uskutečněné akce

543 - Múzy ve znamení Sametu: Lety a Písek

6. - 7.11. 2021

Tentokrát jsme vyjeli jak do Letů, tak do Písku, s posláním vymyslet a připravit s dětmi kostýmy a choreografii kliky Múz dětem na průvod Sametového posvícení Prahou, chystaný tradičně na 17. listopadu. Datum, které pro nás dospěláky znamená životní a dějinný předěl, je pro dětí jen jedním ze dnů volna. Čekal nás tedy úkol děti motivovat, trochu edukovat a nadchnout. Byla to šichta, ale nakonec se podařilo. Zásluhu na tom měla zejména trojice múzích grácií: divadelnice a pěnice Alžběty a dvou Terez výtvarnic. Zaujmout skupinu puberťáků pro “malování andělíčků” a tanečky zní skoro nemožně, ale děvčata našla klíč. Nešlo o malování okřídlených bytůstek, ale o skoro grafiťácké malování na bílé nemocniční hábity. Choreografie v Alžbětině pojetí zas vychází z autentických zkušeností děti v „ústavce“. Takže po prvotních rozpacích a trémě začalo děti všechno bavit, zvlášť, když jim tvorbu okořenil Paul kouzelnickými vsuvkami a nechyběla ani hudba. Počáteční pochybovačné pohledy vystřídaly oči svítící radostí a nadšením. To se týká i vychovatelek, které s námi mají dlouholeté zkušenosti. Novicky v múzím týmu Terezy a nevyčerpatelný gejzír energie Alžběta svým nadšením nakazily i ty největší “zíváky”.

Ve finále si během naší návštěvy všechny děti nejen pomalovaly “andělíčky” v graffiti stylu, osvojily si choreografii, ale taky se naučily písničku Amigos a žasly nad magií v podání Paula, o další porci společného muzicírování ani nemluvě. Pomalované Andělíčky jsme si odvezli i já s Alžbětou. Můj kostým vytvořila domácí Terezka a svým kreslířským talentem nás překvapili i Zole a Zuzana. Terezka ještě přidala sólo na flétnu. Odjezd jsme v sice plánovaný čas nestihli, ale míru nadšení a kvality zážitků jsme notně překročili.

Do píseckého DD jsme dorazili skoro za tmy, a protože tam je hodně mrňousků, odložili jsme představování Múz až na ráno. Ubytovali jsme se, nechali se nakrmit párky “strejdou” Pavlem a skočili “na jedno” s vedoucím vychovatelem Radimem a jeho přítelkyní Dášou. I posezení ve starodávné restauraci U Jiřího s Dragounovými obrazy a retro atmosférou bylo moc fajn, byť se neobešlo bez hovorů o systému ústavní výchovy. Nepotěšila nás zpráva, že Marwan onemocněl a ráno, jak bylo v plánu, nedorazí. Ale celý večer jsme nepracovali...:)

Ráno jsem s Čikitou vychutnal vůně podzimní přírody v přilehlém lesoparku, společně s mrňaty i múzáky jsme se nasnídali, a pak jsme už nastartovali múzí dobře namazané soukolí. Ospalost jsme vyhnali šlapavou peckou Amigos, následovala série kouzel a pak jsme se sametovým oktetem odešli až pod střechu, kde se adepti naší sametové kliky po edukačním úvodu o 17. listopadu pustili do vymýšlení a skic toho, čím ozdobí své průvodové kostýmy. Zbytek výpravy (Paul, Lenka a Ivoš) dole bavili všechny, kdo do Prahy na průvod nepojedou. Před obědem jsme venku okusili dozvuky babího léta a Alžběta poskytla první energickou choreografickou lekci, zatímco Ivoš odjel na nádraží pro dramaturgyni naší kliky Elu, která dorazila aspoň na chvíli “nasát atmosféru”.

Oběd ukázal, že vychovatel Pavel je i skvělý kuchař. Jeho polévka a segedín, následované palačinkami nás málem uzemnily, ale čas nás popohnal k dalšímu vzepětí energie a dotažení kostýmů i choreografie tak daleko, jak jen to šlo. Před odjezdem jsme ještě stihli sérii kouzel a závěrečné Amigos, při němž se tentokrát třásly zdi a křepčilo se vesele. Loučení bylo radostné i díky vidině brzkého pražského setkání.

Jak se nám kostýmy i nácvik podařily se můžete přijít přesvědčit 17. listopadu. Startujeme ve 14:00 v parku na Kampě!!!

Vděčný principál Múz dětem
Karel

Vlastní stránky

Další podobné akce (výjezdy):

 
 

ZakulaceníZakulacení Múzy dětem, z. s., Štefánikova 249/28, Praha 5, 150 00, IČ: 26636468, č.ú.: 250078927/0300, info@muzydetem.cz