uskutečněné akce

Výjezd č.155 - „MAXIMÚZÁK“ - DD Pyšely V

26.5.2007

Foto z akce Pyšelský dětský domov nás uvítal novou fasádou, ústy několika nových vychovatelů a spoustou nových dětí. Té novoty tu bylo tolik hlavně proto, že jsme si dali tentokrát s návratem opravdu načas. Nebyli jsme tu totiž skoro dva roky.

Novinky ovšem byly i na naší straně, protože v sobotní múzické sestavě byla noviců většina. Premiérový výjezd s Múzami tentokrát absolvovali Jirka Macháček s dcerkou Bertou, divadelní rodina Kmentových i žonglér Adam Jarchovský. Ani dlouhá pauza, ani převaha noviců ovšem na průběhu této návštěvy znát nebyly. Dětští pomocníci byli při vykládání kumštýřských propriet ochotní a milí a hned po příjezdu se k nám vřele hlásily první z „pamětnic“ Kačka a Dana, rychle následovány dalšími.

Múzování začalo v tělocvičně žonglérskou dílnou, v níž se v nejlepším světle představil náš novic Adam. Předváděl takové kousky, že strhnul k ekvilibristickým experimentům…snad všechny. Mezitím se v druhé části tělocvičny připravovalo divadlo. Nevelká hromada tajemných předmětů se proměnila ve scénu se spoustou úžasných překvapení, která většinou vytvořila Karolína, kouzelnice v čarování s papírovou masou, látkami a spoustou dalších materiálů. Vodní pohádka byla na múzické poměry dost dlouhá, ale zaujala malé i velké tak, že se mísil huronský smích vychovatelů a dětským a malé děti, včetně návštěvnice Berty, se snažily ději pomáhat. Upozorňovaly na různé příšerky a jevy, které probíhaly za zády herců. Ti se během představení mnohokrát proměňovali a už jejich kostýmy by zasloužily speciální výstavu. Po konci představení na sebe také strhly po potlesku na konci představení pozornost malých i velkých. Ti malí se s výtvarnými předměty a kouzly fotili, velcí spíš z povzdálí obdivovali.Během pohádky dorazila místní múza Dáša Andrtová, ale její kytara, stejně jako vše ostatní, dostala prostor až po obědě. Venku se totiž vyčasilo a čas do oběda jsme trávili další porcí žonglování na hřišti.

Během pohádky dorazila místní múza Dáša Andrtová, ale její kytara, stejně jako vše ostatní, dostala prostor až po obědě. Venku se totiž vyčasilo a čas do oběda jsme trávili další porcí žonglování na hřišti.

Oběd byl skvělý, u stolů se povídalo jak to má být a hned po obědě nastalo v jídelně další múzování. Dáša zazpívala nádhernou píseň o kvetoucím stromu a pak rytmickou o malém gamblerovi. Tklivý příběh s podobenstvím o Mauglím vnímali spíš dospělí, malé ovšem strhl rytmus ..a Jacques Moliba k tanci. Kontrast obsahu písně a veselého křepčení malých dětí byl silný.

Pomyslné žezlo pak převzal Jacques, který nás všechny naučil po konžsku vyhánět zlověstnou sovu a částečně i další africké písně. Do zpěvu se ochotně zapojili všichni bez rozdílu věku. Stejně tak do následující herecké improvizace na téma Červená Karkulka, kterou vedl Jirka Macháček. Děti s vychovateli a múzáky se rozdělili do čtyř skupin, které po chvíli přípravy předvedly na dané téma neuvěřitelné kreace.

Po Karkulce přišel na řadu Šušišíček, přesněji jeho portrétování, ale o tom ale řekne více jeho tisková mluvčí Monika. Ta ho dětem představila hned po příjezdu a …

…a během jeho portrétování Karel s Jacquesem a Kačenkou cvičili písničky africké i jednu zbrusu novou o piraních. Zpěv nacvičených písniček zazněl ještě během kreslení a pak kytaru převzal Jirka Macháček, přestože se před odjezdem zaříkal, že hrát nebude. Nehrál sice písničky MIGu, ale jeho interpretace rokenrolů i dalších písní byla víc než zdařilá a sklízela siný potlesk. V té době Dáša na chodbě učila Václava, Míšu a Jardu alikvótní zpěv. Vše zkrátka probíhalo příjemně, volně a bez jakéhokoli násilí. Končili jsme stejně jako začínali, tedy žonglováním, tentokrát ovšem na krásné zahradě ve stínu stromů a navíc s dětmi, které se toho za den naučily…spoustu.

Ještě k dětem - za jmenovitou zmínku určitě stojí hyperaktivní sestry Verča a Marika, všudypřítomní Jirka a Mareček a. také Pepíček, Vašek a Jára,kteří se zapojovali s vervou do žonglování, ale nejen do něj. Skvělí ovšem byli všichni. Doufejme, že se s nimi sejdeme tentokrát dřív. Třeba už za 3 neděle na závodech dračích lodí.

Skřítkovsko-pyšelská balada

ŠušišíčekDěťátka z Pyšel
hodně jsem o vás od Moniky slyšel!
Děkuji vám za obrázky,
moc mi to na nich sluší…
Posílám vám pusinky a díky,
že jste pohladily skřítkovi duši.

Určitě vás navštívím,
v co nejbližší době,
budem dělat legrácky
a povídat si o sobě.

Líbá vás i Šušička,
kamarádka má,
ta přijede příště se mnou
i s dalšíma skřítkama.

Váš Šušišíček, Šušička a Monika


Návštěvníci/účastníci: Dagmar Andrtová-Voňková, Monika Zaťková + Šušišíček, Adam Jarchovský, Jiří a Berta Macháčkovi, Jacques Moliba, Karel Navrátil + Dixi, Karolína, Jan a Michal Kmentovi; Jaroslav Krakonoš Bureš

Nadace Terezy Maxové
Fotografie

Vlastní stránky

Další podobné akce (výjezdy):

 
 

ZakulaceníZakulacení Múzy dětem, z. s., Štefánikova 249/28, Praha 5, 150 00, IČ: 26636468, č.ú.: 250078927/0300, info@muzydetem.cz