uskutečněné akce

Výjezd č.378 - DD Litoměřice VIII

26.10.2013

Foto z akce Do Litoměřic jsme se v sobotu vypravili víc než po třech letech. Tamní DD, který sídlí snad v nekrásnějším objektu ze všech „děcáků“ v naší republice, prvorepublikové vile s krásným výhledem obklopené překrásnou zahradou, byl při prodlouženém, svátečním a volebním víkendu na děti trochu chudší než jindy, ale o to víc jsme s nimi mohli pracovat individuálně.

Dorazili jsme v sedmi a kromě 13 dětí nás přivítali „teta“ Romana a „strejda“ Ondra, kteří nám nejen pomáhali s technickým zabezpečením všeho potřebného, ale také se s vervou zapojovali do všech aktivit, které jsme dětem i jim postupně nabízeli.

Začali jsme tradičně ve velké přízemní místnosti s klavírem, bubny a krásnými parketami. Než se všechny děti sešly, Alice vyzkoušela pianino i akustiku prostoru a obojí dopadlo na výtečnou. Navíc nás překvapilo, jak se Alička muzikantky zdokonaluje.

Když jsme všichni usedli po obvodu sálu, ujal se našeho představování Marwan. Jeho mystifikace z nás tentokrát udělala africká zvířata, která před lety proměnil v lidi. Já jsem byl se svým minulým životem slona spokojen a na znamení spokojenosti jsem zabubnoval. Lišák - žonglér Honza předvedl pár hbitých žonglérských fíglů, had – Bob se vztyčil ve své dvoumetrové výši a slíbil všem malování afrických i hadích motivů. Králičice Alice se mnou přidala pár písniček a krokodýl Paul začal kouzlit, ale teprve poté, co jsem o něm – tedy krokodýlovi – přečetl pohádku Miloše Macourka. Našemu řidiči a kameramanovi přiřkl Marwan ptačí povahu, přestože já osobně bych v něm viděl spíš afrického buvola, nebo nosorožce.

Pak se představovaly děti a já tiše žasl nad tím, jaká jména se tu sešla – Šanel, Esmeralda, Daniel, Nikolas, Ester, Sára, Libuše, Igor, ale také Lukáš, Pavlík, Roman a další. Potkaly se tu prostě bible, báje a exotika. A dozvěděli jsme se, že kromě divadelní pohádky o řepě Pepě, kterou jsme viděli v jejich provedení před týdnem, se věnují hlavně sportům a tanci.

Zpočátku se děti trochu zdráhaly pustit se s námi do nějakých větších akcí, jako by byly utlumeny počasím. Přijeli jsme totiž do husté mlhy a ospalého rána. Jakmile ale začalo slunce prorážet mlžný opar, ožívali všichni. Žonglér Honza navíc přispěl k oživení, když místo míčků začal žonglovat s granáty a mobilem, kouzelníkovy čáry také děti notně probudily a Marwanovy písně se živými rytmy a doprovodem violoncella spolu se sluníčkem ťukajícím paprsky na okno proměnu atmosféry dokonaly.

Před obědem jsme s dětmi vyšli před budovu a do woodkopfových pokusů a soubojů se už chutě zapojovali všichni, včetně tety Romany. Nejšikovnější a nejvytrvalejší byli Nik, Líba, Esmeralda a Šanelka, bez talentu a chutě ale nebyli ani ostatní. Radost z pohybu ale snad nejradostněji projevoval z kotce vypuštěný přátelský labrador Dusty.

U výtečného oběda (tentokrát jsme si ho zaplatili) jsme se dozvěděli, že Lukáš, který úspěšně postupuje v současné soutěži Československo má talent, odjede odpoledne na break danceovou soutěž (battle) do Prahy. Slíbil nám ale před odjezdem ukázat něco ze svých dovedností.

V poobědové pauze se ještě ukázal Igor jako talentovaný klavírista, ale ve 13:00 jsme opravdu zírali! Lukáš, Daniel a Nikolas střídavě vytahovali čím dál náročnější breakové kousky… a my jen lapali po dechu. Pak Paul přidal pár kouzel, aby nám zvedl sebevědomí, zatímco Bob pomaloval překrásně Alici, aby děti viděli, čeho se od něj mohou nadít. V následujícím morytátu o olupovači mrtvol a hyenách už hráli skoro všechny děti, ale venkovní, sluncem prozářený den nás vytáhl na krásné prostranství před vilou, kde Marwan otevřel bubenickou dílnu a Honza s Paulem se pustili s dětmi do žonglování. U Bubnů se projevily jako velké talenty Sára, Líba, Esmeralda i teta Romana, ale poměrně vytrvalých adeptů se tu vystřídali podstatně víc.

U žonglovátek se jako talent projevil zejména Igor, který žongloval do půl těla obnažený, aby vyniklo Bobovo malování, jímž si nechal trup ozvláštnit. A sluníčko mu přálo.

U Boba se postupně vystřídali všichni, ale ke konci jsem Boba musel trochu popohánět, abychom do Prahy dojeli včas.

Před odjezdem jsme ještě stihli trochu muziky, poslední várku kouzel v sále a pak už nastalo loučení. Většina dětí nám pomohla s nakládáním a pak už došlo na stisky rukou, volání a mávání. Bylo nám u vás fajn a ať se vám všechno daří tak, jako se vydařila společná sobota.

Na shledanou!

Karel, múzí principál
Poděkování z tohoto dětského domova:

Dobrý den pane Navrátil,

chtěla bych Vám touto cestou poděkovat za krásné odpoledne, které jste pro nás připravili. Děti i kolegové byly nadšeni. Jsme moc rádi, že jste opět zavítali do našeho Domova a doufáme, že Vaše návštěva nebyla poslední.

S pozdravem a přáním dalších úspěchů

Za DD Litoměřice

Mgr. Iveta Donovalová
ved.vychovatelka
Dětský domov a Školní jídelna, Litoměřice
Čelakovského 8,
příspěvková organizace

Nadace Terezy Maxové dětem
Fotografie Video

Vlastní stránky

Další podobné akce (výjezdy):

 
 

ZakulaceníZakulacení Múzy dětem, z. s., Štefánikova 249/28, Praha 5, 150 00, IČ: 26636468, č.ú.: 250078927/0300, info@muzydetem.cz