Svět her a fantazie se snaží dětem žijícím mimo vlastní rodinu zprostředkovat občanské sdružení Múzy dětem. Sdružení navštěvuje místa, kam jsou umísťovány děti bez domova, malí pacienti či dětští provinilci. Umožňuje jim navázat přímý kontakt s lidmi pracujícími v kulturní oblasti. "Umělci malým divákům nehrají jen divadlo a nekoncertují před nimi, ale snaží se je do své produkce vtáhnout," řekl ČTK jeden ze zakladatelů sdružení Karel Navrátil.
Herci, hudebníci, klauni, kouzelníci, tanečníci i šermíři od jara 2003 opakovaně navštěvují několik desítek míst včetně dětského hospice, Jedličkova ústavu a uprchlického tábora. Každý týden se uskuteční nějaká cesta.
"Vozíme i arabskou kapelu, romskou kapelu, jezdí s námi konžský bubeník, učíme děti také hebrejské písničky. "Jinakost, kterou děti vnímají jako svůj komplex, se k nim dostává v jiné podobě a snad přispíváme k tomu, že děti se necítí svou vlastní jinakostí tak neblaze zasažené," řekl Navrátil.
Každá návštěva je nejen svátkem múz, ale i časem, kdy se děti setkají s někým, o kom vědí, že na ně má čas a zajímá je. Umělci s dětmi i sportují, občas dostanou "nářez ve fotbalu", občas se od dětí sami něco naučí.
Činnost sdružení dosud financoval z větší části jeden mecenáš. V poslední době se uchází o granty, které by mu mimo jiné umožnily uskutečnit projekt zaměřený na starší děti.
Děti z domovů nejsou podle Navrátila připravené na reálný život. Neumějí hospodařit s časem ani s penězi. Žijí v prostředí, které je vybavené mnohonásobně lépe, než by byl jejich normální domov adekvátní jejich sociálnímu postavení. Sdružení spolu se společností Člověk v tísni bude děti na realitu připravovat, například víkendovými tvůrčími dílnami. Herci jim při nich budou předehrávat různé situace, s nimiž se v budoucnu pravděpodobně setkají.
Jitka Klejnová kš