o nás

Základní kameny Poskytnuté granty a dotace Kontakty

Spolek Múzy dětem realizuje od jara 2003 víkendové celodenní výjezdy za dětmi do dětských domovů s umělci nejrůznějších zaměření. Formou hravých dílen zapojuje děti do různých akcí, které odhalují a podporují jejich talent a vlohy a rozšiřují jejich povědomí. Zároveň zvyšuje u sociálně hendikepovaných dětí sebevědomí a v důsledku snižuje riziko jejich sociálního vyloučení a konfliktů se zákonem.

V rámci ČR spolek Múzy dětem spolupracuje s více než 80 DD, DDŠ a DÚ ze všech14 krajů České republiky.

V posledních 9 letech je hlavní činností našeho spolku práce v rámci projektu PATRON, který partnersky realizujeme spolu s Ligou Otevřených Mužů i zlínskou ATMOSFÉRou.

Projekt běžící od roku 2013 dosud podpořil 146 mladých lidí (z toho 31 děvčat).

62 mladých lidí stále v projektu zůstává a schází se se svým patronem či patronkou (i některé z těchto vztahů trvají už více jak 2 roky.

Úspěšnost projektu činí 85 %, oproti běžné 30% úspěšnosti mladých při standardním odchodu z ústavní výchovy.

Na pomoc dospívajícím ze zařízení náhradní výchovy při přípravě na samostatný život je zaměřen i unikátní cyklus víkendových kurzů ŽIVOT NANEČISTO a projekt KORÁLKY DĚTEM.

Na medializaci problémů sociálně hendikepovaných dětí a jejich integraci jsou zaměřené tzv. doprovodné akce, kde se v rámci nejrůznějších her a soutěží děti seznamují s projektem ŽNN i spolu navzájem. Z nich jsou nejúspěšnější akce Na dračích lodích k létu a nejnověji i účast na Sametovém posvícení.

hlavní zprávy

Předvánoční nabídka výhodné koupě výtvarných skvostů!

27.11.2021

Díla z katalogu Múzy dětem v Portheimce 2021 je možno koupit do konce roku za vyvolávací cenu + 10 %.

Zájemci mohou volat principálovi Múz Karlovi Navrátilovi na tel. 602 664 242, poslat mail na karelnav@muzydetem.cz (případně použít messenger).

Všem přejeme klidný a zdravý Advent a bezpečný vstup do klidnějšího roku 2022!

Podívejte se, prosím, na katalog uměleckých děl pro tento rok a také na kompletní dražební listinu.

Helen Čubová - e-shop uměleckých děl

11.3.2021

Moc děkujeme Helen Čubové a i bez podílu na zisku vřele doporučujeme ta krásná díla ku koupi a okrase Vašich domovů.

Potěšující reakce na Život nanenčisto

21.4.2020

Dobrý den,
Jmenuji se Tomáš Adamec a byl jsem u Vás v roce 2012 z DDŠ Býchory na všech 3 akcích Žiávot nanečisto. Můžu Vám říct, že to je věc na kterou opravdu stále myslím a nejde na to zapomenout. Velice pěkné to bylo... :) Ted je mi 24let mám rodinu a 4 letou holčičku ...

Vím, že jste tam pro nás dělali pro každého cédéčko na památku ze všech akcí jak z Domácnosti, práce a taky A co dál... byl jsem na všech třech. Máte nějak zálohované tyto snímky či ne? Byl bych moc rád kdybych to mohl zase vidět a ukázat i mojí malé a manželce...

Děkuji za Vaší odpověď
S pozdravem
Tomáš Adamec

Jak pomoci: GIVT - Vy nakupujete, GIVT nám posílá peníze

červenec 2015

GIVT je internetový projekt, který umožňuje přímou podporu neziskových organizací. Vy nakupujete a GIVT z vašeho nákupu zasílá vámi zvolené organizaci část peněz z vaší útraty.

novinky z akcí a ohlasů

Skvělý rozhovor o PATRONU i o Múzách [ČRo - Radiožurnál]

8.1.2022

Prásknou dveřma za dětským domovem a ocitnou se na vše úplně sami. V horším případě se pak dospívající chytnou nějaké partičky, ta jim nabídne podporu a stane se opak, popisuje Lukáš Talpa

Dospívajícím předávají patroni své životní zkušenosti, svým svěřencům ale nenahrazují rodiče například co do kupování pozorností. „Protože by se z toho stal vztah založený na materiálnu,“ vysvětluje zásadu odborný garant projektu Patron, Lukáš Talpa z organizace Liga otevřených mužů podporující aktivní otcovství. Kde dobrovolníci chybí a co oni sami mohou staráním se o mladé lidi z dětských domovů získat?

Patron nemá za úkol převzít roli sponzora ani rodiče, ale nabízí svůj čas a životní zkušenosti. Má fungovat také jako pozitivní vzor. Jak to vypadá v praxi?

Jednak k těm penězům: patroni a patronky mají dokonce přísně zakázáno zaplatit i kafe za kluka či holku, což je velké téma. V praxi to vypadá tak, že tam jsou pro ně. My těm patronům a patronkám říkáme, ať je berou úplně do svého života. Pokud třeba jedou do autoservisu nebo mají možnost je vzít na jednání na úřad, ať je vezmou s sebou, aby se ti dospívající učili nápodobou, což je nejpřirozenější způsob výuky.

Ještě k těm financím: patron může předat dárek jedině o Vánocích. Proč jste řekl, že je to téma? Proč nesmí mladistvému zaplatit ani kafe?

Protože by se z toho stal vztah založený na materiálnu – že když se sejdu se svým patronem či patronkou, tak dostanu kafe, večeři. Nebo mi zaplatí vstupenku do kina, do divadla. Ten vztah by se tím takříkajíc korumpoval. My chceme, aby to byl vztah založený na rovnosti.

Velkým tématem je to kvůli tomu, že se často ozývá: ‚No já ale svému kamarádovi taky zaplatím kafe.‘ Na to my říkáme: ‚Jasně a příště kamarád zaplatí kafe tobě.‘ Ale u těch dětí je zaplatit dvě kafe najednou už poměrně dost peněz. Takže říkám, nedostávejte sebe a je do takové náročné situace.

Celý rozhovor naleznete na stránkách ČRo - Radiožurnál.

Více také v článku v rubrice Echo...

546 - Múzy a PATRON: adventní a covidová komunikace s dveadesáti DD, DDŠ a ÚV

listopad – vánoce 2021

Už při předchozích „vlnách“ covidové epidemie jsme zjistili, že zařízení ústavní výchovy jsou v ČR těmi nejopomíjenějšími a nejizolovanějšími. MŠMT je má kdesi na okraji zájmu, vzhledem k proti covidovým opatřením se ocitají v izolaci, ale takovou pozornost a účast jako třeba zařízení pro seniory v nikom nevzbuzují. Výjimkou jsou jen neziskovky, jež se pomocí dětem v ústavní výchově dlouhodobě zabývají. I z tohoto důvodu jsem absolvoval ve jménu obou našich partnerských organizací velkou šňůru telefonických hovorů s většinou spřátelených zařízení.

Jediným jednoznačným spojovníkem všech rozhovorů byla jasně artikulovaná radost z faktu, že se o ně (děti + personál zařízení) někdo zajímá a sdílí jejich starosti, problémy i úspěchy při jejich překonávání. Někdy bylo to potěšení překvapené, jindy téměř užaslé a tenhle fakt sám jasně dokazuje, jak jsou tato zařízení a všichni v nich trestuhodně stranou veřejného i institucionálního zájmu. A to navzdory tomu, jak se potřeba pomoci a zájmu osudem a životními okolnostmi zkoušeným a postiženým ve společnosti přetřásá na všech stranách...

Více v článku v rubrice Uskutečněné akce...

Děti z DD nepotřebují dárky, staňte se patronem, píše časopis Forbes

19.12.2021

Celý advent ve Forbesu přinášejí příběhy zajímavých a inspirativních lidí, kteří se rozhodli pomáhat druhým. Tentokrát napsali o Programu Patron.

„Patroni nám často říkají, že nikdy nedělali nic smysluplnějšího. Že je to naplňuje a nahlédli díky tomu do zcela nového světa. Od holek a kluků zase slýcháme, že patron pro ně představuje dospělého kamaráda, o kterého se mohou opřít, někoho spolehlivého, kdo zůstává, nezajímá se o minulost, ale o budoucnost,“ říká Lukáš Talpa z Ligy otevřených mužů, kde to všechno začalo.

Právě tady před osmi lety zaznamenali u mužů poptávku angažovat se na poli dobročinnosti. Nechtěli ale dávat peníze, nýbrž předávat, co umějí. Spojili tak síly s organizací Múzy dětem a začali dětem z dětských domovů nabízet tu největší pomoc. Sebe. Právě něčí podpora má totiž velký vliv na to, jestli se tito lidé, kteří to neměli v životě lehké, zvládnou postavit úspěšně na vlastní nohy...

Více v článku v rubrice Echo...

Poděkování za dlouholetou spolupráci z DD Tachov

19.12.2021

Velmi příjemná předvánoční odezva:

Vážený pane Navrátile,
dovolte mi touto cestou poděkovat Vám i celému spolku "Múzy dětem" za dlouholetou spolupráci s naším dětským domovem v Tachově, která začala již v roce 2014 projektem "Patron", do kterého se postupně zapojilo šest chlapců ve věku 17 - 19 let.

Chlapci, si tak našli nejen nové kamarády, ale i zkušené poradní hlasy a autority při získávání životních zkušeností a dovedností na cestě do dospělého života. Naučili se samostatnosti a při víkendových pobytech, zažili i spoustu zážitků. Následná péče o děti po ukončení nařízené ústavní výchovy je věčné téma všech DD, Projekt "Patron" a vůbec činnost spolku "Múzy dětem" dává veliký smysl a je obrovským přínosem dětem při odchodu z DD.

Děkujeme také za nádherné doprovodné akce, na které jsme letos byli pozváni a to konkrétně v září 2021 "Dračí lodě" v Praze Podolí. Neskutečný zážitek pro náš dudácký folklorní soubor "Tachovský Kolowrátek", byla účast při oslavách 17.11.2021 "Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva" v prŮvodu "Sametového posvícení 2021". Hrát lidovou chodskou muziku na Karlově mostě, Národní třídě či Václavském náměstí, byl opravdu nevšední zážitek...

Více v článku v rubrice Echo...

545 - Dernisáž výstavy Múzy dětem v Portheimce 2021

18.11.2021

o nervácích provázejících předstartovní fázi naší účasti na Sametovém posvícení jsem si říkal, že dernisáž výstavy Múzy dětem v Portheimce 2021 už bude “brnkačka”. Ale čert a covid nikdy nespí, takže přišel řetěz zdravotních omluv muzikantů obou našich kapel i domluvených hostů.

Naštěstí ale nakonec dorazila při posvícení oslovená Fénixe exflétnistka Terezka, ukulele a kytaru vzal do ruky i licitátor, kouzelník, písničkář a malíř v jedné osobě Paul a všechno šlo jak po másle. Mile překvapeni jsme byli i nečekaně velkou návštěvou. Hned na začátku nás navíc lehce šokovala sponzorským darem Karla Lažanská…a to se to pak hraje:)

Paul mi zas vyrazil dech kouzly, která jsem ještě neznal a bez dechu nechaly všechny přítomné i další výlety do světa magie, na něž nás náš dvorní pozval. Splnili jsme i slib, že zahrají dvě kapely, byť to bylo v dost komorní podobě...

Více v článku v rubrice Uskutečněné akce...

Sametové posvícení: Děkujeme!

18.11.2021

Drahé a drazí,
chtěla bych vám všem moc poděkovat, protože na to nakonec v chaotickém závěru bohužel nedošlo. Byli jste fakt skvělí! Uvidíte sami, až budou Hromádkovy fotky...

Musím ocenit invenci, kreativitu, trpělivost, výdrž a i fyzické výkony vás všech i lidí z vašich klik. Na to, jak málo jste měli všichni času se se svými maskami sžít a něco nacvičit, byly ty performance naprosto úžasné. Každá klika byla velmi výrazně osobitá, a o tom, že se neslévaly a byly výrazné a srozumitelné svědčí i první reportáže, které přikládám....

Více v článku v rubrice Echo...

Průvod Sametové posvícení upozornil na palčivé problémy společnosti [ceskenoviny.cz]

17.11.2021

Na témata skládkování odpadu, dopadu výroby palmového oleje na přírodu či kritiku dětské ústavní péče se letos zaměřili účastníci satirického karnevalového průvodu Sametové posvícení v Praze. Do průvodu se dnes zapojila asi stovka lidí. Různé palčivé problémy společnosti připomínali zástupci šesti skupin. Mottem letošního ročníku byla "moc ponocných".

Masky se dnes kolem 14:00 tradičně sešly na Kampě. Po téměř hodinovém defilé skupiny vyrazily přes Karlův most na Národní třídu, odkud pokračovaly přes Václavské náměstí na Ovocný trh. Po 17:00 masky došly na náměstí Republiky, kde uspořádaly závěrečné defilé. Akci dnes večer zakončí afterparty v nedalekém kampusu Hybernská.

V průvodu byla například velká papírová socha pětiruké madony, za kterou šly ženy s prachovkami či štětkami v ruce a ometaly přihlížejících. Mělo to zobrazit, co vše musí ženy doma zvládat, což podle účastníků průvodu ještě zdůraznila koronavirová pandemie. Masky měly i zvukový doprovod, kdy se opakovaly nahrané rodičovské hlášky jako: "Nesahej na to" nebo: "Ještě aspoň lžičku."...

Více v článku v rubrice Echo...

544 - Sametové posvícení 2021

17.11. 2021

Spojení grafiťácké estetiky, dudácké kapely, laterny ala divadelní portál s bezvládnou loutkou a pamfletu v podobě divadelního programu, to vše nám v letošním průvodu fungovalo skvěle. Obdobně se skvěly Alžbětina choreografie a energie, jistota a kumšt Sama a Vojty na chůdách, Paul odstřihávající z pomyslných loutkářových špagátů ku svobodě publikum, Lenka tančící i konfetami zásobující ostatní členy kliky a všude pomáhající Ela.

Co nás ovšem nemile překvapilo a málem pohřbilo mnohatýdenní snažení a energii vložené do příprav byl nevypočitatelný vychovatel z píseckého DD. Ten přes všechny domluvy s námi i nadřízenými prostě do Prahy neodjel. Ani se neomluvil a nebral telefon. Škoda zejména pro děti, které si nadšeně vyráběly kostýmy a nacvičovaly třeskutě nápaditou choreografii. Když připočtu další potíže, s časem účasti dětí z Letů i s Alžbětinou zdravotní indispozicí, byl jsem před prvním defilé na Kampě zralý na infarkt nejen já.

Optimismus a pozitivní energii v celé múzí klice naštěstí udržela dudácká kapela z tachovského děcáku. Díky této nakažlivě veselé partě jsme nepodlehli a start Posvícení už absolvovali v plné parádě. A paráda to byla veliká...

Více v článku v rubrice Uskutečněné akce...

hledáme...

Múzy dětem hledají adeptky pro projekt Patron/ka mezi děvčaty z DD ve Středočeském kraji ve věku 16+

4.7.2017

Dívky z dětských domovů možná už brzo najdou o několik let starší kamarádky. Organizace Liga otevřených mužů rozjíždí obdobu svého už úspěšného projektu Patron. V něm se muži snaží pomoct chlapcům, kteří opouštějí dětský domov, s co nejjednodušším startem dospělého života. Pomoc by se tak nově mohla dostat i k dívkám.

„Jak si udělat bankovní kartu. Na který úřad se přihlásit, když jde člověk do práce nebo končí školu. Jsou to drobnosti, které si člověk uvědomí, až když je někdo jiný pojmenuje," popisuje 47letý Marian Opletal témata, která jako patron řeší.

Schází se s Petrem z dětského domova, který právě dodělal školu.

„Buď jdeme na kafe, povídáme si o životě, co je nového a co se dá dělat. Nebo já a ostatní patroni často klukům ukazujeme věci, které máme rádi a které oni nemusejí znát. V mém případě to bylo fotografování. Vzal jsem ho na letiště a ukazoval jsem mu, jak fotím letadla," dodává Opletal.

Projekt Patron je zaměřuje právě na mladé, kteří opouští dětský domov a zapojují se do samostatného života. „Dát jim dospělého a zkušeného člověka jako příklad. Takového mentora, který je provází touto fází a na kterého se můžou obrátit ve chvílích, kdy se jim v životě něco začne dít. Co běžný dospělý člověk dělá se svými rodiči, když odejde z domova. Patroni nebo patronky se pro ně stávají oporou v osamostatňování se," vysvětluje jeho koordinátor Lukáš Talpa.

Pro chlapce funguje Patron čtvrtým rokem. Nově teď Liga otevřených mužů, která celý projekt organizuje, rozjíždí stejnou podporu i pro dívky a shání proto patronky. A mezi ženami je velký zájem.

„Dali jsme výzvu na Facebook a během devatenácti hodin jsme to museli ukončit, protože se nám přihlásilo přes 200 zájemkyň. Máme velké problémy zpracovat jenom ty přihlášky. Pročíst se těmi motivacemi a začít nastavovat nějaký způsob spolupráce," říká Talpa.

Více na stránkách iRozhlas.cz Předběžné přihlášky posílejte předsedovi Múz Karlu Navrátilovi.

další zprávy

Vzory chybí dětem z dětských domovů, ale někdy i těm z celých rodin [ona.idnes.cz]

2.2.2016

Dětský domov "Racek" se proto zapojil do projektu, který nabízí dospívajícím mužům „patrona“, se kterým se můžou radit, ale taky třeba vyrazit do kina nebo na výlet. Podle Vilímkové s patrony chlapci rozebírají třeba otázky ohledně sportu, výběru školy a možností pracovního uplatnění, ale třeba i zapojení do společnosti nebo cestování do větších měst. Patroni se ale snaží chlapcům ukázat hlavně běžné životní povinnosti i strasti....

Více v článku v rubrice Echo...

Atraktivní dětské programy na klíč

únor 2013


Atraktivní dětské programy na klíč

Radim Koreš, vychovatel v dětském domově v Písku: Naděje? Ty vkládám do dětí [romea.cz]

7.11.2012

Radim Koreš, Vedoucí vychovatel DD POLÁRKA Písek (zdroj: romea.cz) Po rozhovoru s ředitelkou DD Potštejn Kateřinou Süsserovou přinášíme rozhovor s Radimem Korešem vedoucím vychovatelem dětského domova POLÁRKA v Písku.

Co vás přivedlo k práci se sociálně hendikepovanými dětmi?

K práci v dětském domově jsem se dostal úplnou náhodou. Po neúspěšném vysokoškolském studiu jsem skončil na vojně. Když jsem na konci těch dvou nezapomenutelných let řešil, co budu dělat dál, dostal jsem nabídku nastoupit na uvolněné místo vychovatele v píseckém domově. Upřímně, ani jsem nevěděl, že v Písku něco takového existuje.

O samotné práci jsem měl dosti romantické představy. Dvanáct kluků, kteří na mě čekali, mne rychle dostalo nohama na zem. První rok to byl tvrdý boj o pozice, ale vzpomínám na tu partu dodnes a pamatuji si každého. Začal jsem studovat speciální pedagogiku a už mi to tak nějak zůstalo.

Před osmi lety jsem se stala pěstounkou - a zase jsem se mnohému přiučila. Někdy mám pocit, že už toho vím tolik, že jsem sama sobě protivná.

Pokračování a originální znění článku naleznete na stránkách ROMEA.CZ

Kateřina Süsserová: Opravdu dobrý vychovatel v dětském domově nikdy neřekne, že nemá čas [romea.cz]

31.10.2012

Kateřina Süsserová, ředitelka Dětského domova Potštejn (zdroj: romea.cz) V České republice je v současné době v několika typech zařízení náhradní výchovy (dětské domovy, dětské domovy se školou, diagnostické ústavy a výchovné ústavy) na 10 tisíc sociálně hendikepovaných dětí a mladistvých. Přestože tato zařízení prošla v posledních dvaceti letech zásadními změnami a jejich zaměstnanci nyní musí splňovat náročná kvalifikační kriteria, mají stále nevalnou pověst. Kritických hlasů je slyšet ze všech stran spoustu, včetně EU, ale nikde není prostor pro hlasy těch, kteří v těchto zařízeních s dětmi pracuj. Proto přinášíme rozhovory se dvěma z nich.

První je rozhovor s Kateřinou Süsserovou, ředitelkou DD Potštejn, který vedl Karel Navrátil, publicista a předseda spolku Múzy dětem - to různými způsoby spolupracuje s cca 70 zařízeními náhradní výchovy v celé ČR a pomáhá jim děti připravovat na budoucí samostatný život..

Co vás přivedlo k práci se sociálně hendikepovanými dětmi?

Dnes si uvědomuji, jak hezké jsem měla dětství, jak bezvadné rodiče a jak mám ráda svého nevlastního tatínka, který mě má za vlastní. Jsem z rozvedeného manželství a v době, kdy se naši rozešli, nebylo rozvádění aktuální, takže jsem kolem sebe cítila stigma. Léta jsem jezdila na tábory a v prostředí bez rodičů si všímala odlišností mezi dětmi. Prostě jsem chtěla pracovat s dětmi, které to nemají jednoduché.

Když jsem byla mladá, tak jsem nemohla studovat speciální pedagogiku a svého vzdělávacího cíle jsem dosáhla až v dospělosti. A jsem moc ráda, že jsem v roce 1993 dostala odvahu a přihlásila se na konkurs na ředitelku Dětského domova v Potštejně. Vychovatele tenkrát nehledali. V Potštejně jsem 20.tet, ta léta utekla rychle. Poctivě jsem se učila od dětí to, co vás škola nenaučí.

Před osmi lety jsem se stala pěstounkou - a zase jsem se mnohému přiučila. Někdy mám pocit, že už toho vím tolik, že jsem sama sobě protivná.

Pokračování a originální znění článku naleznete na stránkách ROMEA.CZAutorem loga spolku Múzy dětem je Martin Zach.
 

ZakulaceníZakulacení Múzy dětem, z. s., Štefánikova 249/28, Praha 5, 150 00, IČ: 26636468, č.ú.: 250078927/0300, info@muzydetem.cz