echo

Morana letěla do Vltavy, centrem Prahy prošel průvod, aby přivítal jaro [iDNES]

24.3.2019

V centru Prahy se sešlo několik desítek lidí u příležitosti konce zimy. Průvod se vydal z Hybernské ulice na Karlův most. Součástí oslav bylo tzv. vynášení Morany, což je tradiční slovanský zvyk k vítání jara.

Organizátoři zároveň chtěli zahájit přípravy na oslavy třicetiletého výročí sametové revoluce. Po zahájení, spočívajícím ve vytváření symbolu konce zimy Morany, se vydal průvod z Hybernské ulice na Karlův most, kde účastníci akce slaměnou figuru zapálili a vhodili do Vltavy.

Účastníci akce se sešli v kampusu Karlovy univerzity v Hybernské kolem 14:00 a vyrobili si vlastní Moranu, se kterou poté za doprovodu živé hudby vyrazili do pražských ulic. Po cestě se průvod zastavil například před budovou magistrátu na Mariánském náměstí, kde Moranu věncem z vaječných skořápek ozdobil primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Vynášení Morany je tradiční slovanský zvyk k vítání jara. Slaměná Morana představuje symbol smrti a má připomínat cyklus ročních období. Její spálení je metaforu konce zimy a návratu života do krajiny. Svátek má původně smysl v zemědělství, v urbanizované společnosti má už obvykle satirickou formu.

Autoři: iDNES.cz, ČTK

Zdroj:
https://www.idnes.cz/praha/zpravy/praha-pruvod-vitani-jara-vynaseni-morany.A190324_183933_praha-zpravy_zaz

 
 

ZakulaceníZakulacení Múzy dětem, z. s., Štefánikova 249/28, Praha 5, 150 00, IČ: 26636468, č.ú.: 250078927/0300, info@muzydetem.cz