Forum 2000 ve spolupráci s občanským sdružením Múzy dětem připravilo pestrý kulturní program, který proběhl na pódiu před Národní technickou knihovnou. Součástí kulturního programu bylo také několik celodenních aktivit.
Přehled programu
11:45 Zahájení programu
12:00 František Kostlán – kytara a zpěv
12:45 Drum Circle – skupinové bubnování
13:30 Marwan Al Solaiman – arabská loutna
14:15 Jagalmaj – hudba a tanec Střední Asie
15:00 Česká ragbyová unie – ukázka ženského rugby + Helppes – ukázka výcviku psů
15:45 Veronika Diamant – židovská liturgická hudba + Studenti Lauderových škol – ukázka tradičního židovského svatebního obřadu
16:30 Piosenki – folk a world music
17:15 Veronika Diamant & SofaJazz – jazzově alternativní hudba
17:45 Vylosování výherců
18:00 Tonya Graves & Band – blues & jazz
František Kostlán
František Kostlán je hudebník, publicista, novinář a spisovatel. Je spoluautorem knihy „Příchozí“, která pojednává o životě migrantů. Působil jako komentátor Lidových novin a Českého rozhlasu Regina i jako televizní dramaturg diskusních pořadů. Zabývá se zejména problematikou multikulturalismu, rasismu, neonacismu a lidskými právy. Je členem několika občanských sdružení, mezi nimi i sdružení Múzy dětem.
Drum Circle
Skupinové bubnování, tzv. drum circle, k nám přišlo z USA, kde je velmi oblíbené již od 70. let. Navazuje na prapůvodní potřebu lidí po celém světě, a tou je komunikace pomocí hudby. Facilitátor (zkušený hudebník, který udává rytmus, mění ho, podněcuje a usměrňuje aktivitu účastníků) Petr Šušor využívá rytmické muzikoterapie k odreagování, odbouraní stresu a uvolnění.
Marwan Al Solaiman
Hudebník pocházející ze Sýrie. V roce 1997 založil skupinu Ziriab, první arabskou hudební skupinu v Čechách, ve které působí dodnes. Hraje na tradiční arabské nástroje, jako arabská loutna, arabská flétna nebo tamburína.
Jagalmay
Hudební skupina působící v Praze, hrající svou rodnou hudbu ze Střední Asie. Tradiční uzbecké, kyrgyzské, afghánské a jiné písně jsou prezentovány na autentických nástrojích jako rubab nebo ústní harfa. Hudební vystoupení je doplněno tancem. Koncertovali ve Vídni, Berlíně, Varšavě i Slovensku.
Česká ragbyová unie
Česká ragbyová unie sdružuje oddíly a kluby rugby, jejichž základní činností je provozování ragbyového sportu. Unie se věnuje také rozvoji a popularizaci tohoto sportu v České republice. Pořádá okresní i celostátní soutěže a zaštiťuje českou ragbyovou reprezentaci.
Helppes – Centrum výcviku psů pro postižené o.s.
Helppes pomáhá osobám se zdravotním postižením na cestě k integraci, soběstačnosti a samostatnosti pomocí speciálně vycvičených psů a komplexního souboru souvisejících služeb. Sdružení nabízí proškolení klienta a je s ním v kontaktu po celou dobu pomoci.
Veronika Diamant
Zpěvačka s bohatými zkušenostmi se prosadila na českých i mezinárodních jazzových festivalech. Vystupuje jako sólistka s mezinárodním projektem Symphonic Rock. Také se věnuje židovské liturgické hudbě ve spolupráci s rabínem Michaelem Dushinskym. Její nový projekt SofaJazz vystoupil jako předkapela legendární Jazzanovy.
Studenti Lauderových škol
Lauderovy školy sestávají ze dvou škol, základní školy a osmiletého gymnázia. Představují vzdělávací projekt Židovské obce v Praze pro děti se zájmem o výchovu v duchu židovství. Prostřednictvím různých kulturních akcí seznamují s židovskou kulturou také širokou veřejnost.
Piosenki
Hudební skupina Piosenki se věnuje zejména folklorní a folkové hudbě z různých koutů světa. Využívá prvky české, staropražské, polské, ruské, bulharské, řecké i indické hudby. V jejich tvorbě lze však zaslechnout i vliv mongolské lidové tvorby či židovského klezmeru.
Tonya Graves
Nezaměnitelný hlas skupiny Monkey Business a bigbandového New Orchestra of Dreams Štěpána Smetáčka. Tonya Graves se narodila v americkém Peekskillu a od roku 1995 žije v Česku. Zpívat začala s Blues Bandem Luboše Andršta. S legendárními Liquid Harmony natočila desku „Living in Liquid“ a od roku 2000 je zpěvačkou oceňované skupiny Monkey Business.
Celodenní aktivity
Tvůrčí dílna – prostor pro výrobu vlastního originální trička či tašky
Videoprojekce – nepřetržité promítání krátkých filmů a spotů neziskových organizací
Výstava „Dobrovolnictví v České republice“ – představení českého dobrovolnictví, jeho oblastí a významných projektů
Dětský koutek – herna s hračkami a výtvarnými aktivitami pro nejmenší návštěvníky
Café Technika – příjemné místo k odpočinku s nabídkou exotických jídel
Výstava „Dobrovolnictví v České republice“
Výstava vznikla při příležitosti Evropského roku dobrovolnictví 2011 pod záštitou poslankyně Evropského parlamentu Zuzany Brzobohaté. Výstava se skládá z 11 panelů, kdy první panel vás uvede do fenoménu českého dobrovolnictví a stručně představí jeho historický vývoj. Následujících 10 panelů přiblíží jednotlivé oblasti, kde všude čeští dobrovolníci působí a jaké významné projekty vytvářejí. Z jednotlivých oblastí je to například zdravotnictví, sociální sféra, ochrana životního prostředí, mezinárodní aktivity, komunitní dobrovolnictví a další. Na tvorbě výstavy se podílely pracovní skupiny neziskových organizací pod koordinací Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy v rámci aktivit k Evropskému roku dobrovolnictví.
Originální článek na stránkách Forum 2000.