uskutečněné akce

483 - Sametové posvícení

17.11.2018

Foto z akce Přípravy na Sametové posvícení začaly už před prázdninami. Tehdy jsme byli osloveni a prvním setkáním s organizátory nadšeni. Ještě teď, pln nadšení z nádherné akce trochu lituju, že jsme už v té době nezačali připravovat vše v praxi. Oslovili jsme ale dva dětské domovy a domluvili se, že se děti z DDŠ Jana Masaryka a Lety Posvícení zúčastní. Poprázdninové setkání s hlavními organizátory dalo dohromady tým z výtvarnice Markéty Staré, dramaturgyně Kateřiny Krobové, studentky Báry a za Múzy zpěvačky, divadelnice a tanečnice Alžběty a mne. Zdálo se, že vše bude „brnkačka“. No, ... nebyla. Potíže ale byly, při pohledu zpět, jen organizační a komunikační a hlavně – všechno nakonec dobře dopadlo. S kým ovšem žádné potíže nebyly, to byly „děcáky“! Tam vše klapalo jak na drátkách, děti navštívily dílnu v kampusu v Hybernské, s Markétou vypracovaly formy na masky a se svými pedagožkami si vyrobily masky, pláštíky super hrdinů i znaky a hlavně – vzaly za svou i samotnou myšlenku své proměny v super hrdiny.

Téma naší „kliky“ (tak se nazývají jednotlivé alegorické skupiny) vyjadřuje inzerát: „Hledám hnízdo 2+1 s kompletní rodinou, zn.: Včera bylo pozdě!“
Všimli jste si, že až na Úžasňákovy, měli všichni superhrdinové pohnuté dětství a pocházejí z dost neutěšených rodinných poměrů? No a naši dětští přátelé z dětských domovů jsou na tom podobně. Poprat se s tím úspěšně vyžaduje pořádnou porci hrdinství!

Děti se s nadšením popraly i s přípravou hrdinské choreografie. Pod vedením Alžběty a její asistentky Lenky si nacvičily 10 dní před akcí jednoduchou, ale dostatečně výraznou choreografii, kterou si osvěžili v den D (17.11.) na nádvoří kampusu Hybernská (z tohoto nácviku je krátké video). Múzí klika měla Laternu (viditelný symbol) v podobě stylizovaného hnízda a vratkého vejce, které nesl na hlavě chůdař Jirka. Kliku doplnili jestě kouzelník Paul s malou laternou Múz, žongléři Hároš a Peter, Bára – řidička kočárku s reprobednou a kolportérka pamfletů (lístky s hrdinským inzerátem), další kolportérka Lenka a Alžběta motivující a zpívající s kytaristou Márou. Postranní servis a fotoreportáž jsme zajišťovali s výtvarnicí Markétkou. A užili jsme si to všichni náramně!

Průvod vyrazil z kampusu na první defilé na Náměstí Republiky. Podívaná to byla jedinečná a díky stovce bubeníků a pištců z Bazileje i dalším muzikantům jsme byli na ulicích plných svátečně naladěných lidí i pořádně slyšet. Překvapivý úvod zajistil výrazný představitel slam poetry Anatol Svahilec. Satirickým pojetím našich dějin nasadil laťku hodně vysoko, ale kliky, které následovaly, ji vesměs zvládly. Mne potěšilo, že naši super hrdinové byli na náměstí Republiky právě díky choreografii jednoznačně nejvýraznější.

Průvod pak šel Celetnou, přes Staroměstské náměstí Karlův most a Maltézské náměstí. Zastávka na posilněnou na Kampě byla dospělým trochu dlouhá, ale děti si i ji užívaly. Před defilé na Kampě jsme rozsvítili ledky v laternách, takže průvod dostal ještě další magický světelný rozměr. Už už se zdálo, že časový skluz doženeme, ale zastávka u Stavovského divadla zpoždění ještě trochu protáhla. Závan rozladění dospělých ovšem rychle zahnaly Vanesa podporovaná Alžbětou, Peterem a dalšími dětmi. Začaly totiž tančit. Vanesa přidala chůzi po rukou a všichni prvky break dance. A tahle roztančená nálada nakazila celý průvod a provázela i ohnivou show, která celý „sametový posvícení“ pro veřejnost zakončila. Hrdinové ale přišli ke slovu i u večeře v kampusu, kde jednu účastnici postihl epileptický záchvat a naši hrdinové z Letů spolu se svými „tetami“ podstatnou měrou podíleli na její rychlé záchraně. Takže opravdu hrdinná tečka!!!

Abych ale nechválil jen naše, musím vzdát pomyslný hold i ostatním klikám. Čtyři se tentokrát věnovaly nebezpečí, které se na nás a na přírodu valí v podobě nadužívaných plastů, vtipný byl Automat bojující „Za svobodné zácpy“, mne osobně ale překvapily hlavně kliky středoškolské. Karikování kultu krásy bylo asi vizuálně nejvýraznější z celého průvodu díky papundeklové nahaté Barbíně, ale skvělé byla i klika Mensa gymnázia Kvantita na úkor kvality. Koňská klika Inbáze trochu utrpěla nedostatkem lidí, kteří by koňské stádečko zvětšili, výrazné bylo i hnutí za záchranu železničního mostu, které si „odskočilo“ k ministerstvu kultury, kdy symbolicky vyráželo vrata k odboru Kulturních památek. Podobnou tématiku jako Inbáze měl i nejpočetnější Hus-hus klan před nímž šla hudebně nadupaná Kutálka. I tady šlo o kritiku nesnášenlivosti halící se do vznešených frází. Přesto, že témata všech klik byla a jsou vážná, díky satirickému pojetí bylo Sametové posvícení svátkem radosti a jiskrného ducha. Juch, juch, juchám a těším se na SAMETOVÉ POSVÍCENÍ 2019.

Karel Navrátil

principál Múz dětemFotografie

Další podobné akce (výjezdy):

 
 

ZakulaceníZakulacení Múzy dětem, z. s., Štefánikova 249/28, Praha 5, 150 00, IČ: 26636468, č.ú.: 250078927/0300, info@muzydetem.cz