uskutečněné akce

410 - Na dračích lodích k létu VI. (Praha, Žluté lázně)

23.5.2015

Foto z akce Byl to po všech stránkách zatím nejlepší ročník „dračáků“!

Celý týden jsem trnul při temných předpovědích meteorologů, věšel koutky při opakovaném odříkání účasti na akci většiny našich nemocemi a rodinnými problémy postižených „VIPáků“ i podobnými okolnostmi vyvolaným měněním sestavy dobrovolníků. Když jsem se ale podíval na sobotní ranní oblohu, všechny chmury byly pryč.

Vzdor všem protivenstvím jsme byli připraveni dobře, a k dlouhodobě natěšeným dětem z celé republiky se přidalo i těšení mé.

Žluté lázně jsou pátým prostorem, kde jsme akci „Na dračích lodích k létu“ dělali - a jednoznačně nejlepším. Když se ke krásným travnatým plochám s velkými stromy u Vltavy připočte přívětivé zázemí lázní a vstřícnost pořadatelů z Rotary klubu a Asociace dračích lodí v čele s Petrem Klímou – Klimberou a k tomu i slunečné počasí, nemohla akce dopadnout jinak než skvěle. A tak se také stalo!!!

Deset disciplín přidružené soutěže, která nabízela dětem z dětských domovů, ale i dalším pestrou škálu zážitků a zkoušek dovedností i všech smyslů, bylo připraveno kolem deváté, kdy také začaly přijíždět děti. Z deseti dětských domovů, které se akce zúčastnily, to měly nejdál děti a vychovatelé z Vrbna pod Pradědem a z Radenína, ale přes nutnost vstávání skoro za tmy to stihly včas a před startem první rozjížďky se stihly seznámit se svými patrony, ale i „ochutnat“ některé z disciplín.

Nejzázračnější novinkou mezi „dětskými“ disciplínami byla loutkářská dílna Terezka Chami Peer, kde se ovšem nevyráběla loutky, ale kouzelné pohádkové bytosti a podle toho jak půvabné prostředí a nakažlivá klidná vstřícnost vílí suity působila na děti a dospělé se zdá, že tady opravdu vládla jakási bílá magie. Zklidnily se tu a soustředěně tvořily i děti, jež mají jinak se soustředěním velké potíže. Stydlivé děti se naopak zbavovaly studu a rozpaků a rozzářené odcházely k dalším zážitkům, které Múzy a Žluté lázně nabízely.

Další novinkou byly chůdy, jejichž paní a učitelka Monika kolem sebe také šířila pozitivní energii a po jejím vedení chůzi na vratkých chůdách zkusily i děti jinak dost bázlivé.

Ostatní disciplíny naší malé soutěže byly osvědčené trvalky.

Fronta u body pantera Boba Hochmana se tvoří vždy Žluté lázně nebyly výjimkou. Jím zdobené tváře sobotnímu dni slušely náramně.

Bubenická dílna Marwana Alsolaimana, jeho bratra a občas i mé maličkosti měla adeptů lačných bubnování pořád tolik, že jsme se museli střídat, aby měli pořád „odborné“ vedení.

Mezi bubny a vílami si malí i velcí lámaly hlavy s hlavolamy, které jim nabízel i s podporou a radami další náš novic Jirka. I u něj bylo pořád plno.

Woodkopfová prkna měl na starosti múzácký nováček Radek. Ke konci měl hlavu celou otlačenou, ale na začátečníka byl výtečný, přestože ve dvou soubojích se mnou podlehl. Porazil mne naopak další novic, Marwanův bratr Sliman. Trochu jsem ho, pravda, podcenil, ale Syřané mají zřejmě pro tenhle sport zvláštní vlohy, třebaže vznikl u nás. Marwan mne také občas poráží. A u prken byl nával nejen při našich soubojích.

Trvalý zájem dětí z DD, ale i dalších dětí a dospělých byl samozřejmě také u žongovátek jimž vládli zasloužilý múzák Honza Hároš a novic Patrik.

Vedle múzího Info a promo stánku jsme umístili další osvědčené atrakce v čele s korálkovou dílnou se skvělou šperkařkou Darí Fejtkou a jejími studentkami.

Deset disciplín pak doplnila desítka čichových rébusů a dovednostní oříšek se zápalkami, jež bylo třeba jednou rukou vrátit do škatulky.

To vše ale byl „jen“ doplňkový program. Tím hlavním byly jízdy pěti kombinovaných posádek na dračích lodích. A ty stály za to!

Všechny posádky jely dvě jízdy a všechny se v té druhé výrazně zlepšily. Vítězná posádka s patronem Filipem by dokonce velmi dobře obstála i v závodech firemních posádek Rotary Cupe. Podle nejlepšího času by se tam, mezi trénovanými 16ti posádkami dospělých umístila jako čtvrtá !!!

Ale vezmu to od konce. Na pátém, samozřejmě ještě bodovaném místě skončila z dětí z Boleslavi a Mostu zkombinovaná růžová posádka patronky Báry. O lepší umístění ji připravil jak nízký věk dětí z DD Mladá Boleslav, tak kolísavé a trochu laxní výkony bubeníků. U mladičké bubenice z Boleslavi není divu, ale překvapivé to bylo zejména u zjušeného bubeníka Marwana, který jízdu bral spíš vesele než prestižně a tým dostatečně nevyhecoval k soustředěnému a synchronizovanému výkonu. Dětem samotným ale vytknout nelze nic, snažily se ze všech sil, stejně jako já, který jsem se pokusil je posílit ve druhé jízdě.

Čtvrté místo a s ním nepopulární „bramborovou medaili“ vybojoval zelený, téměř pražský tým zkombinovaný z dětí z Letů a Dolních Počernic. Na stupně vítězů jim nepomohl ani kouzelnický patron Paul Merild, ale ani ten čtvrtým místem nijak nesmutnili.

Nejmenší pohár, láhev dětského šampaňského a pomyslné bronzové medaile vybojoval tým šedých náramků, které hrdě nosily děti z Vrbna pod Pradědem a České Kamenice s patronem Honzou. Možná nemít za sebou tak dlouho ranní cestu ze vzdálených „děcáků“, mohli skončit ještě výš, ale na kdyby se ve sportu nehraje a i bronzový stupínek si zaslouží ovace a blahopřání.

Pro stříbrný pohár, další „šampíčko“ a o něco naditější tašky s cenami si na pódium došel modrý tým dětí z plzeňského Domina a Ústí nad Labem – Severní terasy s patronem Šamanem. Druzí byli dost těsně, bojovali jako lvi, ale na celkovém vítězství fialového týmu složeného z dětí ze Senožat a Radenína s patronem Filipem to nic nemění. Největší pohár, největší šampáňo a největší potlesk si jednoznačně zasloužili.

Zapomněl jsem zmínit podstatný podíl na výkonech všech posádek, který měli spolu s dětmi závodící a někdy i bubnující vychovatelé. I ti sebe i děti hecovali ke špičkovým výkonům, kterých také v mezích možností dosáhli.

A ovace, o nichž jsem se zmínil, byly skoro ohlušující, protože v době vyhlašování výsledků na pódiu bylo ve Žlutých lázních něco přes tisícovku lidí.

Jediným stínem závodů dětských posádek byla neúčast zasloužilé a dosud vždy vítězné bubenice Ljuby Krbové. Slíbila účast s velkým nadšením, ale pak se zdržela na Shaře a v sobotu do Prahy dorazila až večer, kdy už bylo po všem. Mám ovšem všechny bouřlivě pozdravovat, vyřídit, že příště určitě dorazí, i kdyby byla na Antarktidě a jako omluvu nám slíbila do aukce 3 své skvělé fotografie. Tak doufám, že je úspěšně vydražíme a za utržené peníze budeme moci uspořádat podobně úspěšnou akci, jako byl letošní VI. ročník „Na dračích lodích k létu“.

O akci se nejvíc zasloužili a velký dík si zaslouží:
ROTARY CLUB PRAGUE INTERNATIONAL a Petr Šmejcký
Český asociace dračích lodí a Petr „Klimbera“ Klíma

Účastníci:
Děti + vychovatelé z DD Česká Kamenice, Dolní Počernice, Domino Plzeň, Lety, Mladá Boleslav, Most, Redenín, Senožaty, Ústí – severní terasa a Vrbno pod Pradědem
a nepočítaně dětí i dospělých – návštěvníků velké dračí akce.

Tým Múz dětem, který si bez výjimky zaslouží absolutorium:
Koordinátoři Aneta, Katka Č. a Katka Š., Ivana a Jirka Cajs,
Chami Pee a její vílí suita, Bob s asistentkami, Darí Fejtková a její korálkový tým, Jirka B., Marwan s bratrem, Monika s Ivošem, Hároš s Patrikem, Bára I., Filip, Honza, Paul a Šaman, Babeta, Bára II., Soňa, Vendy, Jakub a Radek

Díky všem i za všechny ostatní múzáky, kteří s námi ve „Žlutkách“ být nemohli, posílá
Principál Múz Karel

Dopis z DD Domino

Dobrý den vážený a milý pane Navrátile,
nejprve bych Vás chtěla pozdravit z Domina a poděkovat Vám za akci, které jsme se minulý víkend s dětmi zúčastnili. Na dračích lodích k létu byla nádherná akce, jak organizačně zvládnuta, tak obsahově naplněna! Moc jsme si ji užili a všichni jsme se jednoznačně shodli na tom, že příští rok se opět rádi zúčastníme.
Děkujeme a prosím vyřiďte poděkování a pozdrav i paní Šimkové.

S pozdravem a přáním hezkého dne Dagmar Frouzová

Rotary klub
Fotografie

Další podobné akce (výjezdy):

 
 

ZakulaceníZakulacení Múzy dětem, z. s., Štefánikova 249/28, Praha 5, 150 00, IČ: 26636468, č.ú.: 250078927/0300, info@muzydetem.cz