uskutečněné akce

529 - Múzy plnoleté pomocí DD a radost z fungující občanské solidarity

březen 2021

Před osmnácti lety se občanské sdružení Múzy dětem narodilo, formálně v únoru. Počato, tedy vymyšleno, ovšem bylo v čase předvánočním r. 2002. Opravdové zrození ovšem počítáme ode dne prvního výjezdu do děcáku, tedy od návštěvy DD Kralupy 23.3.2003. Původně jsme chtěli ve stejný den opět navštívit některý, ještě lépe některé DD, ale člověk míní, lock down mění.

Reálná oslava naší plnoletosti ale možná byla nakonec symboličtější a v této době snad i užitečnější: Při obvolávání děcáků kvůli jejich zvládání lock downu jsme totiž zjistili, že některá zařízení ústavní výchovy jsou na tom bídně ohledně zásobení respirátory a testy. „Patronská LOMácká“ kolegyně Karolina rozhodila sítě mezi spřízněné firmy a podnikatele, já podrobněji zmapoval situaci dětských domovů v celé ČR a následovala intenzivní několikadenní akce, jejímž výsledkem je (zejména díky Karolínině nasazení) zásobení tří desítek zařízení ústavní výchovy chybějícími pomůckami. Nemuseli je kupovat ani si pro ně někam jezdit. Pomoc nezištně nabídli a zajistili YouCanSell s.r.o, Vochoc Trade s.r.o., Vistex Medical, s.r.o., Dispomax Czech s.r.o., ROCHE s.r.o., MIRNO s.r.o a spousta dalších.

Kromě nás dětským domovům systematicky, a nejen s těmito pomůckami pomáhají neziskovky Tomáše Slavaty i další. Je to dobrá zpráva o naší společnosti ale opět velmi špatná zpráva o systému, zejména o příslušném ministerstvu. Tím je v tomto případě MŠMT:( Přetížené Kraje se “svým” děcákům s větším či menším úspěchem a intenzitou pomáhat snaží, ale ministerstvo se k nim chová mírně řečeno macešsky.
Ještě štěstí, že společnost není tak lhostejná, jak to líčí média a v momentech, kdy jsou na tom někde lidé opravdu špatně, se najde víc lidí ochotných a schopných neokázale pomoci, než bych byl bez této zkušenosti čekal. Oslava plnoletosti Múz byla tedy nakonec i v této pohnuté a převážně neveselé době radostná!!!

A na závěr opakuji:
VÝSTAVU MÚZY DĚTEM V PORTHEIMCE lze po telefonické domluvě i nadále navštívit. Individuální komentované prohlídky dojednáte na mém tel. 602 66 42 42.

Karel Navrátil – principál Múz dětem a koordinátor projektu Patron

Liga otevřených mužůProjekt
 
 

ZakulaceníZakulacení Múzy dětem, z. s., Štefánikova 249/28, Praha 5, 150 00, IČ: 26636468, č.ú.: 250078927/0300, info@muzydetem.cz