uskutečněné akce

Výjezd č.60 - DD "Pepa" Lazec

23.5.2004

Druhý soukromý dětský domov pro nás byl v neděli tak trochu začarovaný. Vzdaloval nás od něj nejdříve Pražský maraton, který nás směrem na Příbram ne a ne pustit, a pak ještě několik uzavírek a oprav silnic. Přesto jsme nakonec přijeli poměrně včas. Aspoň na oběd.

Pan ředitel nám před ním stihl povědět dost o projektu, který nás trochu zarazil. O tom, že jedeme navštívit děti, které mají vesměs neblahé zkušenosti s týráním, nebo zneužíváním ze strany dospělých jsme před cestou neměli ani tušení.

S dětmi, kterých je tu rovný tucet, jsme se stihli trochu spřátelit už před obědem, ale
v dojmu z celé návštěv dopolední „múzování“ přece jen trochu chybělo. Ne že by tu děti nebyly múzám nakloněné. Mají dobře vybavenou místnost pro muzikoterapii a je znát, že se jim tu i po této stránce věnují.

Sandra a Andrejka se staly nadšenými hráčkami na brumle, ostatní si vyzkoušeli hlavně Karlovo djembe (africký buben). Žádný velký bubenický talent jsme tady ovšem neobjevili. Dětem šlo spíš o to, vybít hlasitě energii. Nadchly je ovšem také dramatizované pohádky, které předvedli v rámci hry na rozhlasové nahrávání. Své obdivovatele a obdivovatelky i tady našel kouzelník. Schovku pod jeho pláštěm vyhledávala snad všechna zdejší mrňata. Herci se stali miláčky dětí všichni. Pomáhali v kuchyni, hráli a malovali se s dětmi, ale to platí o všech návštěvnících.

Návštěvu bohužel provázelo nevlídné počasí, které nám zabránilo obdivovat, nebo dokonce vyzkoušet koně, které zde mají ve stájích a o které se děti starají. Hipoterapie je skvělá nejen pro různě postižená těla, ale styk s velkými zvířaty blahodárně působí i na bolavé duše. Bolesti zdejších dětí se daly vysledovat snad jen na jejich mimořádné přítulnosti. Lačnost doteků a něhy tu byla opravdu zřetelnější než jinde.

Dobrou vizitkou pro vychovatele je i to, že nám děti bez rozpaků od začátku tykali a nezaregistrovali jsme žádné známky ostražitého odstupu, s jakými se občas zpočátku setkáváme při jiných návštěvách.

DD Pepa má zatím jen dvouletou historii. Držme palce aby se tu všem dařilo zdejším dětem zahladit nepříjemné vzpomínky.


Návštěvníci/účastníci: Milena Steinmasslová, Dana Syslová, Paul Merild, Karel Navrátil + Dixi, Pavel Nový, Petr Vacek, Stanislav Zindulka; Jaroslav Krakonoš Bureš

Vlastní stránky

Další podobné akce (výjezdy):

 
 

ZakulaceníZakulacení Múzy dětem, z. s., Štefánikova 249/28, Praha 5, 150 00, IČ: 26636468, č.ú.: 250078927/0300, info@muzydetem.cz