Občanské sdružení Múzy dětem vozí do dětských domovů a dalších zařízení, kde žijí děti bez rodinného zázemí, radost v osobách známých herců, muzikantů, tanečníků, výtvarníků, ale i loutkářů, kouzelníků, mimů a žonglérů. Do všech zařízení se vracejí jako vítaní přátelé a kamarádi, kteří dětem otevírají svět kumštu a nových her.
Mezi těmi, kteří projekt s názvem Korálky dětem podporují a s "Múzami" spolupracují, jsou také herci Dejvického divadla. Patří k nim například Lenka Krobotová, Tatiana Vilhelmová, David Novotný nebo Ivan Trojan.
Projekt vzešel ze společné iniciativy Jablonex Group, Míši Maurerové a o.s. Múzy dětem. V jeho první fázi se naučí děti z pěti dětských domovů vyrábět dekorační předměty a šperky z korálků z Jablonexu. Tyto předměty pak budou v prodeji v reprezentačních firemních obchodech a děti za ně dostanou náležitou peněžitou odměnu. Projekt učí děti nejen praktické dovednosti, ale i ceně dobře odvedené práce, umění zacházet s vydělanými penězi a pomáhá jim získat sebevědomí.
Dalším užitečným projektem o.s. Múzy dětem je Život nanečisto, který odstartoval tento leden. V rámci příprav proběhly již v předchozím roce 3 workshopy za účasti ředitelů a vychovatelů z dětských domovů, které s Múzami několik let spolupracují.
Do projektu se zatím zapojily tyto dětské domovy (DD): DD Solenice, DD Písek, DD Hamr na Jezeře, DD Mladá Boleslav, DD Sázava, DD Dolní Počernice, DD Česká Lípa, DD Sazená, DD Nymburk, DD Potštejn, DD Deštná, DD Česká Kamenice, DD Žatec, DD Broumov, DD Zruč nad Sázavou, DD Lety, DD Budkov, DD Pyšely, DD Horní Slavkov.
Projekt Život nanečisto je pilotním projektem v České republice a jeho cílem je pomoci sociálně handicapované mládeži (z dětských domovů i dalších zařízení náhradní výchovy) orientovat se v běžných životních situacích a úskalích reálného života. Projekt je koncipován tak, aby záživnou formou pomohl mladým lidem z dětských domovů aktivně se připravit na vstup do samostatného života po skončení ústavní péče.
Pedagogičtí pracovníci dětských domovů a mládež z těchto zařízení (ve věku 15 - 18 let) absolvují v rámci Života nanečisto interaktivní víkendové workshopy, v nichž je špičkoví umělci ve spolupráci se zkušenými lektory, psychology a odborníky na zátěžové hry (neformální vzdělávání) prakticky seznámí s rizikovými situacemi, které je čekají po vstupu do reálného života. Každému z těchto víkendů předchází komunikace s pedagogickými pracovníky DD a důkladná příprava lektorů na každou osobnost dítěte.
Workshopy budou zaměřeny na integraci ve všech oblastech společenského života - hledání práce, bydlení, zvyšování kvalifikace, pracovní smlouvy, nezaměstnanost, investice finančních prostředků, zadlužování, nástrahy v podobě drogových dealerů a podvodníků, apod. Zapojené děti by měly během seminářů pochopit, že na sobě musí pracovat a nevzdávat se po prvním neúspěchu. Následuje celoroční práce s dětmi, které projektem projdou, která je opět zakončena workshopem.
První workshop Života nanečisto se konal na Mařanově Mlýně od 26. do 29.ledna 2007. Zúčastnily se ho děti z DD Dolní Počernice, Nymburk, Potštejn, Pyšely, Sázava. S organizací pak pomáhali vychovatelé z DD Česká Lípa, Sazená, Solenice, Žatec.
Proč projekt Život nanečisto vznikl?
Múzy dětem jsou již několik let v těsném kontaktu s DD, jejich řediteli a vychovateli a seznámily se tak s problémem nedostatečného uplatnění dětí v běžném životě po opuštění domovů. Na základě rozhovorů a konzultací s řediteli a vychovateli a také s důrazem na statistiky se o. s. rozhodlo vytvořit projekt, který realizuje spolu s dalšími organizacemi a lektory, kteří mají s prací s dětmi neocenitelné zkušenosti.
Přes řadu programů v podobě specializovaných seminářů se velká většina dětí po odchodu ze zařízení náhradní rodinné péče ocitá v lepším případě v sociální síti, v horším ve sféře kriminální. Pouze minimum dětí dokáže úspěšně obstát v reálném životě.
V současné době se nachází ve 340 dětských domovech a dětských domovech se školou na 11 000 dětí. Z toho cca 20 % dětí spadá do kategorie 15-18 let, pro kterou je projekt právě určen, a přibližně tisíc jich ročně vychází vstříc rizikům, jimž zpravidla podléhají. V ČR min. 45 % lidí ve výkonu trestu prožilo ústavní výchovu a 50 % bezdomovců v Praze rovněž (zdroj: výzkum Nadace Terezy Maxové). Realizací projektu chce o. s. Múzy dětem dosáhnout vylepšení těchto alarmujících čísel.
Originál článku naleznete na stránkách OS Noviny.