o nás

Základní kameny Poskytnuté granty a dotace Kontakty

Spolek Múzy dětem realizuje od jara 2003 víkendové celodenní výjezdy za dětmi do dětských domovů s umělci nejrůznějších zaměření. Formou hravých dílen zapojuje děti do různých akcí, které odhalují a podporují jejich talent a vlohy a rozšiřují jejich povědomí. Zároveň zvyšuje u sociálně hendikepovaných dětí sebevědomí a v důsledku snižuje riziko jejich sociálního vyloučení a konfliktů se zákonem.

V rámci ČR spolek Múzy dětem spolupracuje s více než 80 DD, DDŠ a DÚ ze všech14 krajů České republiky.

V posledních 6 letech je hlavní činností našeho spolku práce v rámci projektu PATRON, který partnersky realizujeme spolu s Ligou Otevřených Mužů i zlínskou ATMOSFÉRou.

Projekt běžící od roku 2013 dosud podpořil 102 mladých lidí (z toho 16 děvčat).

62 mladých lidí stále v projektu zůstává a schází se se svým patronem či patronkou (i některé z těchto vztahů trvají už více jak 2 roky.

Úspěšnost projektu činí 85 %, oproti běžné 30% úspěšnosti mladých při standardním odchodu z ústavní výchovy.

Na pomoc dospívajícím ze zařízení náhradní výchovy při přípravě na samostatný život je zaměřen i unikátní cyklus víkendových kurzů ŽIVOT NANEČISTO a projekt KORÁLKY DĚTEM.

Na medializaci problémů sociálně hendikepovaných dětí a jejich integraci jsou zaměřené tzv. doprovodné akce, kde se v rámci nejrůznějších her a soutěží děti seznamují s projektem ŽNN i spolu navzájem. Z nich jsou nejúspěšnější akce Na dračích lodích k létu a nejnověji i účast na Sametovém posvícení.

hlavní zprávy

Na dračích lodích k létu 2021 - přihlášky (odloženo)

2021

Dračí lodě

Akce Na dračích lodí k létu se kvůli covidovému vývoji nebude konat v plánovaném termínu 15. května. Náhradní termín zatím stanoven není, ale jakmile bude možné něco plánovat dámě Vám vědět a s radostí Vás pozveme. Snad to bude brzo!

Rotary clubem byl z důvodů COVID-19 zrušen ročník 2020 - posádky z dětských domovů budou bojovat na dračích lodích tedy až v roce 2021.

Zveme dětské domovy z celé ČR k účasti v závodech dětských posádek vložených opět do závodů dospělých v rámci festivalu ROTARY DRAGON BOAT CHARITY CHALLENGE 2021 - XI. ročník přesunutý z roku 2020 na rok 2021 opět zpestří Múzy dětem rozsáhlým programem pro děti i dospělé.

Předběžné přihlášky posádek DD a DDŠ posílejte jako obvykle koordinátorce Kateřině Šimkové, tel. 724 966 820), která vás pozve mailem.

Účast DD v posádkách je limitována počtem 6 dětí + 1 vychovatel, festivalu samotného se ovšem může zúčastnit z jednoho DD dětí víc.

Prosíme přihlášené DD a DDŠ o potvrzení přihlášky na rok 2021, ostatní nepřihlášení se mohou hlásit na ročník 2021 také. Přihlášky přijímáme do naplnění celkové kapacity.

Velká premiéra kolem kobky č. 17 na Smíchovské náplavce

5.6.2021

V sobotu po Dni dětí se (snad) bude konat velká akce nejen pro děti z dětských domovů. Múzy připravují klasický program kejklířských kouzelnických i řemeslných dílen a radovánek ve spolupráci s Asociací regionálních značek. Ta přiveze do Prahy přes 20 různých řemeslníků a výrobců regionálních potravin, včetně řemeslných dílen, takže oproti obdobnému programu kolem dračích lodí, se potkáte se spoustou dalších atrakcí a lákadel.

Přihlášky dětských domovů přijímáme od 1.4.2021.

Múzy dětem v Portheimce - výstava přístupná do odvolání individuálně

8.12.2020 - březen 2021

Výstava Múzy dětem v Portheimce je znovu přístupná
do odvolání individuálně po domluvě na tel. 602 66 42 42.

Podívejte se, prosím, na kompletní katalog uměleckých děl.
A také na dražební listinu se seznamem nabízených děl a jejich vyvolávací cenou.

Kdo nestihl uskutečněné aukce, může výstavu navštívit individuálně po tel. domluvě s principálem na tel. č. 602 66 42 42, případně si některý ze skvělých obrazů na místě pořídit.

Helen Čubová - e-shop uměleckých děl

11.3.2021

Moc děkujeme Helen Čubové a i bez podílu na zisku vřele doporučujeme ta krásná díla ku koupi a okrase Vašich domovů

Oznámení: Koronaviróza a změny v činnosti Múz

19.8.2020

  1. Sametový průvod s Moranou se odkládá na neurčito, až karanténa pomine, půjdeme s průvodem místo Morany spálit Koronu. Datum Vám oznámíme včas.
  2. Termínové přesuny postihly i akce Patrona (školení patronů je zatím naplánováno na 18.4., seznamovací víkendy ještě nové termíny nemají). Individuální seznamování a setkávání patronů s kluky a patronek s děvčaty probíhá za použití ochrannách pomůcek dle aktuálních vládních nařízení, ale jinak není zasaženo.
  3. Múzácké návštěvy některých dětských domovů proběhnou v náhradních termínech.
  4. Termín akce Na dračích lodích 2020 byl pořadatelem zrušen, akce se bude konat až na jaře 2021.

S díky za pochopení a s přáním zdraví a dobré mysli
za celý tým Múz
Karel Navrátil - principál

Potěšující reakce na Život nanenčisto

21.4.2020

Dobrý den,
Jmenuji se Tomáš Adamec a byl jsem u Vás v roce 2012 z DDŠ Býchory na všech 3 akcích Žiávot nanečisto. Můžu Vám říct, že to je věc na kterou opravdu stále myslím a nejde na to zapomenout. Velice pěkné to bylo... :) Ted je mi 24let mám rodinu a 4 letou holčičku ...

Vím, že jste tam pro nás dělali pro každého cédéčko na památku ze všech akcí jak z Domácnosti, práce a taky A co dál... byl jsem na všech třech. Máte nějak zálohované tyto snímky či ne? Byl bych moc rád kdybych to mohl zase vidět a ukázat i mojí malé a manželce...

Děkuji za Vaší odpověď
S pozdravem
Tomáš Adamec

div class="akce">

Projekt PATRON už od září jede znova naplno!

září 2016

Předběžné přihlášky kluků od 16ti let mohou DD posílat mailem na adresu karel.navratil@volny.cz.

Evropský sociální fond OP Zaměstnanost

Loni jsme spolu s LOMem úspěšně završili třetí rok projektu PATRON

23.1.2016

Patron Patron je společným projektem Ligy otevřených mužů (LOM) a Múz dětem. Projektem je podporována schopnost mladých mužů ve věku 17 – 21 let vyrůstajících v zařízeních náhradní výchovy začlenit se do společnosti, včetně získání a udržení si zaměstnání. Patroni vytváří mladým mužům často chybějící model pozitivního mužského vzoru, předávají jim své zkušenosti a jsou jim podporou při vstupu do běžného života. Působení projektu se na základě poptávky ze strany dětských domovů rozšířilo do dalších 2 krajů, Moravskoslezského a Olomouckého. Celkem tedy patroni podporují mladé muže na cestě k samostatnému životu v 7 krajích ČR. V těchto krajích spolupracujeme již se 17 dětskými domovy.

V roce 2015 se do Projektu Patron nově zapojilo 14 zkušených a proškolených mužů, patronů. Patroni vytvořili tzv. patronské dvojice s kluky z dětských domovů a společně plánují a zažívají nejrůznější činnosti, jako např. výlety do přírody, výlety na kolech, na lodích, geocaching, rybaření, návštěva koncertu, návštěva patrona v práci. Patroni též byli mladým mužům podporou při získání brigády, a samozřejmě a na prvním místě podporou při odchodu z dětského domova a zapojení do samostatného života. Celkem bylo zatím do projektu zapojeno 50 mladých mužů. Chcete-li vědět více o tom co zažili, podívejte se na přiložený PDF soubor.

Evropský sociální fond OP Zaměstnanost

Jak pomoci: GIVT - Vy nakupujete, GIVT nám posílá peníze

červenec 2015

GIVT je internetový projekt, který umožňuje přímou podporu neziskových organizací. Vy nakupujete a GIVT z vašeho nákupu zasílá vámi zvolené organizaci část peněz z vaší útraty.

novinky z akcí a ohlasů

I my jsme téměř v první linii (Jihlavské listy)

28.3.2021

V rozhovoru s ředitelem Dětského domova Opravilem, který vyšel v Jihlavských listech, můžete nahlédnout do problémů, s nimiž se v této době potýká většina DD v naší republice.

Už rok tu máme situaci, na kterou se nešlo nijak v žádném oboru připravit… „Už jsme unavení,“ přiznává ředitel Dětského domova v Telči Milan Opravil.

Jak se žije v dětském domově za covidu? Už rok tu máme situaci, na kterou se nešlo nijak připravit…

Vede se nám dobře, akorát to občas někde drhne. Je to běh přes překážky… Problémem je, že ty překážky jsou různě vysoké a my nevíme, jak je dlouhá trasa. Takže už jsme unavení…...

Více v článku v rubrice Echo...

530 - PATRON: spanilé jízdy náborové do dětských domovů

březen a duben 2021

Přes lock-down jsme přijali některá pozvání k návštěvě dětských domovů. Cílem návštěv bylo prohloubení, nebo navázání spolupráce s projektem PATRON. Dvě návštěvy jsme sice kvůli covidu skrečovali, ale v pondělí 29.3. jsme, vybaveni patřičnými potvrzeními a prohlášeními, vyrazili na Vysočinu na trojnásobnou návštěvu zdejších DD. První jsme navštívili Senožaty. Přestože dětský domov sídlí v jediném paneláku ve vesnici, což působí trochu bizarně, máme z několika múzáckých návštěv zkušenost, že tu s dětmi pracují velmi dobře. Svědčí o tom mj. několik tady vychovaných vysokoškoláků i to, že jsou s mnoha dětmi ve spojení i poté, kdy odtud odešly a postavily se, poměrně často úspěšně, na vlastní dospělé nohy.

S paní ředitelkou Bouchalovou jsme probírali nejen dosavadní mnohaletou spolupráci, ale i možnosti oslovení potenciálních patronů a patronek prostřednictvím DD a jeho kontaktů. To ostatně byl, kromě oživení kontaktů hlavní důvod naší cesty. Zájem zařízení a dětí z DD na Vysočině o projekt PATRONa je totiž značně vyšší než počet námi na Vysočině získaných a proškolených patronů a patronek. Domluvili jsme se s paní ředitelkou na tom, že osloví místní obyvatele i příznivce zdejšího DD s možností stát se patronem a po rozhovoru plném souznění se rozloučili...

Více v článku v rubrice Uskutečněné akce...

529 - Múzy plnoleté pomocí DD a radost z fungující občanské solidarity

březen 2021

Před osmnácti lety se občanské sdružení Múzy dětem narodilo, formálně v únoru. Počato, tedy vymyšleno, ovšem bylo v čase předvánočním r. 2002. Opravdové zrození ovšem počítáme ode dne prvního výjezdu do děcáku, tedy od návštěvy DD Kralupy 23.3.2003. Původně jsme chtěli ve stejný den opět navštívit některý, ještě lépe některé DD, ale člověk míní, lock down mění.

Reálná oslava naší plnoletosti ale možná byla nakonec symboličtější a v této době snad i užitečnější: Při obvolávání děcáků kvůli jejich zvládání lock downu jsme totiž zjistili, že některá zařízení ústavní výchovy jsou na tom bídně ohledně zásobení respirátory a testy...

Více v článku v rubrice Uskutečněné akce...

528 - Ti, o nichž se nemluví - lockdown v zařízeních náhradní výchovy

březen 2021

Ohrožení zasaženi a zapomenutí. Jde o skoro 9 tisíc děti a cca 4000 pracovníků Dětských domovů a dalších zařízení ústavní výchovy. Ti všichni jako by do covidové krize nepatřili. Média se o ně nezajímají, když někdo k jejich extrémně těžké situaci pozvedne hlas, zpravidla je umlčen poukazem na jiné priority a akcenty ministerstva školství.

Jen díky mnohostranným vytrvalým intervencím zevnitř i ze strany NNO se dostali na poslední chvíli vychovatelé z DD mezi prioritně očkované skupiny. Skoro všechna zařízení se ale proměnila ve vězení a mnohá z nich byla a jsou provozně ohrožena a často nechána na pospas krizi bez pomoci zvenčí.

Pravda, jsou i zařízení, kde krize paradoxně zpevnila vztahy mezi dětmi a vychovateli /mj. Krásná Lípa, Jihlava a další/, nebo ta, kde v normálních poměrech nežádoucí a deformující izolovanost pomohla covidová rizika zmírnit /např. Potštejn, Mašťov/, ale většinou zaměstnanci zvládají situaci jen za cenu velkých obětí a enormního nasazení.

V některých Dětských domovech museli pomáhat vojáci /např. Ml. Boleslav/, jinde v nejhorší fázi zaskakovali vychovatelé z jiných, už tak přetížených zařízení /např. Tachov/. Systém zařízením ústavní výchovy nejen nepomáhal a nepomáhá, ale hází jim klacky pod nohy překotnými a vzájemně si odporujícími nařízeními, jež jsou zaměstnanci nuceni plnit v podstatě bez přípravy a nad rámec svých, mnohdy 16 i více hodinových pracovních směn...

Více v článku v rubrice Uskutečněné akce...

527 - Múzy, PATRON a LOM na začátku roku 2021

17.2.2021

Múzy dětem, Patron i náš velký partner LOM /Liga otevřených mužů/ jedou i za covidu na plný plyn.

V lednu jsme s kolegou a manažerem PATRONa Lukášem Talpou navštívili dva výchovné ústavy pro děvčata /Velké Meziříčí a Vysoké Mýto/ a představili projekt velmi empatickým ředitelkám a jejich stejně vstřícným a velmi kompetentním kolegyním, ale samozřejmě i děvčatům, jimž by mohl projekt, a hlavně vlastní patronky, výrazně prospět. Obě návštěvy nás překvapily nadmíru příjemně a ve Velkém Meziříčí nám chtějí pomoci i s náborem patronek a patronů, který nám na Vysočině zatím moc nejde.

Další výjezd jsme měli domluvený v DD Krásná Lípa, Dubá – Deštná, Česká Kamenice a Hora Sv. Kateřiny. Dvě cílové stanice nám uzavřela dva dny před odjezdem karanténa a těsné před odjezdem na sever se protrhla nebesa a příval sněhu cestu nuceně přesunul někam do budoucna. Projekt PATRON se ovšem úspěšně přesunul do režimu on-line...

Více v článku v rubrice Uskutečněné akce...

526 – Múzy dětem a DD v ČR na přelomu let 2020/21

12.1.2021

Tentokrát jsme vynechali obligátní mailovou smršť a rozhodl jsem se, že děcáky s nimiž dlouhodobě spolupracujeme, koncem roku obtelefonuju, zeptám se, jak zvládli a zvládají covidové vlnobití, jestli něco nepotřebují a do budoucna nabídnu jak návštěvu Múz, tak zapojení jejich dospívajících do projektu Patron.

Vánoční obtelefonovávání 54 děcáků (většinu těch moravských obdobně kontaktovala partnerská zlínská Atmosféra) se protáhlo z nejrůznějších důvodů až do ledna. Dětské domovy se ocitly během obou vln trochu mimo obecnou pozornost, ačkoli by intenzivní pomoc rozhodně potřebovaly. V mnoha případech se jim dostalo aspoň té technické, kterou potřebovaly akutně kvůli on-line výuce...

Více v článku v rubrice Uskutečněné akce...

hledáme...

Múzy dětem hledají adeptky pro projekt Patron/ka mezi děvčaty z DD ve Středočeském kraji ve věku 16+

4.7.2017

Dívky z dětských domovů možná už brzo najdou o několik let starší kamarádky. Organizace Liga otevřených mužů rozjíždí obdobu svého už úspěšného projektu Patron. V něm se muži snaží pomoct chlapcům, kteří opouštějí dětský domov, s co nejjednodušším startem dospělého života. Pomoc by se tak nově mohla dostat i k dívkám.

„Jak si udělat bankovní kartu. Na který úřad se přihlásit, když jde člověk do práce nebo končí školu. Jsou to drobnosti, které si člověk uvědomí, až když je někdo jiný pojmenuje," popisuje 47letý Marian Opletal témata, která jako patron řeší.

Schází se s Petrem z dětského domova, který právě dodělal školu.

„Buď jdeme na kafe, povídáme si o životě, co je nového a co se dá dělat. Nebo já a ostatní patroni často klukům ukazujeme věci, které máme rádi a které oni nemusejí znát. V mém případě to bylo fotografování. Vzal jsem ho na letiště a ukazoval jsem mu, jak fotím letadla," dodává Opletal.

Projekt Patron je zaměřuje právě na mladé, kteří opouští dětský domov a zapojují se do samostatného života. „Dát jim dospělého a zkušeného člověka jako příklad. Takového mentora, který je provází touto fází a na kterého se můžou obrátit ve chvílích, kdy se jim v životě něco začne dít. Co běžný dospělý člověk dělá se svými rodiči, když odejde z domova. Patroni nebo patronky se pro ně stávají oporou v osamostatňování se," vysvětluje jeho koordinátor Lukáš Talpa.

Pro chlapce funguje Patron čtvrtým rokem. Nově teď Liga otevřených mužů, která celý projekt organizuje, rozjíždí stejnou podporu i pro dívky a shání proto patronky. A mezi ženami je velký zájem.

„Dali jsme výzvu na Facebook a během devatenácti hodin jsme to museli ukončit, protože se nám přihlásilo přes 200 zájemkyň. Máme velké problémy zpracovat jenom ty přihlášky. Pročíst se těmi motivacemi a začít nastavovat nějaký způsob spolupráce," říká Talpa.

Více na stránkách iRozhlas.cz Předběžné přihlášky posílejte předsedovi Múz Karlu Navrátilovi.

další zprávy

Vzory chybí dětem z dětských domovů, ale někdy i těm z celých rodin [ona.idnes.cz]

2.2.2016

Dětský domov "Racek" se proto zapojil do projektu, který nabízí dospívajícím mužům „patrona“, se kterým se můžou radit, ale taky třeba vyrazit do kina nebo na výlet. Podle Vilímkové s patrony chlapci rozebírají třeba otázky ohledně sportu, výběru školy a možností pracovního uplatnění, ale třeba i zapojení do společnosti nebo cestování do větších měst. Patroni se ale snaží chlapcům ukázat hlavně běžné životní povinnosti i strasti....

Více v článku v rubrice Echo...

Atraktivní dětské programy na klíč

únor 2013


Atraktivní dětské programy na klíč

Radim Koreš, vychovatel v dětském domově v Písku: Naděje? Ty vkládám do dětí [romea.cz]

7.11.2012

Radim Koreš, Vedoucí vychovatel DD POLÁRKA Písek (zdroj: romea.cz) Po rozhovoru s ředitelkou DD Potštejn Kateřinou Süsserovou přinášíme rozhovor s Radimem Korešem vedoucím vychovatelem dětského domova POLÁRKA v Písku.

Co vás přivedlo k práci se sociálně hendikepovanými dětmi?

K práci v dětském domově jsem se dostal úplnou náhodou. Po neúspěšném vysokoškolském studiu jsem skončil na vojně. Když jsem na konci těch dvou nezapomenutelných let řešil, co budu dělat dál, dostal jsem nabídku nastoupit na uvolněné místo vychovatele v píseckém domově. Upřímně, ani jsem nevěděl, že v Písku něco takového existuje.

O samotné práci jsem měl dosti romantické představy. Dvanáct kluků, kteří na mě čekali, mne rychle dostalo nohama na zem. První rok to byl tvrdý boj o pozice, ale vzpomínám na tu partu dodnes a pamatuji si každého. Začal jsem studovat speciální pedagogiku a už mi to tak nějak zůstalo.

Před osmi lety jsem se stala pěstounkou - a zase jsem se mnohému přiučila. Někdy mám pocit, že už toho vím tolik, že jsem sama sobě protivná.

Pokračování a originální znění článku naleznete na stránkách ROMEA.CZ

Kateřina Süsserová: Opravdu dobrý vychovatel v dětském domově nikdy neřekne, že nemá čas [romea.cz]

31.10.2012

Kateřina Süsserová, ředitelka Dětského domova Potštejn (zdroj: romea.cz) V České republice je v současné době v několika typech zařízení náhradní výchovy (dětské domovy, dětské domovy se školou, diagnostické ústavy a výchovné ústavy) na 10 tisíc sociálně hendikepovaných dětí a mladistvých. Přestože tato zařízení prošla v posledních dvaceti letech zásadními změnami a jejich zaměstnanci nyní musí splňovat náročná kvalifikační kriteria, mají stále nevalnou pověst. Kritických hlasů je slyšet ze všech stran spoustu, včetně EU, ale nikde není prostor pro hlasy těch, kteří v těchto zařízeních s dětmi pracuj. Proto přinášíme rozhovory se dvěma z nich.

První je rozhovor s Kateřinou Süsserovou, ředitelkou DD Potštejn, který vedl Karel Navrátil, publicista a předseda spolku Múzy dětem - to různými způsoby spolupracuje s cca 70 zařízeními náhradní výchovy v celé ČR a pomáhá jim děti připravovat na budoucí samostatný život..

Co vás přivedlo k práci se sociálně hendikepovanými dětmi?

Dnes si uvědomuji, jak hezké jsem měla dětství, jak bezvadné rodiče a jak mám ráda svého nevlastního tatínka, který mě má za vlastní. Jsem z rozvedeného manželství a v době, kdy se naši rozešli, nebylo rozvádění aktuální, takže jsem kolem sebe cítila stigma. Léta jsem jezdila na tábory a v prostředí bez rodičů si všímala odlišností mezi dětmi. Prostě jsem chtěla pracovat s dětmi, které to nemají jednoduché.

Když jsem byla mladá, tak jsem nemohla studovat speciální pedagogiku a svého vzdělávacího cíle jsem dosáhla až v dospělosti. A jsem moc ráda, že jsem v roce 1993 dostala odvahu a přihlásila se na konkurs na ředitelku Dětského domova v Potštejně. Vychovatele tenkrát nehledali. V Potštejně jsem 20.tet, ta léta utekla rychle. Poctivě jsem se učila od dětí to, co vás škola nenaučí.

Před osmi lety jsem se stala pěstounkou - a zase jsem se mnohému přiučila. Někdy mám pocit, že už toho vím tolik, že jsem sama sobě protivná.

Pokračování a originální znění článku naleznete na stránkách ROMEA.CZAutorem loga spolku Múzy dětem je Martin Zach.
 

ZakulaceníZakulacení Múzy dětem, z. s., Štefánikova 249/28, Praha 5, 150 00, IČ: 26636468, č.ú.: 250078927/0300, info@muzydetem.cz