uskutečněné akce

441 - Na dračích lodích k létu VIII. - Žluté lázně

13.5.2017

Foto z akce s podtitulem „Těžko na cvičišti, lehko na bojišti“

Cvičištěm byla příprava na letošní, ve finále skvělou akci. Po týdny se zdálo, že se proti nám všechno spiklo. DD se přihlašovaly a odhlašovaly, domluvení pomocníci z nejrůznějších důvodů odříkali, předpovědi počasí byly pesimistické, původní doprava selhala a přicházela snad všechna protivenství, která si umíte představit. Nakonec ale všechno dopadlo mnohem lépe než se dalo předpokládat a osmý ročník byl ( i ve světle přípravných problémů) snad ze všech nejlepší !!! :)

V pátek jsme všechno potřebné navezli do Žlutých lázní... a v sobotu už vše klapalo jak švýcarské hodinky a tváře, včetně mé, předchozími starostmi zachmuřené, se jasnily: Dobrovolníci dorazili včas, příjezd dětí z dětských domovů i jejich rozdělení do čtyř lodí proběhly přes potíže mladoboleslavských s dopravou taky hladce. U nástupních mol jsme byli připraveni vzorně, výrazně spořádaněji než posádky dospělých, jejichž rozjížďky těm našim předcházely. Jediné, co se nám úplně nepodařilo, bylo věkově vyrovnat výkonnost posádek. Ljuba Krbová, dosud pravidelně bubenice vítězných posádek, se tak stala letos bubenicí posádky červené, která skončila ve všech rozjížďkách čtvrtá. Radost z jízdy jim to ale nekalilo a Ljuba s patronkou Míšou se svou nakažlivě dobrou náladou je na nějaké rozladění z „bramborové“ medaile nenechaly ani pomyslet.

O bronz a stříbro ve třech rozjížďkách bojovaly urputně a se zápalem profesionálních závodníků posádky černá (pirátská) patrona Paula a zlatá (podle barvy jednotících náramků) několikrát zlaté Katy, byla nejen patronky, ale také náborářky dobrovolníků a koordinátorky...ufff.
V součtu časů nakonec získali stříbro černí. Snad i proto, že to byla jediná posádka složená z dětí jednoho dětského domova, konkrétně Letů.

Ve všech třech dětských jízdách ovšem zvítězila posádka červených, vedená patronkou Martinou. Bravo !!!

Všechny posádky si jízdu od jízdy zlepšovaly časy a zasloužily si potlesk a jásot stovek lidí sledujících vyhlášení vítězů. Posádky si odnesly poháry, sladké odměny a od stánku Múz i obsažné krabice se spoustou nevídaných korálků a dalších potřeb pro výrobu šperků. Tyhle poklady nám věnovala jablonecká PRECIOSA, která náš projekt Korálky dětem podporuje dlouhodobě a velmi výrazně. DÍKY! Tolik k dění na vodě.

Múzy ovšem připravily pro děti i dospělé spoustu řadu dalších atrakcí, jež se odehrávaly na ploše vyhrazené skvělými pořadateli z Dragonboat.cz v samotném centru Žlutých lázní.

Největší fronta se tvořila jako obvykle u bodypaintera Boba Hochmana, jemuž tentokrát pomáhala šikovná asistentka Jana. Houfy dětí i dospělých se rojily i kolem světem protřelých chůdařů Samuela a Petra. Ti čněli na obdivuhodně vysokých nohách vysoko nad davy a k tomu zvládali spoustu neuvěřitelných kousků, od výroby balónkových zvířátek, práskání bičem a žonglování až po kurz chůze na chůdách (menších), v němž si své vlohy mohli vyzkoušet děti i dospělí.

Hned vedle nich čarovali s žonglovátky dva Janové. I u nich bylo víc než živo od začátku až do konce. Totéž ale platí i o ostatních disciplínách, jimiž byly: hlavolamy šéfované kouzelníkem Jirkou a jeho kamarádem, bubenická dílna ovládaná Marwanem a asistentem Danielem, woodkopf, který jsem měl na starosti a doslova na hlavě převážně já, ale také korálková dílna s restartem našeho projektu „Korálky dětem“ pod vedením tří šperkařských víl, Andrey, Zuzany a Sylvie – studentek hlavní lektorky „Korálků“ Darí Fejtkové. Tři další grácie – Anna, Nikola a Sabina kralovaly stolu, kde děti i dospělí s očima zakrytýma šátky poznávali 13 vůní a luštili 7 hmatových rébusů. Poslední disciplínou a hned velmi oblíbenou novinkou našeho programu bylo práskání bičem, který zapůjčil náš dvorní kouzelník Paul, u něhož dělal dozor Tadeáš. Zájem o tuto zmenšeninu cirkusové šambriéry byl tak velký, že si bič objednáváme u jeho výrobce a obohatíme práskáním i naše výjezdy do dětských domovů a další aktivity.

Svou přítomností děti i nás múzáky náramně potěšili také naši přátelé z řad tzv. „vipáků“. Na akci kromě Ljuby Krbové – patronky Múz dětem dorazil i její druh Ondřej Neff, povzbuzovat přišla se svými ratolestmi, dvojčaty Josefem a Madlenkou patronka a iniciátorka Korálků dětem Míša Maurerová a s celou rodinou přišel i David Novotný (jména jeho ženy a všech ratolestí jsem si nezapamatoval, za což se omlouvám).

A na závěr poděkování. Velké díky míří k Petrovi a Evě z Dragonboat a do Rotary clubu. Díky nim můžeme celou akci pořádat!!! Preciosu, díky níž si dětské domovy odvezly opravdu cenné dary, už jsem jmenoval, ale dík patří i fotografkám Katce Šimkové, která nám přišla pomoci i s malým synkem a manželem „šamanem“ a Míše Orlíkové z Dobrých Víl, která nám pomohla ve dvojroli fotografky i patronky a s jejíž neziskovkou jsme tu snad nastartovali spolupráci. Poděkování samozřejmě míří také ke všem dobrovolníkům i ostatním, kdož se na přípravě VIII. ročníku akce „Na dračích lodích k létu“ podíleli i do dětských domovů.

Bylo to krásné... a napřesrok na shledanou!!!

Karel Navrátil
principál Múz dětem

Účastníci:
Děti z DD Lety, Mladá Boleslav, Nové Strašecí, Pardubice, Sedloňov, Unhošť, Ústí n. Labem – severní terasa, Vrbno pod Pradědem + Múzáci kmenoví i dobrovolníci noví :)

Rotary klub
Fotografie

Další podobné akce (výjezdy):

 
 

ZakulaceníZakulacení Múzy dětem, z. s., Štefánikova 249/28, Praha 5, 150 00, IČ: 26636468, č.ú.: 250078927/0300, info@muzydetem.cz