uskutečněné akce

557 - Děti dětem, dobrovolnická cesta po třech DD

11.9.2022

Foto z akce Plyšáci z děcáků do indických sirotčinců Tenhle projekt jsme nastartovali už před covidem. Připravené krabice plyšáků s dopisy českých dětí dětem indickým však nešlo poslat kvůli uzavřeným hranicím a nefunkčním poštám. Teď, kdy do Potštejna dorazily díky a fotky z Indie a z Pyšel dávno připravená krabice do Indie putuje, jsme se však k němu nadšeně vrátili, protože přináší několikanásobnou radost a užitek.

Se zakladatelkou projektu Hankou Hendrychovou a jejími dětmi Nikolkou a Tadeášem a také s fenkou Čikitou jsme se vydali na první letošní cestu po dětských domovech. Nejdříve jsme dorazili do Krnska. Hanka dětem přiblížila zoufalou situaci dětí v indických sirotčincích a pak jsme jim pomohli s napsáním krátkých, ale vřelých vzkazů v angličtině. Z dětí, které jsou zvyklé dary a nejrůznější pomoc přijímat se tak na chvíli stali dárci, kteří mohou nejen potěšit někoho tisíce kilometrů vzdáleného, ale třeba i nastartovat zásadní životní změnu. Například motivací k učení angličtiny, docházce do školy apod.

Z Krnska jsme se přesunuli do Nového Strašecí. Scénář se opakoval, jen zdejší, v průměru trochu starší děti nepotřebovaly tolik pomoci s dopisy. Přesto ani tady nezůstali Nikolka a Tadeáš jako jazykoví poradci bez práce. I tady na dětech bylo znát nadšení z nezvyklé role.

Já jsem využil přítomnosti dvou skoro dospěláků, vzal si je stranou a povídal si s nimi o programu Patron. Oba projevili opatrný zájem, ale jestli se to promítne i do vyplnění přihlášek do PATRONa teprve uvidíme.

Poslední naší nedělní zastávkou byly Lety. Ačkoli nás uvítaly děti i tety s nadšením, bylo to zatím bez plyšáků. Ty shromáždí až dodatečně. Zato každé z dětí napsalo dopis na krásném dopisním papíře s obálkou a navíc většinou bez potřeby jazykového poradce. Krabici tu budou kompletovat, stejně jako v obou předchozích DD, podle našich instrukcí dodatečně sami.

Celková bilance naší cesty je skvělá: na třicet dětí se stalo dárci a do Indie poputuje za dětmi žijícími v nepředstavitelně těžkých podmínkách možná sto hraček s dopisy dokládajícími, že na ně někdo v dáli myslí. A v říjnu tahle bohumilá mise bude pokračovat.

Principál Karel Navrátil


Návštěvníci/účastníci: Hanka, Nikola a Tadeáš Hendrychovi … a Čikita

Fotografie

Vlastní stránky

Další podobné akce (výjezdy):

 
 

ZakulaceníZakulacení Múzy dětem, z. s., Štefánikova 249/28, Praha 5, 150 00, IČ: 26636468, č.ú.: 250078927/0300, info@muzydetem.cz