o nás

Základní kameny Poskytnuté granty a dotace Kontakty

Spolek Múzy dětem realizuje od jara 2003 víkendové celodenní výjezdy za dětmi do dětských domovů s umělci nejrůznějších zaměření. Formou hravých dílen zapojuje děti do různých akcí, které odhalují a podporují jejich talent a vlohy a rozšiřují jejich povědomí. Zároveň zvyšuje u sociálně hendikepovaných dětí sebevědomí a v důsledku snižuje riziko jejich sociálního vyloučení a konfliktů se zákonem.

V rámci ČR spolek Múzy dětem spolupracuje s více než 80 DD, DDŠ a DÚ ze všech14 krajů České republiky.

V posledních 6 letech je hlavní činností našeho spolku práce v rámci projektu PATRON, který partnersky realizujeme spolu s Ligou Otevřených Mužů i zlínskou ATMOSFÉRou.

Projekt běžící od roku 2013 dosud podpořil 102 mladých lidí (z toho 16 děvčat).

62 mladých lidí stále v projektu zůstává a schází se se svým patronem či patronkou (i některé z těchto vztahů trvají už více jak 2 roky.

Úspěšnost projektu činí 85 %, oproti běžné 30% úspěšnosti mladých při standardním odchodu z ústavní výchovy.

Na pomoc dospívajícím ze zařízení náhradní výchovy při přípravě na samostatný život je zaměřen i unikátní cyklus víkendových kurzů ŽIVOT NANEČISTO a projekt KORÁLKY DĚTEM.

Na medializaci problémů sociálně hendikepovaných dětí a jejich integraci jsou zaměřené tzv. doprovodné akce, kde se v rámci nejrůznějších her a soutěží děti seznamují s projektem ŽNN i spolu navzájem. Z nich jsou nejúspěšnější akce Na dračích lodích k létu a nejnověji i účast na Sametovém posvícení.

hlavní zprávy

Na dračích lodích k létu 2021 - přihlášky

5.9.2021

Dračí lodě Rotary clubem byl z důvodů COVID-19 zrušen ročník 2020 - posádky z dětských domovů budou bojovat na dračích lodích tedy až letos 5. září 2021.

Zveme dětské domovy z celé ČR k účasti v závodech dětských posádek vložených opět do závodů dospělých v rámci festivalu ROTARY DRAGON BOAT CHARITY CHALLENGE 2021 - XI. ročník přesunutý z roku 2020 na rok 2021 opět zpestří Múzy dětem rozsáhlým programem pro děti i dospělé.

Předběžné přihlášky posádek DD a DDŠ posílejte jako obvykle koordinátorce Kateřině Šimkové, tel. 724 966 820), která vás pozve mailem.

Účast DD v posádkách je limitována počtem 6 dětí + 1 vychovatel, festivalu samotného se ovšem může zúčastnit z jednoho DD dětí víc.

Prosíme přihlášené DD a DDŠ o potvrzení přihlášky na rok 2021, ostatní nepřihlášení se mohou hlásit na ročník 2021 také. Přihlášky přijímáme do naplnění celkové kapacity.

Múzy dětem v Portheimce - výstava přístupná do odvolání individuálně

8.12.2020 - březen 2021

Výstava Múzy dětem v Portheimce je znovu přístupná
do odvolání individuálně po domluvě na tel. 602 66 42 42.

Podívejte se, prosím, na kompletní katalog uměleckých děl.
A také na dražební listinu se seznamem nabízených děl a jejich vyvolávací cenou.

Kdo nestihl uskutečněné aukce, může výstavu navštívit individuálně po tel. domluvě s principálem na tel. č. 602 66 42 42, případně si některý ze skvělých obrazů na místě pořídit.

Helen Čubová - e-shop uměleckých děl

11.3.2021

Moc děkujeme Helen Čubové a i bez podílu na zisku vřele doporučujeme ta krásná díla ku koupi a okrase Vašich domovů

Oznámení: Koronaviróza a změny v činnosti Múz

19.8.2020

  1. Sametový průvod s Moranou se odkládá na neurčito, až karanténa pomine, půjdeme s průvodem místo Morany spálit Koronu. Datum Vám oznámíme včas.
  2. Termínové přesuny postihly i akce Patrona (školení patronů je zatím naplánováno na 18.4., seznamovací víkendy ještě nové termíny nemají). Individuální seznamování a setkávání patronů s kluky a patronek s děvčaty probíhá za použití ochrannách pomůcek dle aktuálních vládních nařízení, ale jinak není zasaženo.
  3. Múzácké návštěvy některých dětských domovů proběhnou v náhradních termínech.
  4. Termín akce Na dračích lodích 2020 byl pořadatelem zrušen, akce se bude konat až na podzim 2021.

S díky za pochopení a s přáním zdraví a dobré mysli
za celý tým Múz
Karel Navrátil - principál

Potěšující reakce na Život nanenčisto

21.4.2020

Dobrý den,
Jmenuji se Tomáš Adamec a byl jsem u Vás v roce 2012 z DDŠ Býchory na všech 3 akcích Žiávot nanečisto. Můžu Vám říct, že to je věc na kterou opravdu stále myslím a nejde na to zapomenout. Velice pěkné to bylo... :) Ted je mi 24let mám rodinu a 4 letou holčičku ...

Vím, že jste tam pro nás dělali pro každého cédéčko na památku ze všech akcí jak z Domácnosti, práce a taky A co dál... byl jsem na všech třech. Máte nějak zálohované tyto snímky či ne? Byl bych moc rád kdybych to mohl zase vidět a ukázat i mojí malé a manželce...

Děkuji za Vaší odpověď
S pozdravem
Tomáš Adamec

div class="akce">

Projekt PATRON už od září jede znova naplno!

září 2016

Předběžné přihlášky kluků od 16ti let mohou DD posílat mailem na adresu karel.navratil@volny.cz.

Evropský sociální fond OP Zaměstnanost

Loni jsme spolu s LOMem úspěšně završili třetí rok projektu PATRON

23.1.2016

Patron Patron je společným projektem Ligy otevřených mužů (LOM) a Múz dětem. Projektem je podporována schopnost mladých mužů ve věku 17 – 21 let vyrůstajících v zařízeních náhradní výchovy začlenit se do společnosti, včetně získání a udržení si zaměstnání. Patroni vytváří mladým mužům často chybějící model pozitivního mužského vzoru, předávají jim své zkušenosti a jsou jim podporou při vstupu do běžného života. Působení projektu se na základě poptávky ze strany dětských domovů rozšířilo do dalších 2 krajů, Moravskoslezského a Olomouckého. Celkem tedy patroni podporují mladé muže na cestě k samostatnému životu v 7 krajích ČR. V těchto krajích spolupracujeme již se 17 dětskými domovy.

V roce 2015 se do Projektu Patron nově zapojilo 14 zkušených a proškolených mužů, patronů. Patroni vytvořili tzv. patronské dvojice s kluky z dětských domovů a společně plánují a zažívají nejrůznější činnosti, jako např. výlety do přírody, výlety na kolech, na lodích, geocaching, rybaření, návštěva koncertu, návštěva patrona v práci. Patroni též byli mladým mužům podporou při získání brigády, a samozřejmě a na prvním místě podporou při odchodu z dětského domova a zapojení do samostatného života. Celkem bylo zatím do projektu zapojeno 50 mladých mužů. Chcete-li vědět více o tom co zažili, podívejte se na přiložený PDF soubor.

Evropský sociální fond OP Zaměstnanost

Jak pomoci: GIVT - Vy nakupujete, GIVT nám posílá peníze

červenec 2015

GIVT je internetový projekt, který umožňuje přímou podporu neziskových organizací. Vy nakupujete a GIVT z vašeho nákupu zasílá vámi zvolené organizaci část peněz z vaší útraty.

novinky z akcí a ohlasů

535 - PATRON: červnový seriál individuálního seznamování patronských dvojic

červen 2021

Předprázdninová smršť individuálních seznamování byla východiskem z nouze, do níž nás vehnal covid. Kvůli němu jsme totiž nemohli uskutečnit před prázdninami seznamovací víkendové akce. Touto, jindy výjimečnou formou seznámení, jsme vyhověli přání dětí a vychovatelů.

První cesta nás 15.6. zavedla do Býchor. Zasvěcovací popovídání s budoucím patronem Ondřejem proběhlo cestou z Černého mostu a hned po zaparkování v Býchorech nás jako magnet táhly vykukující koňské hlavy a jemné ržání ke stájím s pěti koni, kteří jsou zdejším unikátem. Po následném obligátním seznámení s milou soc. pracovnicí už jsem seznámil Filipa s jeho budoucím patronem… a dál běželo vše jak na drátkách a jako by kluci byli z jedné party. Po návštěvě Filipova pokoje jsme se prošli vlídným přilehlým lesem a prohlédli si i další pozemky a zahrady, které k DDŠ patři. Kluci si stihli říct i spoustu věcí z oblasti motorizmu, jimž jsem moc nerozuměl, a nakonec nám Filip předvedl i své jezdecké umění, mezi zdejším dětmi dost výjimečné. Snad proto by radši než truhlářem, na něhož se učí, byl chovatelem koní a sny ho vedou do Kladrub, kde je „koňské učiliště“. Kontakt mezi oběma „kluky“ byl navázán a oba se těší na pokračování.

Více v článku v rubrice Uskutečněné akce...

534 - Múzování na Smíchovské náplavce

5. 6. 2021

Vzhledem k dlouhodobému řádění coronaviru a ochranných nařízení s ním spojeným, jsme se my, múzáci dlouho neviděli s dětmi z dětských domovů. Proto jsme nadšeně uvítali možnost připojit se k akci ARZ – pilotním regionálním trhům na Smíchovské náplavce a pozvali na břeh řeky Vltavy i děti z děcáků. Přijelo jich přes čtyřicet, a to z Mladé Boleslavi, Benešova, Letů a Nymburka. Na kamenné náplavce jsme pro ně připravili celou řadu workshopů přístupných samozřejmě i široké veřejnosti.

Práskalo se tu bičem, přemýšlelo se nad hlavolamy s Múzačkou Lenkou, pod vedením naší specialistky Darí a jejích dvou pomocnic se tu tvořily krásné šperky z korálků. Bob maloval na tváře i ruce barevné ornamenty, Hároš učil umění žonglérskému, Sam chodil na chůdách, ovšem děti kromě jeho dovedností jásaly nad jeho čtyřnohým společníkem Kubou, zachráněným z rumunského psího útulku. Odvážnější děti si chůzi na chůdách vyzkoušely. A nejen děti! Na fotce je i vychovatel, který zvládl chůzi na chůdách, a ještě si u toho točil talířem na tyčce...

Více v článku v rubrice Uskutečněné akce...

533 - PATRON: Školení a vzdělávání patronek a patronů (Kácov)

4.- 5. 6. 2021

Start byl v pátek na Zlíchově s manažerem projektu Lukášem v roli autobusáka, který nabírá tým a veze jeho podstatnou část na místo dlouho očekávaného a kvůli covidu odkládaného činu. Já se musel cestou průběžně věnovat telefonické produkcí velké sobotní akce Múz na náplavce, ale sdílet radostné očekávání a zdravou předstartovní horečku jsem se spolucestujícími Janou, Karol, Michalem a Lukášem stíhal i při tom.

Dějištěm patronského organizovaného hemžení byl překvapivě velkolepý Sport hotel Kácov s venkovním i krytým bazénem a spoustou sportovišť, jež si ovšem nikdo z týmu užít nestačil. Velkolepý nebyl jen hotel, ale i náš počet. Sešlo se nás i s týmem na čtyřicet, což je v historii projektu rekord. K tomu lze připočítat několik dalších „poprvé“: spojení školení elévů a elévek do koedukované dvoudenní akce, poprvé probíhalo také paralelně školení noviců a vzdělávání těch zkušenějších...

Více v článku v rubrice Uskutečněné akce...

532 - odklady, přípravy, odklady plány a starty

30.5.2021

Připravovali a odkládali jsme návštěvy dětí a děcáků, připravovali a odkládali jsme školení patronek a patronů, plánovali a odkládali jsme velkou akci na smíchovské náplavce, odkládali jsme akci s dračími loděmi, ale pořád jsme se připravovali a připravujeme na to, až se doba vrátí do normálnějších kolejí a budeme moci vyjít potřebám dětí vstříc.

Během příprav jsme nepřestajně ve styku jak s děcáky, tak s některými dětmi, školení patronů probíhalo aspoň v on-line podobě a protože se snad už začíná blýskat na lepší časy, finišují radostné přípravy jak na Múzování na Smíchovské náplavce, tak na školení a vzdělávání patronů a patronek v Kácově. Obé v jednom termínu /5.6. /, což je organizačně oříšek, ale pořád o moc lepší než další odklady...

Více v článku v rubrice Uskutečněné akce...

531 - Múzy dětem v Portheimce: Definitivní dernisáž

26.5.2021

Dernisáž v Portheimce (snad) opět odstartovala období otevřenosti a svobody i pro kulturu na Praze 5. Akcí, kterou jsme rychle ukuli na popud pana místostarosty MČ Praha 5 Herolda, jsme přiměřeně slavnostně nejen ukončili desátou a předlouho hibernovanou výstavu Múzy dětem v Portheimce, ale také oslavili 18. narozeniny Múz spolu s 338. narozeninami našeho dvorního kouzelníka Paula Merilda. Ten, čerstvě covidově oočkován, akci moderoval, kouzlil a byl opět i licitátorem.
MČ Praha 5 byla zastoupena nejreprezentativněji, jak si lze představit: kromě už zmíněného pana místostarosty Herolda totiž dorazila i paní starostka. Ač se původně smíchovská generalita měla na akci podívat jen na pár minut, spontánní atmosféra s živou hudbou a kouzly oba strhla a nejenže zůstali skoro do konce, ale také se stali hlavními dražiteli večera, za což ji patří dík...

Více v článku v rubrice Uskutečněné akce...

I my jsme téměř v první linii (Jihlavské listy)

28.3.2021

V rozhovoru s ředitelem Dětského domova Opravilem, který vyšel v Jihlavských listech, můžete nahlédnout do problémů, s nimiž se v této době potýká většina DD v naší republice.

Už rok tu máme situaci, na kterou se nešlo nijak v žádném oboru připravit… „Už jsme unavení,“ přiznává ředitel Dětského domova v Telči Milan Opravil.

Jak se žije v dětském domově za covidu? Už rok tu máme situaci, na kterou se nešlo nijak připravit…

Vede se nám dobře, akorát to občas někde drhne. Je to běh přes překážky… Problémem je, že ty překážky jsou různě vysoké a my nevíme, jak je dlouhá trasa. Takže už jsme unavení…...

Více v článku v rubrice Echo...

hledáme...

Múzy dětem hledají adeptky pro projekt Patron/ka mezi děvčaty z DD ve Středočeském kraji ve věku 16+

4.7.2017

Dívky z dětských domovů možná už brzo najdou o několik let starší kamarádky. Organizace Liga otevřených mužů rozjíždí obdobu svého už úspěšného projektu Patron. V něm se muži snaží pomoct chlapcům, kteří opouštějí dětský domov, s co nejjednodušším startem dospělého života. Pomoc by se tak nově mohla dostat i k dívkám.

„Jak si udělat bankovní kartu. Na který úřad se přihlásit, když jde člověk do práce nebo končí školu. Jsou to drobnosti, které si člověk uvědomí, až když je někdo jiný pojmenuje," popisuje 47letý Marian Opletal témata, která jako patron řeší.

Schází se s Petrem z dětského domova, který právě dodělal školu.

„Buď jdeme na kafe, povídáme si o životě, co je nového a co se dá dělat. Nebo já a ostatní patroni často klukům ukazujeme věci, které máme rádi a které oni nemusejí znát. V mém případě to bylo fotografování. Vzal jsem ho na letiště a ukazoval jsem mu, jak fotím letadla," dodává Opletal.

Projekt Patron je zaměřuje právě na mladé, kteří opouští dětský domov a zapojují se do samostatného života. „Dát jim dospělého a zkušeného člověka jako příklad. Takového mentora, který je provází touto fází a na kterého se můžou obrátit ve chvílích, kdy se jim v životě něco začne dít. Co běžný dospělý člověk dělá se svými rodiči, když odejde z domova. Patroni nebo patronky se pro ně stávají oporou v osamostatňování se," vysvětluje jeho koordinátor Lukáš Talpa.

Pro chlapce funguje Patron čtvrtým rokem. Nově teď Liga otevřených mužů, která celý projekt organizuje, rozjíždí stejnou podporu i pro dívky a shání proto patronky. A mezi ženami je velký zájem.

„Dali jsme výzvu na Facebook a během devatenácti hodin jsme to museli ukončit, protože se nám přihlásilo přes 200 zájemkyň. Máme velké problémy zpracovat jenom ty přihlášky. Pročíst se těmi motivacemi a začít nastavovat nějaký způsob spolupráce," říká Talpa.

Více na stránkách iRozhlas.cz Předběžné přihlášky posílejte předsedovi Múz Karlu Navrátilovi.

další zprávy

Vzory chybí dětem z dětských domovů, ale někdy i těm z celých rodin [ona.idnes.cz]

2.2.2016

Dětský domov "Racek" se proto zapojil do projektu, který nabízí dospívajícím mužům „patrona“, se kterým se můžou radit, ale taky třeba vyrazit do kina nebo na výlet. Podle Vilímkové s patrony chlapci rozebírají třeba otázky ohledně sportu, výběru školy a možností pracovního uplatnění, ale třeba i zapojení do společnosti nebo cestování do větších měst. Patroni se ale snaží chlapcům ukázat hlavně běžné životní povinnosti i strasti....

Více v článku v rubrice Echo...

Atraktivní dětské programy na klíč

únor 2013


Atraktivní dětské programy na klíč

Radim Koreš, vychovatel v dětském domově v Písku: Naděje? Ty vkládám do dětí [romea.cz]

7.11.2012

Radim Koreš, Vedoucí vychovatel DD POLÁRKA Písek (zdroj: romea.cz) Po rozhovoru s ředitelkou DD Potštejn Kateřinou Süsserovou přinášíme rozhovor s Radimem Korešem vedoucím vychovatelem dětského domova POLÁRKA v Písku.

Co vás přivedlo k práci se sociálně hendikepovanými dětmi?

K práci v dětském domově jsem se dostal úplnou náhodou. Po neúspěšném vysokoškolském studiu jsem skončil na vojně. Když jsem na konci těch dvou nezapomenutelných let řešil, co budu dělat dál, dostal jsem nabídku nastoupit na uvolněné místo vychovatele v píseckém domově. Upřímně, ani jsem nevěděl, že v Písku něco takového existuje.

O samotné práci jsem měl dosti romantické představy. Dvanáct kluků, kteří na mě čekali, mne rychle dostalo nohama na zem. První rok to byl tvrdý boj o pozice, ale vzpomínám na tu partu dodnes a pamatuji si každého. Začal jsem studovat speciální pedagogiku a už mi to tak nějak zůstalo.

Před osmi lety jsem se stala pěstounkou - a zase jsem se mnohému přiučila. Někdy mám pocit, že už toho vím tolik, že jsem sama sobě protivná.

Pokračování a originální znění článku naleznete na stránkách ROMEA.CZ

Kateřina Süsserová: Opravdu dobrý vychovatel v dětském domově nikdy neřekne, že nemá čas [romea.cz]

31.10.2012

Kateřina Süsserová, ředitelka Dětského domova Potštejn (zdroj: romea.cz) V České republice je v současné době v několika typech zařízení náhradní výchovy (dětské domovy, dětské domovy se školou, diagnostické ústavy a výchovné ústavy) na 10 tisíc sociálně hendikepovaných dětí a mladistvých. Přestože tato zařízení prošla v posledních dvaceti letech zásadními změnami a jejich zaměstnanci nyní musí splňovat náročná kvalifikační kriteria, mají stále nevalnou pověst. Kritických hlasů je slyšet ze všech stran spoustu, včetně EU, ale nikde není prostor pro hlasy těch, kteří v těchto zařízeních s dětmi pracuj. Proto přinášíme rozhovory se dvěma z nich.

První je rozhovor s Kateřinou Süsserovou, ředitelkou DD Potštejn, který vedl Karel Navrátil, publicista a předseda spolku Múzy dětem - to různými způsoby spolupracuje s cca 70 zařízeními náhradní výchovy v celé ČR a pomáhá jim děti připravovat na budoucí samostatný život..

Co vás přivedlo k práci se sociálně hendikepovanými dětmi?

Dnes si uvědomuji, jak hezké jsem měla dětství, jak bezvadné rodiče a jak mám ráda svého nevlastního tatínka, který mě má za vlastní. Jsem z rozvedeného manželství a v době, kdy se naši rozešli, nebylo rozvádění aktuální, takže jsem kolem sebe cítila stigma. Léta jsem jezdila na tábory a v prostředí bez rodičů si všímala odlišností mezi dětmi. Prostě jsem chtěla pracovat s dětmi, které to nemají jednoduché.

Když jsem byla mladá, tak jsem nemohla studovat speciální pedagogiku a svého vzdělávacího cíle jsem dosáhla až v dospělosti. A jsem moc ráda, že jsem v roce 1993 dostala odvahu a přihlásila se na konkurs na ředitelku Dětského domova v Potštejně. Vychovatele tenkrát nehledali. V Potštejně jsem 20.tet, ta léta utekla rychle. Poctivě jsem se učila od dětí to, co vás škola nenaučí.

Před osmi lety jsem se stala pěstounkou - a zase jsem se mnohému přiučila. Někdy mám pocit, že už toho vím tolik, že jsem sama sobě protivná.

Pokračování a originální znění článku naleznete na stránkách ROMEA.CZAutorem loga spolku Múzy dětem je Martin Zach.
 

ZakulaceníZakulacení Múzy dětem, z. s., Štefánikova 249/28, Praha 5, 150 00, IČ: 26636468, č.ú.: 250078927/0300, info@muzydetem.cz