uskutečněné akce

Výjezd č.49 - DD Dlažkovice

13.3.2004

Foto z akce Největší. To je asi nejvhodnější slovo pro naši 49. návštěvu. Největší počet dětí, v největším navštíveném objektu na největším pozemku a snad i největší hluk, pištění, jásání i řádění všeho druhu. V dětském domově a Zvláštní škole v Dlažkovicích má 95% dětí aspoň mírnou mozkovou disfunkci, nižší inteligenci či poruchu chování. Při naší návštěvě se to však projevilo hlavně tím, že byly děti bezprostřednější a vstřícnější než na většině míst kam jsme přijeli poprvé. Od samého začátku si nás přisvojili malí i ti větší.

Protože jsme nechtěli opakovat potíže s prostorem tělocvičny, rozdělili jsme se do tří školních tříd. Muzikanti Karel Navrátil a Honza Noha v jedné třídě, performer Petr Nikl s manželi Havlovými ve druhé a zdravotní klaun Američan Garry a kouzelníkem ve třetí.

V tomhle uspořádání si nás děti užívaly podle chuti a nálady. A někdy sakrametsky halasně. Pro nás to bylo trochu složitější, protože jsme se nemohli tolik vnímat navzájem. Dětských talentovaných muzikantů tady bylo hodně a už před obědem jsme si s nimi slušně zahráli.

Manželé Havlovi nechali drobotinu hrát na své velmi cenné nástroje, Petr Nikl všechny uchvátil svými výtvarnými, zvukovými a pohybovými kreacemi a Garry s Paulem se doplňovali tak dobře, že se domluvili i na mimo múzické spolupráci. Petr Nikl pak své řádění i roztodivné masky přenesl až do jídelny a rozjařil děti tak, že odpoledne vynechal původně plánované příběhy.

Svůj díl pozornosti sklidila i fenka Dixi, která byla v permanentním obložení dětí téměř uhlazena k smrti. I její venčení v parku se stalo žádanou atrakcí.

Před odjezdem jsme v tělocvičně s chutí zatleskali tanečníkům a tanečnicím, včetně netradiční kreace Petra Nikla, zazpívali si závěrečné písničky a po společné procházce parkem odjížděli s pocitem, že tady se děti mají „jako doma“. V mnoha případech ovšem lépe než doma. Svědčí o tom i to, že děti, které tu vyrůstají odtud neutíkají. Asi vědí proč.


Návštěvníci/účastníci: Irena + Vojtěch Havlovi, Garry Ewards, Paul Merild, Karel Navráti + Dixi, Petr Nikl, Jan Noha; Jaroslav Krakonoš Bureš

Fotografie Video

Vlastní stránky

Další podobné akce (výjezdy):

 
 

ZakulaceníZakulacení Múzy dětem, z. s., Štefánikova 249/28, Praha 5, 150 00, IČ: 26636468, č.ú.: 250078927/0300, info@muzydetem.cz