uskutečněné akce

204 - Život nanečisto 2008 - kurz X.

12. - 14.12.2008

téma „ODCHOD Z DD – A CO DÁL?!“

Poslední kurz na druhou. Nejednalo se totiž jen o poslední letošní setkání na Mařanově mlýně, ale také o třetí kurz z cyklu a tudíž o poslední setkání s partou holek a kluků z pěti DD.

Po příjezdu jsme naplnili svá zažívací ústrojí lahodným obědem a sešlápli plyn až na zem. Rovnýma nohama do nabitého programu!

Po krátkých hříčkách, kdy jsme se octli v roli reportérů i zpovídaných, jsme si navzájem sdělili svá očekávání i obavy a tradičně si zopakovali také pravidla. Scénka holek z malého vinohradského divadla (tentokrát poněkud melodramatická) rozsvítila nejeden otazník v hlavách účastníků. Bez otálení jsme se vrhli do dalších částí programu.

Prvním úkolem bylo „Vybavit si byt“ – plněním sportovních i jiných úkolů si vydělat peníze a nakoupit spotřebiče, nábytek a další vybavení bytu. Vše jen a jen podle vlastního uvážení účastníků. Každý svůj byt vybavil jinak, důležité ale je, že zaplatil zálohu i nájem a tak zásah exekutorů tentokrát nebyl nutný.

Po krátké přestávce si klienti vytvořili společný ostrov „dětský domov“, ale na „loďkách“ si mohli odvézt jen tři „věci“ povolené schvalovací komisí, a to už nebylo vůbec jednoduché.

Po večeři následovalo popovídání s Kačkou a Evženem v místnosti u krbu.

Mašula se chopila role konferenciérky a učitelky tance a my všichni se ocitli rázem v tanečních. Pro někoho to bylo opakování již naučeného, pro většinu ovšem doslova první taneční lekce. Uspěli všichni. :-)

Po závěrečném rituálu a seznámení se s Paolem Coelhem už následoval jen zasloužený odpočinek a říše snů.

Ranní zahajovačka na koňských dostizích probrala zúčastněné i diváky. Po ranní komunitce měl každý možnost prožít nějaký čas sám se sebou a se svými myšlenkami. Po předávání zkušeností jsme měli možnost zahrát si „piškvorky“ trochu jinak, než je zvykem. Pak vydatný oběd a chvíle na odpočinek - a hurá zpátky k programu.

Tentokrát si každý zúčastněný měl možnost uvědomit své priority a realitu, která není růžová. Ale život už je takový.

Pro odreagování následovala další pidi hříčka, pak posezení u ohně a příprava na slavnostní ples. Všichni se vyšvihli do šatů a obleků. Renda navařil dobroty pro naše chuťové pohárky, přišla po dlouhé době scénka zvaná „Božislava“. Její výstup si užili všichni, vyjma Svan, která prostě nemá štěstí a doposud se s Božislavou nesetkala.

Tým pro účastníky umíchal ovocný koktejl, nově vzniklé pěvecké trio přihodilo dvě skladby ze svého repertoáru, osvěžili jsme si naučené společenské tance a pak přišla na řadu tombola. Každý vyhrál, každý se zúčastnil a každý si především tento večer užil. Po tradičním perličkování a představení další ukázky, tentokrát z díla Richarda Bacha, přišel tolik očekávaný čas na spánek.

Nedělní ráno načala snídaně, na zahajovačku se po večerním plesání nikdo nedostavil, ale spánek byl opravdu zasloužený a včerejšku se nebylo čemu divit.

Ranní komunitka nám opět umožnila nahlédnout do snů každého jednoho z nás. Jeden z posledních programů byl zaměřen na řešení situací, které nás mohou v životě potkat. Posezení v místnosti u krbu, závěrečné perličkování, psaní vzkazů do notýsků, slavnostní předání zasloužených certifikátů, oběd a dlouhé, předlouhé loučení.

Závěrem dodám snad jen přání:
Krásné svátky, šťastný nový rok, ale hlavně – sebevědomý a cílevědomý vstup
do života načisto.

Marie alias zlatá víla
:-)

Holky a kluci z DD Česká Kamenice, Racek, Kašperské Hory, Mikulov a, Zruč
Vychovatel – Honza

Členové týmu:
SES – Ondra, Katka, Evžen
PŠL – Áda, Farda
MVd – Henos, Mašulka, Svan
Múzy – Marie, Ivoš
Kuchař – Renda
Pomocník - Bára

Nadace Terezy MaxovéStředočeský krajČSOB

Vlastní stránky

Seznam všech akcí ŽNN:

 

ZakulaceníZakulacení Múzy dětem, z. s., Štefánikova 249/28, Praha 5, 150 00, IČ: 26636468, č.ú.: 250078927/0300, info@muzydetem.cz