Spolek Múzy dětem realizuje od jara 2003 víkendové celodenní výjezdy za dětmi do dětských domovů s umělci nejrůznějších zaměření. Formou hravých dílen zapojuje děti do různých akcí, které odhalují a podporují jejich talent a vlohy a rozšiřují jejich povědomí. Zároveň zvyšuje u sociálně hendikepovaných dětí sebevědomí a v důsledku snižuje riziko jejich sociálního vyloučení a konfliktů se zákonem.
V rámci ČR spolek Múzy dětem spolupracuje s více než 80 DD, DDŠ a DÚ ze všech14 krajů České republiky.
V posledních 9 letech je hlavní činností našeho spolku práce v rámci projektu PATRON, který partnersky realizujeme spolu s Ligou Otevřených Mužů i zlínskou ATMOSFÉRou.
Projekt běžící od roku 2013 dosud podpořil 146 mladých lidí (z toho 31 děvčat).
62 mladých lidí stále v projektu zůstává a schází se se svým patronem či patronkou (i některé z těchto vztahů trvají už více jak 2 roky.
Úspěšnost projektu činí 85 %, oproti běžné 30% úspěšnosti mladých při standardním odchodu z ústavní výchovy.
Na pomoc dospívajícím ze zařízení náhradní výchovy při přípravě na samostatný život je zaměřen i unikátní cyklus víkendových kurzů ŽIVOT NANEČISTO a projekt KORÁLKY DĚTEM.
Na medializaci problémů sociálně hendikepovaných dětí a jejich integraci jsou zaměřené tzv. doprovodné akce, kde se v rámci nejrůznějších her a soutěží děti seznamují s projektem ŽNN i spolu navzájem. Z nich jsou nejúspěšnější akce Na dračích lodích k létu a nejnověji i účast na Sametovém posvícení.
Díla z aukční výstavy výtvarných děl ve prospěch dětí ze zařízení náhradní výchovy z celé ČR.
Výtěžek aukce bude použit na spolufinancování projektů Múz dětem účinně pomáhajících dětem z dětských domovů.
Podívejte se, prosím, na kompletní katalog uměleckých děl a také na dražební listinu se seznamem nabízených děl a jejich vyvolávací cenou.
PRODEJ VŠECH DĚL Z KATALOGU TRVÁ. CENA VYVOLÁVACÍ + 10%
Díla z katalogu si můžete objednávat a rezervovat zavoláním na tel. číslo: +420 602 664 242.
Dobrý den,
Jmenuji se Tomáš Adamec a byl jsem u Vás v roce 2012 z DDŠ Býchory na všech 3 akcích Žiávot nanečisto. Můžu Vám říct,
že to je věc na kterou opravdu stále myslím a nejde na to zapomenout. Velice pěkné to bylo... :) Ted je mi 24let mám rodinu a 4 letou holčičku ...
Vím, že jste tam pro nás dělali pro každého cédéčko na památku ze všech akcí jak z Domácnosti, práce a taky A co dál... byl jsem na všech třech. Máte nějak zálohované tyto snímky či ne? Byl bych moc rád kdybych to mohl zase vidět a ukázat i mojí malé a manželce...
Děkuji za Vaší odpověď
S pozdravem
Tomáš Adamec
I tentokrát jsme stáli před problémem, jak sladit patronské termíny.
Zjišťovat, kde v dětských domovech je kolik dospívajících chlapců a dívek, kteří by patrony a patronky potřebovali, nelze před tím, než budeme vědět odkud a kolik bude připravených nových patronů a patronek. A času zbývajícího do seznamovacích víkendů je pak zatroleně málo! Navíc osazenstvo děti v pobytových zařízeních se mění, takže v krátkém mezičase mezi finálním školením patronů a seznamovacími víkendy nastává fofr, kdy žhavíme telefony a jezdíme na “spanilé jízdy” po DD, při nichž seznamujeme dospívající s tím, čím a kým by pro ně dospělý a spolehlivý patron mohl být.
Tuhle dobrodružnou střemhlavou odyseu absolvujeme zpravidla 2x ročně a letošní podzim nebyl výjimkou.
Navštívili jsme postupně DD v Holicích, Novém Strašecí, Písku, Unhošti, Vrbně pod Pradědem a ve Řepišti. Premiéru měla on-line komunikace s dospívajícími v DD Zašová...
Na začátku to vypadalo na akci Múzy sobě. Ještě v 18:00 nebyl v galerii ani jeden divák, byť nás, múzáků, už bylo na místě osm.
I tak jsme byli rozhodnuti, že si večer pořádně užijeme.
Pak se ale začali trousit hosté a byť mezi nimi byli i další autoři vystavených děl, už to nevypadalo na přesilovku. Protože jsem měl v telefonu seznam děl, která se měla dražit na dálku, se zahájením jsme moc neotáleli. Jen trochu nás pozdržel a notně překvapil vpád maminek s miminky a hodně malými slečnami. Večer se tedy rozjel vesele a nejen pro děti z „děcácků“, ale i pro děti přítomné na místě. A velkolepě!
Petr Nikl rozdováděl Píďu i nás ostatní písní pro pejska, obohacenou zvuky prasátek, hrošíků a dalších chrochtalů, kteří ho doprovázeli zprvu zpod svetru… a po salvách smíchu a zvířátkového rachotu z našich rukou...
Zdejší DD patří k těm, s nimiž spolupracujeme nejen dlouho, ale také nejintenzivněji. Přesto jsme se sem s Múzami na výjezd vraceli paradoxně po dlouhých deseti letech.
Spolupracujeme totiž v poslední době hlavně v projektu Patron a dalších aktivitách zaměřených hlavně na dospívající. Mysleli jsme, že o ty malé se dostatečně starají jiné neziskovky,
které sem pravidelně jezdí.
Byli jsme tedy tuze zvědaví, jak na proměny domova, tak na děti a vychovatele. Vítal nás velmi srdečně Denis, jehož jsem zpočátku pokládal za jednoho ze zdejších dospívajících, byl to ale (a je) moc fajn a vstřícný vychovatel. I milou „tetu“ Moniku bychom mohli pokládat za jednu z dívek, za nimiž jsme přijeli, ale mýlka byla hned napravena a pak už jsme se mohli věnovat nepočetným přítomným dětem...
Jedním slovem nádhera! Ačkoli z Fénixu s Hazukou hrálo jen trio, vše ostatní včetně zpívajícího návštěvnictva, účasti čtyř autorů darovaných a vystavených děl a sdílené radosti, která prýštila z nás všech přítomných, předčilo naše očekávání před aukcí notně chlazené odpolední plískanicí.
I na této akci došlo k premiéře, tentokrát v podobě komentované prohlídky děl přítomných autorů. Vladimír Kiseljov, Adriana Rohde Kabele i Basma al Shiekli posluchače zaujali a možná i inspirovali k následné licitaci, byť konkrétně jejich díla na své dražitele ještě čekají.
Nejčastějším dražitelem byla velká fanynka Fénixu a Hazuky Lucinka, která s tatínkem přijela z největší dálky (z Moravy)...
Do Býchor jsme se vydali letos už podruhé, tentokrát přímo na žádost pana ředitele.
Skladba přítomných dětí se od posledně notné proměnila, takže jsme zpočátku, při představování, písničkách, Lenčiných tanečních výzvách ke společnému křepčení i Marwanově jindy potěšeně kvitované ulítlé moderaci, překvapeně naráželi na puberťáckou přezíravost, halasnost a zdánlivý nezájem...
Do vilky v Mladé Boleslavi, v níž sídlí boleslavský „děcák“ jezdíme už od r. 2003 často a tak rádi, že se tu cítíme jako doma.
A nebylo tomu jinak ani ve státní svátek.
Počasí nepřálo aktivitám venkovním, ale nám ani dětem a náramně milým “tetám” vychovatelkám to pranic nevadilo. Michalovy loutky, kouzelník, korálky, hlavolamy i písničky nás plně zaujaly, Lenka s dětmi tančila jak o život, Bob všechny (včetně mě) zmaloval dle libosti a když se Paul kromě kouzlení a jako vždy poutavého dětmi hraného morytátu o hřbitovních hyenách ujal i role učitele hry na ukulele, nic dalšího se nám už do náplně návštěvy nevešlo.
Tedy vešlo, ale venčivá procházka s Píďou krásným parkem Štěpánka se asi do návštěvy nepočítá. Nicméně tohle sousedství s parkem plných atrakcí a krásy určitě dětem aspoň trochu kompenzuje nepříliš rozlehle prostory jejich "domova”...
Vážený p. Navrátile, Vážené Múzy,
mluvila jsem s dětmi a vychovateli. Všichni o Vašem programu hovořili jako o velmi povedeném a líbil se jim. Budou rádi, pokud nás znovu poctíte návštěvou. Za některé děti vyřizuji poděkování já, někdo se vydal cestou osobního vzkazu, který přikládám a někdo jen cestou obrázku, který také přikládám.
Rovněž vychovatelé děkují za povedený program a i oni „navnímali“ od dětí, že se program líbil.
Budu doufat, že se třeba příště zúčastním i já.
S pozdravem
Mgr. Pavla Křesinová
sociální pracovnice
Dětský domov "Pepa" Příbram-Lazec,o.p.s.
Lazec 2, 26101 Příbram