uskutečněné akce

424 - VII. ročník akce Na dračích lodích k létu - Praha, Žluté lázně

14.5.2016

Foto z akce Při přípravách na letošní, v pořadí už VII. ročník „dračáků“ jsme byli vyděšeni hrozivými předpověďmi meteorologů, ale nakonec se vše v dobré obrátilo zcela v duchu šťastné sedmičky. Na Žluté lázně svítilo v sobotu slunce a tím pádem i na všechno, co jsme tam pro děti z 12ti dětských domovů z celé ČR připravili my i skvělá parta profíků Prague Dragoboat a nadšenců z pražského Rotary klubu.

Ve Žlutých lázních jsme to rozbalili už podruhé, ale na tamním pétanqueovém hřišti poprvé a tenhle prostor nám přinesl štěstí stejně jako ta sedmička. Jedinou komplikací byla svízelná cesta výpravy z Vrbna pod Pradědem. Vstávali po třetí hodině ranní, ale zpoždění se postupně nasčítávala, … až zmeškali první jízdu. Sice jsme se je snažili v lodi zastoupit, ale zážitek z prvního závodu jsme jim předat nemohli a neuměli. Naštěstí si to pak vynahradili v dalších jízdách a dosyta i při radostném holdování všem překvápkům, která jsme i jim v rámci dětského programu připravili. A že toho nebylo málo!!!

Woodkopfová prkna byla v permanenci (skromně přiznávám, že jsem ani tentokrát nenašel přemožitele:), bubny pod Marwanovou rytmickou taktovkou a údery dětských dlaní pulzovaly celými "Žlutkami" skoro bez přestání. Honza „Hároš“ u žonglovátek měl plné ruce práce i když mu hodně pomáhala jeho přítelkyně Bára, Jirka Bolgáč s hlavolamy a drobnými kouzly byl také v permanentním obleženi a v míře ještě větší to platilo o na bílo nalíčeném Samovi Neduhovi, který na vysokánských chůdách nad hlavami nás všech vyráběl z nafukovacích balonků roztodivná zvířátka. Další, nižší chůdy obsluhovala jako výzvu pro odvážnější z dětí Monika… a adeptů chůdování se do fronty vyrovnala také pěkná řádka. Permanentní nával měla i Darí Fejtková a její dvě šperkařské pomocnice v korálkové dílně, děvčata u hmatových a čichových rébusů, a vedle nich výtvarná dílna, kde vznikala i spousta dračích obrázků.

Naprosto bezkonkurenční zájem ale byl o malování na obličej. Radka Kuželová, která tentokrát nahradila tradičního bodypaintera Boba Hochmana, musela volat o pomoc a tu jí poskytla ochotně zaskočivší Soňa Černá. I tak měly obě plné ruce práce až do odpoledne. Ivana s Vaškem u múzího stánku měli také práce až nad hlavu.

Všechno popsané rejdění a řádění bylo ale přese všechno jen doplňkem toho hlavního - vodního dračího klání !!!

Na Vltavě bylo připraveno letos šest drah a v nich krásné lodě s dračími hlavami, bubny a skvělými profesionálními kormidelníky. Dětské jízdy byly vloženy mezi charitativní klání Rotaryánů a organizace tentokrát byla naprosto bezchybná, takže nedocházelo k žádným prostojům a vše klapalo jak na drátkách.

O vítězné dětské posádce bylo rozhodnuto už předem. Nešlo o žádnou zákulisní dohodu, ale o neuvěřitelné, několikaletou zkušeností potvrzené pravidlo, že loď, kterou bubnováním žene k cíli Ljuba Krbová, pravidelně vítězí. Čím to je nevíme, ale v celé historii naší dračí akce se stalo jen při jedné rozjížďce, že loď, v níž Ljuba seděla, skončila druhá. A to šlo navíc o tréninkovou jízdu, kterou rozhodčí započítali do závodu až následně.

Tohle neuvěřitelné pravidlo se naplnilo i letos a Ljubina posádka červených náramků s patronem Filipem zvítězila. Původně jsme se těšili na velký souboj, protože druhou bubenicí měla být další malá velká žena, olympijská vítězka Eva Samková a třetí posádku měl navíc ve stejné roli hecovat k velkému výkonu Tomáš Kraus – čtyřnásobný vítěz Světového poháru a dvojnásobný mistr světa ve skicrossu. Oba ovšem vyřadily z účasti zdravotní problémy, takže Eva Samková „jen“ předávala poháry a medaile všem posádkám, které se umístily „na bedně“. A kdo to byl?

1.místo - červení: DD Senožaty a DD Domino. Patron - Filip Děd, bubenice Ljuba Krbová
2.místo - žlutí: DD Ústí nad Labem a DD Radost z Měcholup). Patron - Jan Kraus, bubnoval žonglér Honza Hárovník
3.místo - světle modří: DD Písek + DD Radenín + DD Pepa Lazec Příbram + DD Lety). Patron i bubenice Martina Mašínová

Samozřejmě šlo při závodech hlavně o zážitek, ale vítězům zaslouženě patří aplaus i blahopřání a samozřejmě i poháry, medaile a drobné ceny, které obdrželi.

Pro pořádek je třeba jmenovat i další závodníky, jimiž byly děti a jejich dospělí průvodci z Vrbna pod Pradědem, Mladé Boleslavi, Letů, Ústí nad Labem – severní terasy a České Kamenice.

Gratulace a díky patří samozřejmě také všem patronům, lektorům, ale také partě pomocníků, které tentokrát sehnala Katy Vyskočilová. Výraznou chválu a dík si zaslouží i oba koordinátoři – Aneta na souši a kouzelník Paul na vodě. A pro úplnost děkujeme ještě Petrovi Šmejckému z Rotary a hlavníku dračímu hybateli Petrovi „Klimberovi“ Klímovi, bez nichž by celé akce nebylo.

Bylo to víc než krásné a všichni se těšíme napřesrok na shledanou!!!

Za Múzy dětem a všechny viditelné i neviditelné múzy a múzáky
Principál Múz dětem Karel Navrátil


Návštěvníci/účastníci: Darí Fejtková, Petra Pánková, Marwan Alsolaiman, Karel Navrátil a Čikita + Jolana Matějková, Jirky Mach, Mirek Kousal a další za ČT

Fotografie Video

Další podobné akce (výjezdy):

 
 

ZakulaceníZakulacení Múzy dětem, z. s., Štefánikova 249/28, Praha 5, 150 00, IČ: 26636468, č.ú.: 250078927/0300, info@muzydetem.cz