1. Máj pro nás znamenal i první velký úspěch na mezinárodní scéně. Delegace tvořená manažerem projektu Lukášem Talpou, paní ředitelkou DD Kašperské Hory Kučerovou, tamnim klientem Štefanem a jeho patronem Janem Vovsem se vydala do Vídně, protože Projekt Patron získal prestižní mezinárodní cenu pro sociální inovace
Společný projekto.s. LOM a Múzy dětem získal cenu SozialMarie udělovanou rakouskou nadací Unruhe, projektům, které využívají inovativní nápady k řešení sociálních problémů.
Cena SozialMarie je od roku 2006 každoročně udělována vybraným sociálně inovativním projektům ze středoevropského regionu. V letošním ročníku bylo do soutěže přihlášeno 261 projektů, jež pomáhají v Rakousku, Maďarsku, České republice, Slovinsku a na Slovensku. Projekt Patron zaujal odbornou porotu a 1. května 2014 bylo jejím reprezentantům ve Vídni předáno prestižní ocenění na slavnostním večeru konaném k této příležitosti.
„Umístění v souteži SozialMarie vnímáme jako ocenění práce všech, kteří na projektu spolupracují, ať již z Ligy otevřených mužů či z partnerské organizace Múzy dětem, tak především patronů, kteří dávají svůj volný čas a svou energii mladým mužům z dětských domovů, podnikají s nimi různé aktivity, sdílí s nimi svůj život a stávají se jim oporou pro chvíle, kdy opouští relativní bezpečí dětského domova,“ komentuje ocenění Lukáš Talpa, manažer projektu Patron.
V projektu Patron dospělí dobrovolníci – „patroni“ – pomáhají klukům z dětských domovů při přechodu do dospělosti a samostatného života. Patroni jsou muži různých profesí, zkušení otcové nebo muži, kteří dlouhodobě pracují s mládeží. Pomoc ve formě dobrovolnické práce a navázání dlouhodobějšího osobního vztahu s kluky z dětských domovů hodnotí patroni jako smysluplnější než pouhou finanční podporu.
„Smysl patronství vidím prostě v tom, že jsme tu vedle sebe, máme na sebe telefon a víme, že si můžeme kdykoliv zavolat a můžeme se o našich světech, snech, vizích i plánech bavit. A málo to rozhodně není,“ říká jeden z patronů Petr Naske.
Mladí muži v dětských domovech jsou sice většinou dobře hmotně zabezpečeni, ale po přechodu do běžného života často nezvládají zátěž související s nalezením a udržením zaměstnání či s hospodařením s výdělkem. Klukům také často chybí pozitivní neprofesionální mužské vzory, ke kterým by se v případě těžkostí mohli obracet. Patronský systém, který spolu s NNO LOM v tomto projektu rozjíždíme by měl tento stav pomoci změnit.
Dalším úspěchem, jehož jsme ve Vídni dosáhli, je fakt, že projekt získal rakouskou patronku, která výrazně pomůže jak propagaci projektu, tak možná i jeho udržitelnosti v budoucích letech.