o nás

Základní kameny Poskytnuté granty a dotace Kontakty

Spolek Múzy dětem realizuje od jara 2003 víkendové celodenní výjezdy za dětmi do dětských domovů s umělci nejrůznějších zaměření. Formou hravých dílen zapojuje děti do různých akcí, které odhalují a podporují jejich talent a vlohy a rozšiřují jejich povědomí. Zároveň zvyšuje u sociálně hendikepovaných dětí sebevědomí a v důsledku snižuje riziko jejich sociálního vyloučení a konfliktů se zákonem.

V rámci ČR spolek Múzy dětem spolupracuje s více než 80 DD, DDŠ a DÚ ze všech14 krajů České republiky.

V posledních 9 letech je hlavní činností našeho spolku práce v rámci projektu PATRON, který partnersky realizujeme spolu s Ligou Otevřených Mužů i zlínskou ATMOSFÉRou.

Projekt běžící od roku 2013 dosud podpořil 146 mladých lidí (z toho 31 děvčat).

62 mladých lidí stále v projektu zůstává a schází se se svým patronem či patronkou (i některé z těchto vztahů trvají už více jak 2 roky.

Úspěšnost projektu činí 85 %, oproti běžné 30% úspěšnosti mladých při standardním odchodu z ústavní výchovy.

Na pomoc dospívajícím ze zařízení náhradní výchovy při přípravě na samostatný život je zaměřen i unikátní cyklus víkendových kurzů ŽIVOT NANEČISTO a projekt KORÁLKY DĚTEM.

Na medializaci problémů sociálně hendikepovaných dětí a jejich integraci jsou zaměřené tzv. doprovodné akce, kde se v rámci nejrůznějších her a soutěží děti seznamují s projektem ŽNN i spolu navzájem. Z nich jsou nejúspěšnější akce Na dračích lodích k létu a nejnověji i účast na Sametovém posvícení.

hlavní zprávy

Múzy dětem v Portheimce

21.10.2021

Každoroční vernisáž s aukcí výtvarných děl ve prospěch spolku Múzy dětem a dalším bohatým kulturním programem.

Podívejte se, prosím, na katalog uměleckých děl pro tento rok.
Dále nabízíme ke stažení kompletní dražební listinu.

Helen Čubová - e-shop uměleckých děl

11.3.2021

Moc děkujeme Helen Čubové a i bez podílu na zisku vřele doporučujeme ta krásná díla ku koupi a okrase Vašich domovů.

Potěšující reakce na Život nanenčisto

21.4.2020

Dobrý den,
Jmenuji se Tomáš Adamec a byl jsem u Vás v roce 2012 z DDŠ Býchory na všech 3 akcích Žiávot nanečisto. Můžu Vám říct, že to je věc na kterou opravdu stále myslím a nejde na to zapomenout. Velice pěkné to bylo... :) Ted je mi 24let mám rodinu a 4 letou holčičku ...

Vím, že jste tam pro nás dělali pro každého cédéčko na památku ze všech akcí jak z Domácnosti, práce a taky A co dál... byl jsem na všech třech. Máte nějak zálohované tyto snímky či ne? Byl bych moc rád kdybych to mohl zase vidět a ukázat i mojí malé a manželce...

Děkuji za Vaší odpověď
S pozdravem
Tomáš Adamec

Jak pomoci: GIVT - Vy nakupujete, GIVT nám posílá peníze

červenec 2015

GIVT je internetový projekt, který umožňuje přímou podporu neziskových organizací. Vy nakupujete a GIVT z vašeho nákupu zasílá vámi zvolené organizaci část peněz z vaší útraty.

novinky z akcí a ohlasů

541 - PATRON: Nově seznámené dvojice

1. - 11.10. 2021

Tak máme 11 nových patronských Dvojic.

Pro tým Patrona je to podobně radostné konstatování, jako to, že budeme mít novou poslaneckou sněmovnu a vládu. A podobná není jen naděje. Pro kluky a holky, ale i pro patronky a patrony byla kvůli Covidu a dalším komplikacím velmi složitá i cesta k úvodnímu konstatování. Odkládaná školení patronů a patronek, mnozí do projektu přihlášení během čekání už „děcák“ opustili, či na své někdejší přihlášení zapomněli a k tomu nebývalý řetězec dalších komplikací. Nakonec se ale vše podařilo a oba ( jak dívčí 1.-3. tak i chlapecký 8.-10.) seznamovací víkendy proběhly k obecné spokojenosti hraničící s nadšením.

Když k tomu připočteme dvě individuální seznámení patronek s dívkami, které se seznamováku účastnit nemohly (10. Písek a 11. Dolní Počernice ) máme zmíněných 11 patronských Dvojic...

Více v článku v rubrice Uskutečněné akce...

540 - PATRON: Školení ve Čtyřkolech

17.-18.9. 2021

U Čerta to bylo náramné! Nejde o zaklení, ale pochvalné hodnocení dalšího školení patronek a patronů, přesněji deseti nových dobrovolnických adeptů na nelehkou činnost, která je s rolí patrona spojena. Deset žen a mužů rozličného věku, profesí a životních zkušeností. Všichni už absolvovali jak vstupní pohovory a další nevyhnutelné kroky, tak i on-line školení s týmem Patrona komentovaným celovečerním dokumentem “Sbohem děcáku” a následnou diskuzí. I proto jsme se s ředitelkou DD Korkyně Terezou Jandovou (ta se mnou tentokrát přiblížila účastníkům realitu a limity života v “ústavce”) nesetkali s naivními představami „mimo mísu“, jako tomu bývalo v prvních letech fungování PATRONA.

Terezino poutavé vyprávění o nejrůznějších aspektech života a práce s dospívajícími vzbuzovalo nelíčený zájem a otázky jen pršely. Protože život v soukromém korkyňském dětském domově je v mnohém odlišný od praxe v běžných DD, občas jsme s kolegy uváděli příklady jiné, žel častější...

Více v článku v rubrice Uskutečněné akce...

539 - Na Dračích lodích do školního roku

5. 6. 2021

Po dvakrát odkládané klání dračích lodí s dětmi z DD a pestré dováděná s Múzami se opět vydařilo náramně. Vrchní rotariánský manažer Pepa Simpartl objednal u nebeské agentury ideální počasí, tentokrát nespadl žádný strom, jen posádce dětí z Jablonného zemřelo na poslední chvíli auto a náhradního dopravce už nesehnali, takže se na ně můžeme těšit až napřesrok, nebo se za nimi budeme muset vydat do Jablonného. Tím ale výčet nezdarů končí a už jsou na místě jen samé superlativy. Tedy pokud nepočítám kvůli pozdnímu parkování zmeškanou první jízdu modré posádky. Podle nadšených reakcí na závěr jim to zpoždění na radosti neubralo.

Letos mělo vše větší spád než jindy, protože rotariánské dračí klání tentokrát nebylo součástí pražského poháru dračích lodí, navážení materiálu a příprava stanovišť se musely odehrát brzo ráno, ještě před oficiálním zahájením, které provedli Petr Klima za Dragonboat Praha a Josef Simpartl za Rotary club - hlavního pořadatele akce. Poté, co jsem pozval přítomné i k atrakcím, které všem nabízely Múzy už nastaly horečné přípravy a hecování závodních posádek...

Více v článku v rubrice Uskutečněné akce.

Reakce na naši návštěvu DD Potštejn (Kateřina Süsserová)

30.8.2021

Milý Karle,
neviděli jsme se snad 6 let, mohli jsme se setkat dříve, nebudu se vymlouvat na pandemii, prostě to dříve nevyšlo, a to nevadí, jen jste z auta vystoupili, celí živí… jako kdybychom se rozloučili před chvílí.

Nakrmila jsem vás a spěchala domů…. jenže neodjela. Prosvítili jste obývák, kde seděly naše děti „ nové“, s otázkou v očích: „ Co bude?“.

To, co neumí nikdo jiný, je vaše lehkost bytí, kterou na ty malé i velké přenášíte… to uvolnění, které se na ně chytá, ta touha být chvíli muzikantem a komediantem… být jinde než v tom světě starostí...

Více v článku v rubrice Echo...

538 - desátá Múzí návštěva DD Potštejn

27. - 28.8.2021

Rok před jeho 70. výročím založení jsme si v potštejnském DD dali generálku na velké oslavy. Byl to náš jubilejní desátý výjezd do Potštejna a opět se vydařil… no náramně!

Všechny nervy beroucí problémy jsme si odbyli při přípravách (dlouho nejistá doprava + odpadající účastnice) a cestou (nekonečné kolony a čekání na nečekaných semaforech).

Od pátečního příjezdu až do nedělního návratu už bylo vše lepší, než jsme čekali: Po vřelém přivítání “tetou”, (rozuměj ředitelkou) Kateřinou a obhlídkou ubytování následovalo obligátní vzájemné představování. Bylo třeba, protože naši poslední návštěvu pamatovaly jen 2 ze stávajících 13 současných obyvatel domova. Po dlouhé době s námi opět jel František, který svou neřízenou spontaneitou sice trochu rozbil Marwanovu mystifikační předehru, ale zároveň jí děti rychle zbavil ostychu.

Více v článku v rubrice Uskutečněné akce...

537 - Múzí návštěva na táboře Dobrých víl v Jizbici

9.-10.8.2021

Týž den, co jsme řádili v na táboře múzím v Dobčicích, nás večer čekaly děti na táboře Dobrých víl v Jizbici. Dorazili jsme večer a naše obvyklé krátké vzájemné představování s ukázkami dovedností všech múzáků jsme tak tak stihli u připravovaného táboráku před stmíváním. Pak jsme vytáhli nástroje, kytary a banjo, ale především zpěvy zněly u ohně až do půlnoci. Menší děti šly samozřejmě brzo spát, větší o něco později, ale někteří vychovatelé to s námi táhli až do té půlnoci.

Na spaní nám Víly připravily sedmilůžkový pokoj, jen Lenka jako múza sólistka, měla zaslouženě pokoj vlastní. Kdo z múzáků nejvíc chrápe vám prozrazovat nebudu.

Snídaně byla v 8:45 a hned po ní jsme zase venku rozbalili múzická stanoviště.

Více v článku v rubrice Uskutečněné akce...

hledáme...

Múzy dětem hledají adeptky pro projekt Patron/ka mezi děvčaty z DD ve Středočeském kraji ve věku 16+

4.7.2017

Dívky z dětských domovů možná už brzo najdou o několik let starší kamarádky. Organizace Liga otevřených mužů rozjíždí obdobu svého už úspěšného projektu Patron. V něm se muži snaží pomoct chlapcům, kteří opouštějí dětský domov, s co nejjednodušším startem dospělého života. Pomoc by se tak nově mohla dostat i k dívkám.

„Jak si udělat bankovní kartu. Na který úřad se přihlásit, když jde člověk do práce nebo končí školu. Jsou to drobnosti, které si člověk uvědomí, až když je někdo jiný pojmenuje," popisuje 47letý Marian Opletal témata, která jako patron řeší.

Schází se s Petrem z dětského domova, který právě dodělal školu.

„Buď jdeme na kafe, povídáme si o životě, co je nového a co se dá dělat. Nebo já a ostatní patroni často klukům ukazujeme věci, které máme rádi a které oni nemusejí znát. V mém případě to bylo fotografování. Vzal jsem ho na letiště a ukazoval jsem mu, jak fotím letadla," dodává Opletal.

Projekt Patron je zaměřuje právě na mladé, kteří opouští dětský domov a zapojují se do samostatného života. „Dát jim dospělého a zkušeného člověka jako příklad. Takového mentora, který je provází touto fází a na kterého se můžou obrátit ve chvílích, kdy se jim v životě něco začne dít. Co běžný dospělý člověk dělá se svými rodiči, když odejde z domova. Patroni nebo patronky se pro ně stávají oporou v osamostatňování se," vysvětluje jeho koordinátor Lukáš Talpa.

Pro chlapce funguje Patron čtvrtým rokem. Nově teď Liga otevřených mužů, která celý projekt organizuje, rozjíždí stejnou podporu i pro dívky a shání proto patronky. A mezi ženami je velký zájem.

„Dali jsme výzvu na Facebook a během devatenácti hodin jsme to museli ukončit, protože se nám přihlásilo přes 200 zájemkyň. Máme velké problémy zpracovat jenom ty přihlášky. Pročíst se těmi motivacemi a začít nastavovat nějaký způsob spolupráce," říká Talpa.

Více na stránkách iRozhlas.cz Předběžné přihlášky posílejte předsedovi Múz Karlu Navrátilovi.

další zprávy

Vzory chybí dětem z dětských domovů, ale někdy i těm z celých rodin [ona.idnes.cz]

2.2.2016

Dětský domov "Racek" se proto zapojil do projektu, který nabízí dospívajícím mužům „patrona“, se kterým se můžou radit, ale taky třeba vyrazit do kina nebo na výlet. Podle Vilímkové s patrony chlapci rozebírají třeba otázky ohledně sportu, výběru školy a možností pracovního uplatnění, ale třeba i zapojení do společnosti nebo cestování do větších měst. Patroni se ale snaží chlapcům ukázat hlavně běžné životní povinnosti i strasti....

Více v článku v rubrice Echo...

Atraktivní dětské programy na klíč

únor 2013


Atraktivní dětské programy na klíč

Radim Koreš, vychovatel v dětském domově v Písku: Naděje? Ty vkládám do dětí [romea.cz]

7.11.2012

Radim Koreš, Vedoucí vychovatel DD POLÁRKA Písek (zdroj: romea.cz) Po rozhovoru s ředitelkou DD Potštejn Kateřinou Süsserovou přinášíme rozhovor s Radimem Korešem vedoucím vychovatelem dětského domova POLÁRKA v Písku.

Co vás přivedlo k práci se sociálně hendikepovanými dětmi?

K práci v dětském domově jsem se dostal úplnou náhodou. Po neúspěšném vysokoškolském studiu jsem skončil na vojně. Když jsem na konci těch dvou nezapomenutelných let řešil, co budu dělat dál, dostal jsem nabídku nastoupit na uvolněné místo vychovatele v píseckém domově. Upřímně, ani jsem nevěděl, že v Písku něco takového existuje.

O samotné práci jsem měl dosti romantické představy. Dvanáct kluků, kteří na mě čekali, mne rychle dostalo nohama na zem. První rok to byl tvrdý boj o pozice, ale vzpomínám na tu partu dodnes a pamatuji si každého. Začal jsem studovat speciální pedagogiku a už mi to tak nějak zůstalo.

Před osmi lety jsem se stala pěstounkou - a zase jsem se mnohému přiučila. Někdy mám pocit, že už toho vím tolik, že jsem sama sobě protivná.

Pokračování a originální znění článku naleznete na stránkách ROMEA.CZ

Kateřina Süsserová: Opravdu dobrý vychovatel v dětském domově nikdy neřekne, že nemá čas [romea.cz]

31.10.2012

Kateřina Süsserová, ředitelka Dětského domova Potštejn (zdroj: romea.cz) V České republice je v současné době v několika typech zařízení náhradní výchovy (dětské domovy, dětské domovy se školou, diagnostické ústavy a výchovné ústavy) na 10 tisíc sociálně hendikepovaných dětí a mladistvých. Přestože tato zařízení prošla v posledních dvaceti letech zásadními změnami a jejich zaměstnanci nyní musí splňovat náročná kvalifikační kriteria, mají stále nevalnou pověst. Kritických hlasů je slyšet ze všech stran spoustu, včetně EU, ale nikde není prostor pro hlasy těch, kteří v těchto zařízeních s dětmi pracuj. Proto přinášíme rozhovory se dvěma z nich.

První je rozhovor s Kateřinou Süsserovou, ředitelkou DD Potštejn, který vedl Karel Navrátil, publicista a předseda spolku Múzy dětem - to různými způsoby spolupracuje s cca 70 zařízeními náhradní výchovy v celé ČR a pomáhá jim děti připravovat na budoucí samostatný život..

Co vás přivedlo k práci se sociálně hendikepovanými dětmi?

Dnes si uvědomuji, jak hezké jsem měla dětství, jak bezvadné rodiče a jak mám ráda svého nevlastního tatínka, který mě má za vlastní. Jsem z rozvedeného manželství a v době, kdy se naši rozešli, nebylo rozvádění aktuální, takže jsem kolem sebe cítila stigma. Léta jsem jezdila na tábory a v prostředí bez rodičů si všímala odlišností mezi dětmi. Prostě jsem chtěla pracovat s dětmi, které to nemají jednoduché.

Když jsem byla mladá, tak jsem nemohla studovat speciální pedagogiku a svého vzdělávacího cíle jsem dosáhla až v dospělosti. A jsem moc ráda, že jsem v roce 1993 dostala odvahu a přihlásila se na konkurs na ředitelku Dětského domova v Potštejně. Vychovatele tenkrát nehledali. V Potštejně jsem 20.tet, ta léta utekla rychle. Poctivě jsem se učila od dětí to, co vás škola nenaučí.

Před osmi lety jsem se stala pěstounkou - a zase jsem se mnohému přiučila. Někdy mám pocit, že už toho vím tolik, že jsem sama sobě protivná.

Pokračování a originální znění článku naleznete na stránkách ROMEA.CZAutorem loga spolku Múzy dětem je Martin Zach.
 

ZakulaceníZakulacení Múzy dětem, z. s., Štefánikova 249/28, Praha 5, 150 00, IČ: 26636468, č.ú.: 250078927/0300, info@muzydetem.cz