Spolek Múzy dětem realizuje od jara 2003 víkendové celodenní výjezdy za dětmi do dětských domovů s umělci nejrůznějších zaměření. Formou hravých dílen zapojuje děti do různých akcí, které odhalují a podporují jejich talent a vlohy a rozšiřují jejich povědomí. Zároveň zvyšuje u sociálně hendikepovaných dětí sebevědomí a v důsledku snižuje riziko jejich sociálního vyloučení a konfliktů se zákonem.
V rámci ČR spolek Múzy dětem spolupracuje s více než 80 DD, DDŠ a DÚ ze všech14 krajů České republiky.
V posledních 9 letech je hlavní činností našeho spolku práce v rámci projektu PATRON, který partnersky realizujeme spolu s Ligou Otevřených Mužů i zlínskou ATMOSFÉRou.
Projekt běžící od roku 2013 dosud podpořil 146 mladých lidí (z toho 31 děvčat).
62 mladých lidí stále v projektu zůstává a schází se se svým patronem či patronkou (i některé z těchto vztahů trvají už více jak 2 roky.
Úspěšnost projektu činí 85 %, oproti běžné 30% úspěšnosti mladých při standardním odchodu z ústavní výchovy.
Na pomoc dospívajícím ze zařízení náhradní výchovy při přípravě na samostatný život je zaměřen i unikátní cyklus víkendových kurzů ŽIVOT NANEČISTO a projekt KORÁLKY DĚTEM.
Na medializaci problémů sociálně hendikepovaných dětí a jejich integraci jsou zaměřené tzv. doprovodné akce, kde se v rámci nejrůznějších her a soutěží děti seznamují s projektem ŽNN i spolu navzájem. Z nich jsou nejúspěšnější akce Na dračích lodích k létu a nejnověji i účast na Sametovém posvícení.
i letos se můžete těšit na aukci výtvarných děl ve prospěch Múz dětem v pražské galerii Portheimka.
Výtěžek aukce bude použit na spolufinancování projektů Múz dětem účinně pomáhajících dětem z dětských domovů.
Jmenuji se Kristýna. V dětském domově jsem si hrála, učila se, smála se, zlobila, no prostě žila, celkem sedm let. Sedm let bez mámy, táty, bez rodiny. Rodinou mi byly tety vychovatelky, strejda a pan ředitel. Ti mi pomohli připravit se na profesní dráhu dospěláka, ale ostatní bylo stejně jenom na mě. Těšila jsem se na život mimo dětský domov, těšila jsem se, jaká svoboda mě čeká. Život se ale naučit nedá, život sám je učitel. I když jsem z dětského domova, žádné výhody mě na mé cestě nečekaly.
Po odchodu z dětského domova jsem okamžitě nastoupila do práce a šetřila, abych si mohla dopřát lepší život. Před čtyřmi lety jsem konečně dosáhla na hypotéku a splácím byt 1+1. Nebyl v dobrém stavu a bylo nutné udělat novou elektřinu, vyštukovat a vymalovat. Podařilo se mi dát dohromady jednu místnost, ostatní ještě na svou opravu čekají. Chodila jsem na přesčasy, abych měla na rekonstrukci. V práci jsem byla víc než doma. Pracovala jsem dva roky v České Lípě a pět v Liberci.
Pak se mi otočil život vzhůru nohama, byla jsem šťastná, konečně jsem měla vše, co jsem si vždycky přála. Vše bylo fajn do doby, než jsem otěhotněla. Celá situace byla pro mě naprostým šokem, měla jsem totiž na dítě najednou zůstat sama, což se také bohužel stalo. Najednou jsem pro něj byla jen socka z děcáku…
Sbírka na portálu DONIO - https://www.donio.cz/pribeh-maminky-vyrustajici-v-dd-a-jeji-dcerce-sofince
Dobrý den,
Jmenuji se Tomáš Adamec a byl jsem u Vás v roce 2012 z DDŠ Býchory na všech 3 akcích Žiávot nanečisto. Můžu Vám říct,
že to je věc na kterou opravdu stále myslím a nejde na to zapomenout. Velice pěkné to bylo... :) Ted je mi 24let mám rodinu a 4 letou holčičku ...
Vím, že jste tam pro nás dělali pro každého cédéčko na památku ze všech akcí jak z Domácnosti, práce a taky A co dál... byl jsem na všech třech. Máte nějak zálohované tyto snímky či ne? Byl bych moc rád kdybych to mohl zase vidět a ukázat i mojí malé a manželce...
Děkuji za Vaší odpověď
S pozdravem
Tomáš Adamec
Poděkování a zpětná vazba pro projekt Múzy dětem a Karla Navrátila
Chtěli bychom srdečně poděkovat týmu Múzy dětem a Karlu Navrátilovi za nezapomenutelnou návštěvu u nás v Dětském domově v Přestavlkách. Od první chvíle se celá akce nesla ve skvělé atmosféře plné energie a radosti, která všechny doslova strhla. Bylo úžasné sledovat, jak se děti s nadšením zapojují do různých aktivit, a jak pro ně znamená mít příležitost zažit něco nového. Zejména se děti nadchly pro žonglování a bubnování. Ti menší zase se zaujetím sledovali divadélko. Vše bylo perfektně připravené...
Pár hodin před zahájením výstavy na mne začala pršet smršť omluv za neúčast. Omluvily se hostesky, někteří autoři, zástupci radnice a několik původně oznámených zájemců o obrazy. To ovšem byl první a jediný mráček. Následovala už jen příjemná překvapení a atmosféra v duchu vzájemnosti.
Vernisáž navštívila čtveřice autorů vystavených děl a trojice z nich se stala i dražiteli. Ivan Bukovský musel odejít dřív, než jsem ho mohl požádat o pár slov k vystaveným dílům, ale Linda Glanc, Vladimír Kiseljov a Jiří Primas ochotně o svých dílech hovořili.
I naše – (Fénixu) písničky byly přijaty se, snad, nelíčeným nadšením, stejně jako Paulova kouzla. Těch bylo tentokrát méně, protože zájem o dražení vystavených děl byl výrazně vyšší než loni...
DD Přestavlky bývá vždy veselo a živo. To, co jsme tam zažili tentokrát ovšem předčilo všechny zážitky předchozí. Počet dětí (46) a jejich věková skladba byly nebývalé. Na začátku jsme navíc museli (neradi) zbořit představu “tet”, že budeme s dětmi pracovat v hale, kde by nám ovšem nádražní akustika zničila hlasivky a děti by nám stejně nerozuměly. Během chvilky jsme se ale domluvili a pak, v sále, už to šlo. A místní banda dětí nám šla ve všem vděčně a nadšeně naproti.
Hodně k tomu přispěla Alžběta, která děti od počátku nadchla svou energií i umem práce s hlasem svým i s aktivizačním zapojením hlasů a těl dětí...
I do DD Racek jsme vyslali korálkáře Darí s Milanem jako předvoj a s hlavní partou přijeli asi půl hodiny po nich. Trochu nás překvapila současná věková skladba dětí. Ze dvaceti šesti byla velká většina dětí z prvního stupně a mladších. Trochu to omezilo Michala coby lektora chůdaření, protože jen asi osm dětí dostatečně dorostlo tak, aby si chůzi na chůdách mohli zkusit. To ale notně předbíhám.
NPo příjezdu nás vítaly děti okorálkované a nadšené i natěšené. Jen hodně vervní přízeň tří hyperaktivních mrňat projevovaná Pídě mne trochu vystrašila. Ale obavy byly zbytečné i ti tři raubíři se směrem k Pídě zklidnili a nadšeně se oddávali všemu, co jsme jim nabízeli. A nebylo toho málo...
Děti byly nadšené, měly pozitivní zpětné vazby. Program byl zajímavý, plnohodnotný a nikdo se nenudil. Každý měl možnost se i zapojit do programu a všechny části...zpěv, malování, kouzlení, dramatizace, byly zajímavé a poutavé.
I děti, které vás poznaly v jiných zařízeních, si rády zavzpomínaly. Pokud bude více podobných akcí, budeme určitě rádi.
Přejeme hezký den a těšíme se na další spolupráci.
M. Koháková
V DD Pepa se dvoufázový příjezd múzáků opět osvědčil. Předvoj - Dari, Milan a Bob -byl dětmi vřele uvítán a mohl se jim věnovat ve větším klidu, než když přijíždíme všichni najednou. Nerozptýlené děti si navíc korálkování a facepainting také užívaly soustředěněji. Uvidíme, jestli to bude fungovat podobně i příští týden v DD Racek.
Náš hlavní repertoár v Lazci byl obdobný jako v Dubenci, ale s jinými dětmi je vždy trochu jiná i energie společného múzování. Ovšem i tady nám děti ve všem radostně vycházely vstříc a ani zde jsme nenarazili na žádného zpruzelého "zíváka". To se u puberťáků občas stává a my pro to máme celkem pochopení i osvědčené recepty jak ostentativní zpruzení rozptýlit. Ale když zpruzelost přemáhat nemusíme, je to moc fajn! A tady byla zřejmá radost všech dětí pří zpívání, divadelničení, tanci i hlav lámání...
Kvůli bloudění hlavní party způsobenému přestavbami kruhových objezdů, nadjezdů a zákazů vjezdu matoucích google navigaci, jsme přišli na náramně užitečnou dramaturgickou inovaci (Ta věta byla dlouhá skoro jako to bloudění).
Abychom neměli velké zpoždění, poslal jsem k dětem napřed Darí s Milanem, kteří jeli po vlastní ose … a asi to tak budeme dělat častěji. Děti, nerozptylované řáděním nás ostatních, se věnovaly korálkování daleko soustředěněji, než jindy a když asi po půlhodině dorazil hlavní voj, byli už všichni ozdobeni vlastnoručně vyrobenými náramky a náhrdelníky.
Místo šperkařů v jídelně zaujal Bob s barvami a štětci a děti putovaly od něj k nám do obýváku, kde se odehrávaly scény divadelní a hudební...