echo

Múzy dětem a unikátní česko-japonský divadelní projekt

květen 2005

Trochu náhodou se připletly Múzy k projektu pěti představení hry paní Šimako Murai o českém architektu Janu Letzelovi v rámci projektu „2005 – rok mezilidských vztahů mezi EU a Japonskem v ČR“.

Tato představení se uskutečnila za podpory ministerstev kultury obou zemí v první polovině r. 2005 v pěti městech ČR, konkrétně v Hradci Králové, Náchodě, Turnově, Poděbradecha a v Praze.

Múzy byly v projektu zastoupeny nejen tím, že účastníky vozilo auto Múz s řidičem a kameramanem Jaroslavem Krakonošem Burešem, ale hlavním organizátorem, ředitelem projektu, spolurežisérem a také hercem byl principál a předseda Múz Karel Navrátil.

Trilogii Jan Letzel, stavitel atomového dómu napsala pro japonské publikum paní Šimako Murai, režisérka a dramatička, která má k naší republice úzký vztah. Vystudovala zde divadelní vědu, je obdivovatelkou a žačkou Otomara Krejči a v 60tých letech byla velmi populární díky sérii televizních pořadů „Tajemství řeči“, kterou s ní točil Karel Pech a díky níž je od té doby známá jako „moje přítelkyně Šimako“.

Text, který byl prezentován českému publiku pro ně upravil tandem Hana Kofránková, Martin Vačkář. V představení společně vystupovaly 2 japonské herečky / Masumi Óhara a Miki Takadžó – obě členky renomovaných japonských divadel/ a 2 herci čeští Věra Slunéčková a Karel Navrátil/.

Všechna představení se odehrávala na místech spjatých s osudem Jana Letzela, nebo s životem paní Šimako a provázel je masivní zájem místních i celostátních médií. Na derniéře v Činoherním klubu se sešly osobnosti, které poznamenaly profesní vývoj paní Šimako v Čechách i reprezentanti japonského velvyslanectví a obou ministerstev kultury.

O celém projektu natočila rozhlasový dokumenta Daniela Brůhová pro ČRo 2 a rozsáhlé televizní zpravodajství uvedly oba okruhy ČT.

 
 

ZakulaceníZakulacení Múzy dětem, z. s., Štefánikova 249/28, Praha 5, 150 00, IČ: 26636468, č.ú.: 250078927/0300, info@muzydetem.cz