uskutečněné akce

Výjezd č.40 - DD Korkyně

17.1.2004

Foto z akce Čtvrtou desítku múzických cest za dětmi jsme dovršili první návštěvou prvního soukromého dětského domova u nás v Korkyni. A byla to také první návštěva, ze které jsme se vraceli beze stopy úzkosti o osud navštívených dětí.

Čím to, že se soukromý dětský domov tolik liší od těch ostatních? Asi tím, že tu není cítit zatuchlý dech paragrafů a institucionalizace. Devatenáct dětí tvoří s vychovateli a vychovatelkami rodinu, jejíž nepřirozený vznik téměř není znát. Samozřejmě nechybí hádky a spory, ale jen v rovině běžné v normálních rodinách. O děti se tu stará podstatně méně vychovatelů, ale intenzivněji a s větším citovým nasazením. Děti si musí spoustu věcí udělat samy, ale pro jejich budoucí samostatný život je to určitě lepší výbava než běžný pečovatelský režim do plnoletosti … a pak?!

V Korkyni mohou děti pobývat v případě úspěšného studia až do pokročilé dospělosti. Při naší návštěvě tu ještě bydleli dvacetiletí Karel a Lukáš, studenti VOŠ a adepti vysokoškolského studia.

Co se samotné návštěvy týče, byly zdejší děti schopné poslouchat a s potěšením vnímat více literárních textů než jinde. Zaujatě malovaly, byť nijak skvěle, velmi schopně s námi spolupracovaly při hudebním řádění a bez výjimek nám byly sebevědomými a nezakřiknutými partnery. Přijeli jsme s „archou“, ale také se třemi dětmi návštěvníků a s dvěma psy. Archa, psi i importované děti působili a místními byli přijati s nadšením.

Ratolesti Petra Vacka a Věry Slunéčkové sice trochu rušily, ale místní děti je párkrát dost razantně umravnily. Oběd byl skvělý, procházka dětskými pokoji byla přehlídkou vkusu a výtvarných nápadů. Dřevěná patra skýtají nejen více prostoru, ale také soukromí a nevyčerpatelné možnosti k řádění tělocvičnému. Králíci, želvy a místní retrívr Ozzy zastupují pro dětské duše potřebnou faunu. Vaska, Jana, Markéta, Marek, Denisa, Renata, Honza, Pepa, prostě všechny zdejší děti si s námi povídaly bez sebemenších rozpaků a strachu. I o jejich neveselých osudech před příchodem do Korkyně jsme se dozvěděli hodně a bezprostředněji než jinde. A to i při procházce se psy před odjezdem. Není jisté, jestli naší návštěvu děti z Korkyně potřebovaly tak jako jinde, ale vracet se sem budeme rádi. Kéž by se i ostatní dětské domovy více podobaly tomu v Korkyni.


Návštěvníci/účastníci: Markéta Košťáková, Věrka Slunéčková se synem Filipem a psem Vojtou, Karel Navrátil s fenkou Dixi, Ivan Trojan, Petr Vacek se synem Jonášem, Petr a Lenka Vopelkovi, Stanislav Zindulka. Volant a kameru obsluhoval Jaroslav „Krakonoš“ Bureš

Fotografie Video

Vlastní stránky

Další podobné akce (výjezdy):

 
 

ZakulaceníZakulacení Múzy dětem, z. s., Štefánikova 249/28, Praha 5, 150 00, IČ: 26636468, č.ú.: 250078927/0300, info@muzydetem.cz