S dětským domovem v Přestavlkách (u Sedlce-Prčic) jsme navázali kontakt v rámci zvaní na dračí lodě a k účasti v projektu PATRON. A kvůli Patronu jsme se tam vypravili v pondělí s Lukášem Talpou, abychom představili projekt místním adeptům a adeptkám. Velký zámek a přilehlým parkem a „domečky“ pro dvě rodinné skupiny nás překvapil, ale podstatné bylo povídání o patronu s Kristýnkou, Davidem, Ondrou a Radkem. Projekt je na první poslech trochu zarazil, ale na to jsme zvyklí. Představa kamarádství s nějakým dospělákem, kterého jsme nikdy neviděli, působí zpočátku trochu zvláštně na každého. Nakonec ale byli všichni projektem zaujati, na přihlášení do projektu si ale nechali čas. Při návštěvě jsem si prohlédl prostory, abych měl představu o tom, kde budeme s dětmi řádit o víkendu. Cestou zpět jsme se zastavili v lyžařském areálu Monínec plném lyžujících a bobujících hostů. Zmiňuji se o tom jen proto, že to ostře kontrastovalo s jarním počasím, které vládlo při sobotní múzí návštěvě.
Na tu jsme se vydali s několika ostřílenými múzáky, jež doplnili kouzelnická učnice, hlavolamačka a budoucí lektorka tance Lenka, autorka spřáteleného projektu Melody English Ája a řidič i fotograf Pilda.
Protože jarní počasí notně rozbahnilo krásný zámecký park, odehrávalo se veškeré múzování vevnitř. Zámecký sál jsme přizpůsobili potřebám Múz a vše odstartovali představováním. Moderátor Marwan jako obvykle děti občas mystifikoval, my ho trochu opravovali a vše odsýpalo, až oči dětem přecházely. Do oběda se střídaly písničky, bubnování, kouzla Paula i Lenky, vyzkoušeli jsme si s Ájou anglické zpívané pozdravení, Toníček předvedl kouzlo s loutkami, při němž absolvoval oslíček narozeninový let balonem nad hlavami všech přítomných. S Marwanem jsme zahráli jeden arabský song a „Mezihorky,“ při nichž jsme si vyzkoušeli dětský sbor a připravili děti na to, že se odpoledne stanou i herci. Při orientálním krocení hadů nenastaly obvyklé rozpaky a krom místních talentů se projevila jako talentovaná „hadice“ i naše Lenka. Petr Pochop předvedl, že herci umí čuchnout i k žonglovátkům, ale hlavně děti navnadil na lekce chůdařské. Před obědem jsme ještě předvedli s Marwanem zápas ve woodkopfu a nechali děti vyzkoušet žonglovátka.
Oběd v jídelně jsme mojí vinou /neavizoval jsem předem přání sedět mezi dětmi/, ale navozenou pospolitost to nijak nenarušilo. Ještě jsme v jednom z domečků vychutnali kafe a skvělé eskymo řezy od tety Kristýnky a propuklo odpolední řádění.
Start obstarali herci. Toníček předvedl za obecného nadšení základy pantomimy a Petr zaujal nás všechny sdělnou ukázkou monologu a různých forem dialogů, v nichž mu bezvadně sekundovali bratři Radek s Tiborem. Do všeho vstupovaly i ostatní děti, takže to fakt nebyla žádná suchařina. Pak došlo na slibované dílny:
Ája s adepty melodické výuky angličtiny (Ilonka, David, Míša, Sandra, Dominika, Vlasta a Terezka) se odstěhovali na fiktivní ostrov, na němž se angličtina stala hrou, jež všechny náramně bavila. Zúčastnila se jí i „teta“ Kristýnka a je možné, že se Melody English z tohoto ostrova rozroste do zdejšího děcáku i v jiných formách.
V další místnosti byla zájemcům k dispozici Lenka a její korálková a hlavolamová dílna, v předsálí kraloval Petr s chůdami a žonglovátky, ale také Paul jako lektor woodkopfu. Nu a v sále začala bubenická orgie. Orgie proto, že za celých patnáct let putování po dětských domovech jsme se ještě nesetkali s takovou spoustou bubenických talentů!!! Všichni, kdo k bubnům postupně usedali, měli k bubnování talent a většinou velký! Ke konci návštěvy jsme se domluvili, že domov nějaké bubny koupí a my v tom pomůžeme. Zdejší bubenící Jsou fakt skvělí!
Bezvadné ale byly děti i v ostatních disciplínách - U Lenky vznikaly pěkné šperky a jednodušší hlavolamy byly spolehlivě rozluštěny, v předsálí objevil Paul několik talentovaných „kebuláčů“ a nadaných žonglérů, dech nám všem včetně zkušeného chůdaře Petra ovšem doslova vyrazil Tibor, který se tu s chůdami setkal poprvé... a po půlhodince na nich nejen chodil, ale i běhal a tančil! Talent neuvěřitelný a jeho šikovnost se navíc zdaleka neomezovala jen na chůdy!!!
Asi po hodince působení v dílnách jsme se opět sešli v sále a po několika kouzlech a Toníčkových loutko - mimických etudách trhajících bránice, jsme se pustili do dramatizace „Mezihorek“. Režie se tentokrát ujal Petr Pochop, a protože jeho pojetí bylo trochu jiné, překvapil i nás staré harcovníky. Navíc měl skvělý herecký „materiál“. Hory (Ondra, Tibor, Denisa a Kristýna) se hrdě i hrozivě tyčily přesně, když to bylo potřeba, trojdílná lipka (Vlasta, David, Kristián) vlála ve větru a vždy v pravém momentě se z ní vyčlenil kříž, který na hrob zkušeně stavěli hrobníci (Darina s Kevinem). Chválu zaslouží i střelec (Dan) a jelen (Michala). Na konec je třeba zmínit představitele hlavních rolí: Radek coby Janík umíral a nechal se pohřbívat s přesvědčivostí zkušeného herce a neméně skvělá byla i představitelka Sylva. Lkala na hrobě jako ostřílená plačka a vdova dohromady.
Divadelní štafetu po Mezihorkách převzal Paul a jeho morytát ze hřbitova. Mrtvoly (Kristián, Eliška, Natálie, Ilona, Dan, Radek, Kevin, Sabina) olupovala v roli lupiče velmi věrohodná teta, tiše vrzající dveře ztvárnil náš fotograf Petr a jako hyeny vynikly Sylva a Darina. Všichni opět zaslouží velikou chválu.
Běhen posledních múzovních kousků se sál zčásti proměnil v kaligrafickou dílnu. Marwan totiž všem na požádání psal jejich jméno arabsky na čtvrtky. Při arabské písni si pak zatančili Dominika a Radek v náručí s malým Matýskem, který okupoval po část návštěvy i mou náruč.
Finále zajistil poslední sérií kouzel Paul a těsně před odjezdem jsme si všichni ještě zakřičeli v písni Krokodýl, KROKODÝL, K R O K O D Ý L.
A pak už nastalo bouřlivé loučení. Se všemi ale ne na dlouho. Kristýna a Jana se totiž už o dalším víkendu zúčastní seznamovacího programu s patronkami, v dubnu podobnou akci pro kluky absolvují David s Radkem a v květnu se s reprezentanty Přestavlk setkáme ve Žlutých lázních na akci Na dračích lodích k létu.
Těšíme se na viděnou!!
P.S. I když by jmenovat zasloužili všichni, musím zmínit ještě Kevina, který se zúčastňoval všeho a na co sáhl, v tom byl dobrý, dále další bubeníky: Sabinu, Kristýnu a Martina a nadšenou tanečnici a „hadici“ Dominiku.
Návštěvou Přestavlk nadšený principál Karel
Návštěvníci/účastníci: Alena Ája Burgetová, Lenka Olivie Laštovičková, Marwan Alsolaiman, Paul Maloš, Antonín Toníček Novotný, Karel Kryštof Navrátil + Čikita, Petr Pochop, Petr Pilda Pilík