o nás

Základní kameny Poskytnuté granty a dotace Kontakty

Spolek Múzy dětem realizuje od jara 2003 víkendové celodenní výjezdy za dětmi do dětských domovů, kterých se účastní umělci nejrůznějších zaměření. Formou hravých dílen zapojuje děti do různých uměleckých akcí, které odhalují a podporují jejich talent a vlohy. Zároveň zvyšuje u sociálně hendikepovaných dětí sebevědomí a v důsledku snižuje riziko jejich sociálního vyloučení a konfliktů se zákonem.

V rámci ČR spolek Múzy dětem spolupracuje s více než 70 DD, DDŠ a DÚ z 14 krajů České republiky včetně Prahy.

V posledních 6 letech je hlavní činností našeho spolku pomoc dospívajícím ze zařízení náhradní výchovy při přípravě na samostatný život. Největším takto zaměřeným projektem je komplexní a sofistikovaný ŽIVOT NANEČISTO, ale podobně působí i projekt KORÁLKY DĚTEM (eshop bohužel momentáleně mimo provoz, objednávky nejsou funkční), v jehož rámci vyrábějí děti z DD bižuterii, která jim osobně zajišťuje po prodeji adekvátní odměnu. Na medializaci problémů sociálně hendikepovaných dětí a jejich integraci jsou zaměřené tzv. doprovodné akce, kde se v rámci nejrůznějších her a soutěží děti seznamují s projektem ŽNN i spolu navzájem.

hlavní zprávy

Již potřetí velká výstava a 4 a(u)kce v pražské Portheimce

od listopadu do 15.12.2017

Výstava je přístupná do 15.12.2017.
Díla je možno nakupovat do odvolání i po aukcích - cena vyvolávací + 10%.

Podívejte se, prosím, na kompletní katalog uměleckých děl.
a na dražební listinu se seznamem nabízených děl a jejich vyvolávací cenou.Patroni pomáhájí klukům z dětských domovů postavit se na vlastní nohy. Hledají se další!

15.11.2016

Po celé ČR se už 4 roky pravidelně schází několik desítek mužů se svými svěřenci, na které čeká kritický moment opuštění dětského domova. Patroni dospívající kluky podporují v tomto obtížném životním období a pomáhají jim při vstupu do samostatného života. Do projektu Patron se mohou zapojit nejen jednotlivci, ale třeba také firemní týmy.

„Kluci z dětských domovů jsou většinou dobře hmotně zabezpečeni, ale po odchodu často nezvládnou zátěž související s udržením zaměstnání nebo samostatným hospodařením. Především jim ale v životě schází dospělí, na které by se mohli s důvěrou obracet. A klukům chybí zejména mužské vzory,“ říká k tématu manažer projektu, Lukáš Talpa z Ligy otevřených mužů, která projekt realizuje společně s partnerskými organizacemi Múzy dětem a Atmosférou ze Zlínského kraje.

Projekt PATRON už od září jede znova naplno!

září 2016

Předběžné přihlášky kluků od 16ti let mohou DD posílat mailem na adresu karel.navratil@volny.cz.

Evropský sociální fond OP Zaměstnanost

Mimo domov o.s. se stává hlavním realizátorem projektu Život nanečisto

2.3.2016

Mimo domov Život nanečisto, dlouhodobě největší projekt Múz dětem získal nového partnera – realizátora, organizaci Mimo domov.

Múzy se nadále budou podílet na organizaci i realizaci projektu, ale hlavním realizátorem se stává organizace Mimo domov.

Důvodem této změny je zejména finanční krytí projektu.

Organizace Mimo domov má momentálně více příležitostí a možností na zajištění financování ŽNN z řad svých firemních partnerů i dalších partnerských organizací. Navíc je v současné době i personálně lépe vybavena pro přípravu grantových žádostí.

V současné době je v běhu aktualizace webu Života nanečisto a příprava dalších víkendových kurzů ŽNN.

Loni jsme spolu s LOMem úspěšně završili třetí rok projektu PATRON

23.1.2016

Patron Patron je společným projektem Ligy otevřených mužů (LOM) a Múz dětem. Projektem je podporována schopnost mladých mužů ve věku 17 – 21 let vyrůstajících v zařízeních náhradní výchovy začlenit se do společnosti, včetně získání a udržení si zaměstnání. Patroni vytváří mladým mužům často chybějící model pozitivního mužského vzoru, předávají jim své zkušenosti a jsou jim podporou při vstupu do běžného života. Působení projektu se na základě poptávky ze strany dětských domovů rozšířilo do dalších 2 krajů, Moravskoslezského a Olomouckého. Celkem tedy patroni podporují mladé muže na cestě k samostatnému životu v 7 krajích ČR. V těchto krajích spolupracujeme již se 17 dětskými domovy.

V roce 2015 se do Projektu Patron nově zapojilo 14 zkušených a proškolených mužů, patronů. Patroni vytvořili tzv. patronské dvojice s kluky z dětských domovů a společně plánují a zažívají nejrůznější činnosti, jako např. výlety do přírody, výlety na kolech, na lodích, geocaching, rybaření, návštěva koncertu, návštěva patrona v práci. Patroni též byli mladým mužům podporou při získání brigády, a samozřejmě a na prvním místě podporou při odchodu z dětského domova a zapojení do samostatného života. Celkem bylo zatím do projektu zapojeno 50 mladých mužů. Chcete-li vědět více o tom co zažili, podívejte se na přiložený PDF soubor.

Evropský sociální fond OP Zaměstnanost

Jak pomoci: GIVT - Vy nakupujete, GIVT nám posílá peníze

červenec 2015

GIVT je internetový projekt, který umožňuje přímou podporu neziskových organizací. Vy nakupujete a GIVT z vašeho nákupu zasílá vámi zvolené organizaci část peněz z vaší útraty.

novinky z akcí a ohlasů

456 - PLPDP Poslední Letošní Povedená Dražba v Portheimce

6.12.2017

Foto z akce Na dernisáž letošní velké „múzí“ výstavy jsme se těšili čtrnáct dní a očekávání směrem k aukci tentokrát nějaká byla. Účast avizovalo podstatně větší množství zájemců o obrazy a vzbuzené naděje šlo preventivně zahánět jen těžko.
S přípravou prostoru pro aukci a pohoštění opět přišla pomoci šéfka DM ve Štefánikově Jitka, byť to už neměla ve své „projektově charitativní pracovní náplni“. Ta končila v listopadu. Její pomoc byla opět skvělá. Bezprostředně akci samotné předcházely drobné zmatky, když jsme se s muzikanty z Dekadent Fabrik nemohli chvíli dostat do zázemí, protože si hybatelky dění v Portheimce údajně na hodinku odskočily z fofru příprav dalších výstav. Naštěstí to hodina nebyla a vše jsme stihli včas.
Návštěvníci se trousili pomalu, takže David Cajthaml a Martin Čech podbarvovali svými umnými tóny už jejich příchod a prohlídku obrazů. Čarování na flétny a elektrickou kytaru ozvláštněné četnými efekty bylo trochu temné, jakoby připomínalo důvod, pro který Múzy vznikly – neradostné osudy dětí, jež tráví dětství a dospívání nezaviněně v dětských domovech....

Více v článku v rubrice Uskutečněné akce...

Rozhovor s Karlem Navrátilem o probíhající výstavě a Múzách [Praha TV]

6.12.2017

Rozhovor s Karlem Navrátilem o probíhající výstavě a spolku Múzy dětem můžete shlédnout na stránkách Praha TV.

Více v článku v rubrice Echo...

455 - DD Solenice XI. - Múzy na oslavě 50. výročí založení DD

5.12.2017

Foto z akce Před přípravou na vlastní výročí Múz (už bude patnácté:) nás pozvala ředitelka solenického dětského domova Olga, bychom zpestřili program oslav výročí kulatějšího. Solenickému dětskému domovu je už 50 let. K opuštěnému dětskému domovu jsme dorazili díky Petrovi Pilíkovi, novici v roli řidiče a fotoreportéra včas, těsně po desáté. Prázdný byl domov proto, že se všichni domácí i četní hosté účastnili v sále protější restaurace oficiální části výroční oslavy. Proslovy pamětníků, představitelů radnice místní a příbramské i zajímavé povídání ředitelky (je se svými skoro třiceti odslouženými lety už také pamětnicí, byť na to nevypadá) střídala roztomilá vystoupení dětí, taneční i divadelní. Mezi v poděkování jmenovanými byly i Múzy, takže bylo třeba si i dnes poděkování zasloužit...

Více v článku v rubrice Uskutečněné akce...

454 - PATRON - náborový maraton

29. a 30.11.2017

Před ostrým rozjezdem další vlny projektu jsme se vydali opět na cesty s projektovým manažerem Lukášem, tentokrát za dětmi do dětských domovů. Domluveno jsme měli 6 návštěv, takže z toho byl dvoudenní maraton. Abychom toho neměli málo, předsadili jsme si ve středu před seriál DD návštěvu rodinného centra ve Smečnu. Tady by se snad mohl odehrát seznamovací víkend patronů s kluky, případně i patronek s děvčaty. Pro velký zájem o dívčí variantu PATRONa totiž zahajujeme tuto větev i pro pražské patronky a tedy pro děvčata ze středočeských děcáků. Dům ve Smečně i naše obě průvodkyně byly inspirující, takže jsme se tam zdrželi skoro dvě hodiny a já se nerad musel ujmout role časoměřičského drába. Snad si vše potřebné dopovíme příště.

Další etapa nás čekala v děcáku v Ledcích. Jezdili jsme sem s Múzami dlouho a na návštěvy vzpomínáme oboustranně s radostí. S Lukášem nás ale čekala premiéra v tom smyslu, že jsme tu poprvé seznamovali s projektem PATRON partu kluků a děvčat najednou. Navíc jich tu bylo 7, tedy víc než svědčí dialogu. Kluci a holky přesto při loučení projevovali o účast v projektu zájem, ale jestli ho přetaví v přihlášku a jejich zájem vydrží až do seznamovacího víkendu, to je otázka....

Více v článku v rubrice Uskutečněné akce...

Múzy dětem na Santošce [Zpravodaj AZ 10/2017]

23.11.2017

Koncert skupiny HAZUKA, který zazněl v posledním pátečním večeru ve sportovním centru DTJ Santoška, ukončil po půlročním trvání výstavu „Múzy dětem“. Výstava, která se konala v tomto příjemném areálu nedaleko Ženských domovů v Praze 5, měla tři části. V první části, nazvané „Vidím neviditelné aneb zvířata očima termokamery“, představovali Ivana Knížková a Petr Kunc unikátní fotografie zvířecích protagonistů. Podstatou fotografie termokamerou je, že barevnými odstíny zachycuje tělesnou teplotu jednotlivých partií fotografovaného objektu. Oba, původně absolventi Vysoké školy zemědělské v Praze, představují snímky, které získali v rámci svých vědeckých aktivit jakožto pracovníci Výzkumného ústavu živočišné výroby v Praze – Uhříněvsi. Ve druhé části výstavy seznámil návštěvníky se svou kolekcí „Fotocykly nejen Smíchovské“ fotograf Karel Navrátil...

Více v článku v rubrice Echo...

453 - PPPÚ Podvečer Plný Překvapení a Úsměvů (3. aukce v Portheimce)

22.11.2017

Foto z akce Očekávání jsme tentokrát neměli přehnané. Třetí aukce v pořadí, většina oslovených se chystá na derniéru 6.12., to byly vstupní informace před další středeční kulturně charitativní a(u)kcí v Portheimce. Možná o to bylo potěšení ze skutečnosti větší.

Koncert začal vlastně už při přípravě sálu s dočasnou asistentkou Jitkou /jinak šéfovou blízkého obchodu dm drogerie/. Sál, pohoštění a vše k aukci potřebné jsme připravili jako dobře secvičený tým téměř bez potřeby slov. Prostě báseň. Příchod hlavních kulturních aktérů proběhl také jak podle švýcarských hodinek a s úsměvy radosti ze shledání i z očekávání příštího. Postupně začali chodit i další lidé se zájmem o vystavená díla i další kulturní pokrmy. Většinou šlo opět o tváře známe, takže radostná a důvěrná atmosféra gradovala...

Více v článku v rubrice Uskutečněné akce...

 

452 - Patron: Školení nových patronů - Chocerady

11.11.2017

Na Martina jsme vyjeli mj. i za Martinem.
Pátý rok projektu a další skupina chlapů, kteří se chtějí stát patrony dospívajících kluků z dětských domovů a věnovat jim nemálo svého času a energie.
Tradičně jsme vyrazili na víkendové školení s Radimem Korešem, vedoucím vychovatelem z píseckého dětského domova Polárka. Tentokrát do Chocerad. Kromě kolegů z projektového týmu Lukáše Talpy a Evžena Nového jsme v místním klubu Lávka poznali desítku chlapů (jeden z nich se vskutku jmenuje Martin). Bez výjimky nás překvapili svým neběžným povědomím o tom, jaká specifika sebou život v zařízeních náhradní výchovy nese. Překvapivé to bylo i ve srovnání s předchozími skupinami budoucích patronů, kteří byli ve výrazně větší míře zatíženi obecnými mýty o „děcácích“ i o životě a řádu v nich. Přesto ale bylo co vysvětlovat a zpřesňovat. Chlapi nás překvapili i tím jak kompetentní otázky nám po celé dopoledne kladli. Snažili jsme se jim co nejlépe přiblížit ,co je asi čeká a Lukáš s Evženem nám v tom zdatně sekundovali...

Více v článku v rubrice Uskutečněné akce...

451 - VKVA Vydařený Kouzelný Večírek Aukční (v Portheimce)

8.11.2017

Foto z akce Celodenní středeční déšť nám po zkušenostech z let a aukcí minulých nemile signalizoval, že návštěvnost pečlivě připravované 2. letošní aukce se může proměnit v přesilovku z naší strany.

Dlouho to vypadalo, že se obavy naplní, ale i tak jsme byli odhodláni si akci v krásném prostředí mezi skvělými díly užít. Lidí ale chodit pomalu začali, a protože to byli většinou známí a přátelé Múz, začali jsme netradičně a bez oficialit – kouzly Paula Merilda. Publikum v úžasu udržel i Bobeš Rössler s heligonkou a staropražskými písněmi, které případně podbarvovaly prohlídku vystavených děl několika opozdilcům....

Více v článku v rubrice Uskutečněné akce...

 

450 - VVV aneb Velmi vydařená vernisáž (v Portheimce)

31.10.2017

Foto z akce V úterý před Dušičkami jsme odstartovali už třetí velkou výstavu Múz dětem v pražské Portheimnce. V nových prostorách, s čerstvou podporou ze strany DM drogerie /finanční i personální - o hosty se staraly sličné šéfky dvou smíchovských obchodů Jitka a Nikola / s novinkou v podobě dvou pomocnic při instalaci - studentek interiérového designu Zuzanou a Tinkou a samozřejmě i s řadou nových děl od našich skvělých podporovatelů výtvarníků.Všechny tyhle novinky spolu s víc než slušnou účastí hostí se postaraly o to, že podvečer proběhl po všech stránkách bezvadně. Vydraženo bylo přes dvacet položek, licitátor Paul Merild se tentokrát ani nedostal ke kouzlení (vynahradí si to už příští středu na další a/u/kci v Portheimce:), písničky Jakuba Nohy a minimalistické etudy Toníčka Novotného šly večeru i přítomným k duhu, stejně jako nestrojené angažmá spoluzakladatele Múz Petra Vopelky...

Více v článku v rubrice Uskutečněné akce...

Múzy dětem hledají adeptky pro projekt Patron/ka mezi děvčaty z DD ve Středočeském kraji ve věku 16+

4.7.2017

Dívky z dětských domovů možná už brzo najdou o několik let starší kamarádky. Organizace Liga otevřených mužů rozjíždí obdobu svého už úspěšného projektu Patron. V něm se muži snaží pomoct chlapcům, kteří opouštějí dětský domov, s co nejjednodušším startem dospělého života. Pomoc by se tak nově mohla dostat i k dívkám.

„Jak si udělat bankovní kartu. Na který úřad se přihlásit, když jde člověk do práce nebo končí školu. Jsou to drobnosti, které si člověk uvědomí, až když je někdo jiný pojmenuje," popisuje 47letý Marian Opletal témata, která jako patron řeší.

Schází se s Petrem z dětského domova, který právě dodělal školu.

„Buď jdeme na kafe, povídáme si o životě, co je nového a co se dá dělat. Nebo já a ostatní patroni často klukům ukazujeme věci, které máme rádi a které oni nemusejí znát. V mém případě to bylo fotografování. Vzal jsem ho na letiště a ukazoval jsem mu, jak fotím letadla," dodává Opletal.

Projekt Patron je zaměřuje právě na mladé, kteří opouští dětský domov a zapojují se do samostatného života. „Dát jim dospělého a zkušeného člověka jako příklad. Takového mentora, který je provází touto fází a na kterého se můžou obrátit ve chvílích, kdy se jim v životě něco začne dít. Co běžný dospělý člověk dělá se svými rodiči, když odejde z domova. Patroni nebo patronky se pro ně stávají oporou v osamostatňování se," vysvětluje jeho koordinátor Lukáš Talpa.

Pro chlapce funguje Patron čtvrtým rokem. Nově teď Liga otevřených mužů, která celý projekt organizuje, rozjíždí stejnou podporu i pro dívky a shání proto patronky. A mezi ženami je velký zájem.

„Dali jsme výzvu na Facebook a během devatenácti hodin jsme to museli ukončit, protože se nám přihlásilo přes 200 zájemkyň. Máme velké problémy zpracovat jenom ty přihlášky. Pročíst se těmi motivacemi a začít nastavovat nějaký způsob spolupráce," říká Talpa.

Více na stránkách iRozhlas.cz Předběžné přihlášky posílejte předsedovi Múz Karlu Navrátilovi.

další zprávy

Vzory chybí dětem z dětských domovů, ale někdy i těm z celých rodin [ona.idnes.cz]

2.2.2016

Dětský domov "Racek" se proto zapojil do projektu, který nabízí dospívajícím mužům „patrona“, se kterým se můžou radit, ale taky třeba vyrazit do kina nebo na výlet. Podle Vilímkové s patrony chlapci rozebírají třeba otázky ohledně sportu, výběru školy a možností pracovního uplatnění, ale třeba i zapojení do společnosti nebo cestování do větších měst. Patroni se ale snaží chlapcům ukázat hlavně běžné životní povinnosti i strasti....

Více v článku v rubrice Echo...

Atraktivní dětské programy na klíč

únor 2013


Atraktivní dětské programy na klíč

Radim Koreš, vychovatel v dětském domově v Písku: Naděje? Ty vkládám do dětí [romea.cz]

7.11.2012

Radim Koreš, Vedoucí vychovatel DD POLÁRKA Písek (zdroj: romea.cz) Po rozhovoru s ředitelkou DD Potštejn Kateřinou Süsserovou přinášíme rozhovor s Radimem Korešem vedoucím vychovatelem dětského domova POLÁRKA v Písku.

Co vás přivedlo k práci se sociálně hendikepovanými dětmi?

K práci v dětském domově jsem se dostal úplnou náhodou. Po neúspěšném vysokoškolském studiu jsem skončil na vojně. Když jsem na konci těch dvou nezapomenutelných let řešil, co budu dělat dál, dostal jsem nabídku nastoupit na uvolněné místo vychovatele v píseckém domově. Upřímně, ani jsem nevěděl, že v Písku něco takového existuje.

O samotné práci jsem měl dosti romantické představy. Dvanáct kluků, kteří na mě čekali, mne rychle dostalo nohama na zem. První rok to byl tvrdý boj o pozice, ale vzpomínám na tu partu dodnes a pamatuji si každého. Začal jsem studovat speciální pedagogiku a už mi to tak nějak zůstalo.

Před osmi lety jsem se stala pěstounkou - a zase jsem se mnohému přiučila. Někdy mám pocit, že už toho vím tolik, že jsem sama sobě protivná.

Pokračování a originální znění článku naleznete na stránkách ROMEA.CZ

Kateřina Süsserová: Opravdu dobrý vychovatel v dětském domově nikdy neřekne, že nemá čas [romea.cz]

31.10.2012

Kateřina Süsserová, ředitelka Dětského domova Potštejn (zdroj: romea.cz) V České republice je v současné době v několika typech zařízení náhradní výchovy (dětské domovy, dětské domovy se školou, diagnostické ústavy a výchovné ústavy) na 10 tisíc sociálně hendikepovaných dětí a mladistvých. Přestože tato zařízení prošla v posledních dvaceti letech zásadními změnami a jejich zaměstnanci nyní musí splňovat náročná kvalifikační kriteria, mají stále nevalnou pověst. Kritických hlasů je slyšet ze všech stran spoustu, včetně EU, ale nikde není prostor pro hlasy těch, kteří v těchto zařízeních s dětmi pracuj. Proto přinášíme rozhovory se dvěma z nich.

První je rozhovor s Kateřinou Süsserovou, ředitelkou DD Potštejn, který vedl Karel Navrátil, publicista a předseda spolku Múzy dětem - to různými způsoby spolupracuje s cca 70 zařízeními náhradní výchovy v celé ČR a pomáhá jim děti připravovat na budoucí samostatný život..

Co vás přivedlo k práci se sociálně hendikepovanými dětmi?

Dnes si uvědomuji, jak hezké jsem měla dětství, jak bezvadné rodiče a jak mám ráda svého nevlastního tatínka, který mě má za vlastní. Jsem z rozvedeného manželství a v době, kdy se naši rozešli, nebylo rozvádění aktuální, takže jsem kolem sebe cítila stigma. Léta jsem jezdila na tábory a v prostředí bez rodičů si všímala odlišností mezi dětmi. Prostě jsem chtěla pracovat s dětmi, které to nemají jednoduché.

Když jsem byla mladá, tak jsem nemohla studovat speciální pedagogiku a svého vzdělávacího cíle jsem dosáhla až v dospělosti. A jsem moc ráda, že jsem v roce 1993 dostala odvahu a přihlásila se na konkurs na ředitelku Dětského domova v Potštejně. Vychovatele tenkrát nehledali. V Potštejně jsem 20.tet, ta léta utekla rychle. Poctivě jsem se učila od dětí to, co vás škola nenaučí.

Před osmi lety jsem se stala pěstounkou - a zase jsem se mnohému přiučila. Někdy mám pocit, že už toho vím tolik, že jsem sama sobě protivná.

Pokračování a originální znění článku naleznete na stránkách ROMEA.CZAutorem loga spolku Múzy dětem je Martin Zach.
 

ZakulaceníZakulacení Múzy dětem, z. s., Štefánikova 249/28, Praha 5, 150 00, IČ: 26636468, č.ú.: 250078927/0300, info@muzydetem.cz