uskutečněné akce

428 - Patron: Spanilá jízda po DD Zlínska

16.11.2016

Protože se projekt Patron, díky již druhému evropskému grantu, rozrůstá do celé ČR, vydali jsme se s kolegou Karlem Šteflem ze zlínské Atmosféry (nový partner projektu) na celodenní pouť po vybraných dětských domovech Zlínského Kraje.

Projekt, který byl doposud jen "chlapskou záležitostí", načne právě tady pilotní variantu pro dospívající dívky z dětských domovů, jimž se budou věnovat ženy - obdoby mužských patronů. To je ale ještě hudba budoucnosti.

Posláním naši cesty bylo především seznámit s projektem vedení dětských domovů, zmapovat a vzbudit zájem o projekt u nich i u potenciálních klientů a zjistit, s kolika klienty můžeme předběžně počítat.

Poté, co jsem přestoupil v Hulíně z rychlíku do Karlova auta, vyrazili jsme do Kroměříže. Ve zdejším „děcáku“ je nejvyšší procento dospívajících nejen na Zlínsku a už při telefonických hovorech jsem zjistil, že tu mají i mimořádně vysoké procento studujících, nevyjímaje vysokoškoláky. Když k tomu přičteme velmi srdečné a vstřícné přijetí paní ředitelkou Hajnou i jejími kolegy a nelíčený zájem o projekt, můžeme se jen a jen těšit na další spolupráci.

Další zastávkou byl dětský domov ve Valašském Meziříčí. Zdejší ředitelka Mgr. Slánská byla vůči nám i přes předchozí komunikaci trochu ostražitá, a když jsme slyšeli o jejích předchozích zkušenostech s neziskovkami i jakýmsi patronem, celkem jsme to chápali. Zájem o projekt a spolupráci s námi ale nakonec projevila jak ona tak její zástupkyně, takže i zde jsme si obrazně řečeno plácli.

Třetí v pořadí byl dětský domov v Liptálu. S ním spolupracujeme s Múzami už léta, ale přesto jsme Liptálem v dešti notně bloudili. Je tu totiž vícero kostelů i škol, takže splést si cestu není žádný kumšt. Odměněni jsme ovšem nakonec byli vřelým přijetím paní ředitelky Žůrkové a cítili se tu skoro jako doma. Samozřejmě jsme se i tady domluvili na další spolupráci a zájmu o účast v projektu rádi vyjdeme vstříc.

Po dalších cestách zlínským krajem silnicemi se zácpami, jimž se Karel umně vyhýbal díky znalosti silnic i nové aplikaci, jsme dorazili do posledního DD v Uherském Hradišti. Jako poslední zastávku jsem ho plánoval jak kvůli reálnosti cestovního plánu, tak s nadějí na naplnění přísloví „nejlepší nakonec“. I s tímto domovem máme dlouholeté zkušenosti a to ty nejlepší. A ani tentokrát nás paní ředitelka Iva Lacková a její zástupkyně nezklamaly. Rozuměli jsme si a bez problému se také na všem domluvili...jen jsem litoval, že pro mne ta návštěva byla kvůli zpáteční cestě do Prahy moc krátká. Ani jsem nestihl vychutnat zdejší pohostinnost. Učinil tak za mne kolega Karel a s paní ředitelkou jsme si slíbili, že příště vše doženeme.

Spanilá jízda byla, přes tmu při odjezdu i návratu, světlým startem projektu Patron ve Zlínském Kraji. Kéž nám to počáteční světlo vydrží.

Karel Navrátil, principál Múz dětem a koordinátor projektu Patron.

Projekt

Vlastní stránky

Další podobné akce (výjezdy):

 
 

ZakulaceníZakulacení Múzy dětem, z. s., Štefánikova 249/28, Praha 5, 150 00, IČ: 26636468, č.ú.: 250078927/0300, info@muzydetem.cz